Zajlik a standardok tesztelése a BELLA projektben

A betegbiztonságot szolgáló uniós projekt célja a járó- és fekvőbeteg szakellátás, valamint a közvetlen lakossági gyógyszerellátás működésére vonatkozó standardok és felülvizsgálati rendszerének kialakítása. A TÁMOP – 6.2.5./A/12/1 a Betegellátók Akkreditációja a Biztonságos Betegellátásért, azaz a BELLA projekt az ellátás biztonsága, hatékonysága és eredményessége érdekében dolgozza ki a legjobb gyakorlatokat a hazai és nemzetközi eredmények, tapasztalatok figyelembe vételével.

hirdetés

Az egészségügyi szolgáltatók számára az érthető és egyértelműen rögzített működési szabályozókon - standardokon - alapuló egységes, külső értékelési rendszer az a bevált módszer, amelynek segítségével a betegellátás biztonsága leginkább fejleszthető, csökkenthetők az indokolatlan költségek, és amely az általuk nyújtott ellátás minőségét összemérhetővé teszi más intézményekével.

Ezeknek a standardoknak a kialakítása és alkalmazása a betegellátás biztonságosabbá tételét hivatott szolgálni. A betegellátás biztonsága központi téma lett nemcsak az Európai Unióban, de az egészségügy fejlesztésével, értékelésével foglalkozó nemzetközi szervezetek munkájában is (WHO, OECD).

A magyarországi akkreditációs rendszer kialakításában külföldi szakértő, a lengyel rendszer kidolgozója és majd 20 éve vezetője is közreműködik. Közreműködése nemcsak elméleti támogatást jelent, hanem közvetlen gyakorlati tapasztalatok szerzését is lehetővé teszi.

A BELLA akkreditációs rendszert elsőként a kórházak, rendelőintézetek és a gyógyszertárak számára alakítja ki a magyar egészségügyi szakma. A projekt keretében a betegellátásra vonatkozó standardok alkalmazhatóságát 10 pilot kórházban illetve szakrendelőben tesztelik. A folyamatot gyakorló szakemberekből álló munkacsoportok segítik és koordinálják az intézményekben.

A gyógyszerészi gondozáshoz kapcsolódó standardok és irányelvek elkészítése a befejezéshez közeledik, már a szakmai egyeztetések zajlanak. Az észrevételek feldolgozását követően indul meg itt is a gyakorlati tesztelés. A gyógyszertári pilot programban eddig 50 patika nyilatkozat aláírásával jelezte részvételi szándékát és a projekt iránti elkötelezettségét.

Az akkreditáció az intézmények számára nem lesz kötelező, de bevezetése tevékenységük átláthatóbbá és egyszerűbbé tétele, valamint a betegek biztonságosabb ellátása érdekében eredményes és hatékony eszközt jelenthet.

A BELLA rendszert a projekt vezetősége szakmai konferenciák keretében ismerteti az egészségügyi dolgozók számára. Az IME május 29-i XII. Országos Egészségügyi Infokommunikációs Konferencián Dr. Belicza Éva a projekt szakmai vezetője elmondta:

“A BELLA projekt erőssége, hogy számos segédanyagot készítünk a standardok mellett, ami segíti az egészségügyi dolgozók számára az elvárások értelmezését és a gyakorlati alkalmazást. A programban olyan rendszert alakítunk ki, ami kevés papíron történő adminisztrációt követel”, ezt informatikai fejlesztések is támogatják.

A projektgazda Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) a programot konzorciumi együttműködésben valósítja meg a Semmelweis Egyetemmel, a Debreceni Egyetemmel és a ’Gyógyszerészi Gondozásért’ Közhasznú Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társasággal, amely tagokat nyílt pályázat keretében választotta ki.

Szerző:

PHARMINDEX Online