Visszalépés a k+f ráfordítások leírhatóságának felére csökkentése
Budapest, 2011. június 23., csütörtök (MTI) - A Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft. álláspontja szerint a hatályban lévő szabályozáshoz képest visszalépést jelent, hogy a felére csökken az a kedvezmény, amit a gyógyszergyártók a tavalyi kutatás-fejlesztési ráfordításaik alapján visszaigényelhetnek az iparági különadójukból, illetve idéntől megszűnik ez a kedvezmény.
Az amerikai gyógyszeripari vállalat magyarországi leánycégének MTI-hez eljuttatott közleménye emlékeztet, hogy az egyes egészségügyi tárgyú törvények módosítását célzó törvényjavaslathoz benyújtott és megszavazott módosító javaslat a 2010-es K+F költés alapján visszamenőlegesen csak 50 százalékos kedvezményt biztosít a tavalyi iparági különadóra vonatkozóan, miközben egy hatályban lévő szabályozás alapján a visszaigénylés mértéke akár 100 százalék lehet, ha a cég befektetése bizonyos minimális szintet elér. A javaslat a jövőre nézve teljes mértékben megszünteti a K+F kedvezményt, vagyis már a 2011. évi fejlesztések után sem vehető igénybe.
A Pfizer közölte azt is, hogy a társaság javaslatot tett a kormány részére egy szakmaibb, befektetéseket serkentő támogatásra, amely sávos és szintén 50 százalékos támogatást biztosítana a legtöbb cég részére, de semmiképpen nem visszamenőleges hatályú.
Megjegyzik, hogy a saját javaslatuk a magyar beruházásokat kiemelten és beruházás arányosan, növekvő mértékben támogatja.
Álláspontjuk szerint a Rogán Antal által jegyzett képviselői indítvány nem számol azzal, hogy a törvények és beruházási feltételek utólagos módosítása még rosszabb képet fest Magyarországról, amely így kerülendő befektetési célponttá válhat az egész iparág számára.
A javaslat megvalósulása esetére kilátásba helyezik, hogy a Pfizer - amely a világ legnagyobb gyógyszergyártója - beszünteti az alapkutatások támogatását Magyarországon, valamint megfontolja a klinikai kutatások megszüntetését. Ez éves szinten 2,5-3 milliárd forint kivonását jelenti a magyarországi egyetemekről, kórházakból és a kutató intézetektől csak a Pfizer részéről, figyelembe véve a társaság által kutatás-fejlesztésre Magyarországon tavaly elköltött, illetve 2011-re szánt összegeket.
A gyógyszergyártók jelenleg a gyógyszereikre jutó tb támogatás 12 százalékát fizetik különadóként, továbbá orvoslátogatónként évi 5 millió forint befizetésére is kötelezettek. A parlament előtt lévő és végszavazásra váró törvényjavaslat az adófizetési kötelezettséget 20 százalékra, az orvoslátogatói díjat pedig a kétszeresére, 10 millió forintra emeli, várhatóan július 1-jétől. Egy másik képviselői javaslat szerint azonban a kisebb, legfeljebb 12 orvoslátogatót foglalkoztató cégek esetében az utóbbi tétel nem emelkedik.
A gyógyszergyártók a kutatás-fejlesztési ráfordításaik mértékéig 2010-ben visszaigényelhették a 2009-et terhelő 12 százalékos adó- és az orvoslátogatói befizetéseik legfeljebb 20 százalékát. A hatályos jogszabályok szerint 2011-ben a különadó befizetések akár 100 százaléka igényelhető vissza. Ennek feltétele, hogy a gyógyszergyártó kutatás-fejlesztési ráfordításai meghaladják a gyógyszereire vonatkozó társadalombiztosítási támogatás 20 százalékát.
Egy tavaly decemberben az Országgyűlés által elfogadott törvénymódosítás miatt viszont a visszaigénylés nem történhet az E-Alap terhére, hanem juttatás formájában áll rendelkezésre. Részletes szabályozás az igénylés módjáról azonban még nem készült, ennek hiányában a gyártók 2011-ben eddig nem érvényesíthették a kedvezményt.
Szponzorált tartalom