WHO/UNICEF: évente 2 millió gyermek életét mentheti meg a pneumonia és a diarrhoea új kezelési terve

hirdetés

A WHO és az UNICEF új globális akciótervet indított útjára, melynek értelmében évente 2 millió gyermek élete menthető meg az öt év alatti gyermekeken vezető haláloknak számító pneumonia és diarrhoea okozta halálozástól.

Az Integrated Global Action Plan for the Prevention and Control of Pneumonia and Diarrhoea nevű akcióterv felhívta a figyelmet e két betegség megelőzésére és kezelésére irányuló erőfeszítések, valamint a halálozási ráta csökkentése és az életmentő beavatkozások hozzáférhetőségének növelése érdekében.

A pneumonia és a diarrhoea megelőzésére tett erőfeszítések gyakran parallel futnak – mondta Dr. Elizabeth Mason, a WHO anyák, újszülöttek, gyerekek és serdülők egészségéért nevű szervezetének igazgatója. Olyan országokban mint Banglades, Kambodzsa, Etiópia, Malawi, Pakisztán és Tanzánia, megmutatkozik, hogy egészségügyi, és gazdasági szempontból is fontos e stratégiáknak a szoros integrációja.

Számos tényező járul hozzá e két betegséghez, így önmagában egyféle beavatkozás nem elegendő a megelőzéshez, a kezeléshez vagy a betegség kontrollálásához. Gazdagabb országok példája bizonyítja, hogy számos tényező lehet a kulcsa a betegségek visszaszorításának, és az ebből fakadó halálozási szám csökkentésének. Például a helyes táplálkozás és a megfelelő környezeti higiénia preventív jelleggel bír. Új vakcinák kerülnek bevezetésre, melyek megvédik a gyerekeket ezektől a betegségektől. Az új egészségügyi szolgáltatásokhoz, valamint a megfelelő gyógyszerekhez való hozzáférés biztosítja azt a kezelést, amelyek szükségesek. Az alacsony- és közepes jövedelmű országokban a pneumonia és diarrhoea kezelésével kapcsolatos számos meglévő erőfeszítés azonban még hasznosításra vár.

Mindez méltányosság kérdése is. Az alacsony jövedelmű országokban élő szegény gyerekek a leginkább kitettek a pneumonia és diarrhoea okozta halálozási kockázatnak, és a legkevésbé valószínű, hogy a számukra szükséges beavatkozásokban részesülnek – mondta Dr. Mickey Chopra, az UNICEF egészségügyi programjának igazgatója.

Tudjuk mit kell tennünk. Ha abban a 75 országban, ahol a legmagasabb a halálozások száma, a teljes lakosságra vetítve elérjük az alapvető beavatkozások azon arányát, amelyet a leggazdagabb országokban lévő háztartások 20 százaléka élvez, akkor 2015-ig, a Milleniumi Fejlesztési Célokban kitűzött határidőre 2 millió gyermek életét menthetjük meg.

A WHO/ UNICEF új akcióterve 2025-ig elérendő egyértelmű irányokat fogalmaz meg a világ számára: az öt év alatti gyerekek körében a 2010-es adatokhoz képest 75 százalékos csökkenést a pneumonia és diarrhoea okozta megbetegedésben, valamint a halálozások tényleges megszüntetését ugyanebben a korosztályban. Ugyancsak cél a fejlődésben visszamaradt gyerekek számának 40 százalékos csökkentése.

Az akcióterv célkitűzései szignifikánsan magasabbak az általános szinteknél. A 31, illetve 35% helyett a gyerekek 90%-ánál lenne szükségszerű a pneumonia-t gyógyító antibiotikumok, valamint a diarrhoea kezelésére alkalmas rehidrációs sókeverékek hozzáférhetővé tétele. Köztes megoldásként, a 6 hónapnál fiatalabb csecsemők legalább felének anyatejjel kellene táplálkoznia, szemben a 2012-es 39%-os arányhoz képest. A 63, illetve 89%-hoz képest, minden gyermek számára hozzáférhetővé kell tenni a jobb közegészségügyi körülményeket és a biztonságos ivóvízfogyasztás lehetőségét,

valamint az egyes országokban már 90%-ban elért célkitűzést: új vakcinák bevezetését a pneumococcussal és a rotavírussal szemben.

Az akcióterv felhívja a kormányok és más döntéshozók figyelmét, hogy befektetéseiket összpontosítsák e betegségek megelőzéséhez és gyógyításához legkevésbé hozzáférhető népességre. A gyerekek körében, pneumonia és diarrhoea következtében előforduló halálozások közel 90%-a szub-szaharai régióban, Afrikában és Dél-Ázsiában fordul elő.

Az akcióterv létrejötte szorosan kapcsolódik ahhoz az időponthoz, amikor a nemzetközi közösség megerősítette elkötelezettségét a Milleniumi Fejlesztési Célok iránt, melybe beletartozik az is, hogy csökkentik a gyerekhalálozások számát. 170 ország erősítette meg azt, hogy 2035-ig minden megelőzhető ok miatt bekövetkező gyerekhalálozást meg kívánnak szüntetni.

Kulcskérdés a pneumonia és diarrhoea okozta halálozás kockázatának kitett gyermekek védelmére tett erőfeszítések felzárkóztatása és pontosítása, valamint érintettség esetén megfelelő kezelésük, mely jobb koordinációt eredményez a meglévő programok és számos szereplő között. Igen lényeges ezen erőfeszítések folyamatosságának, hosszú távon való fenntartása.

Szerző:

PHARMINDEX Online