Az új szakmai kollégiumok listája
A jövőben egyetlen szakmai kollégium, hatvan tagozat és tanács segíti az egészségügyi vezetés munkáját - közölte az egészségügyért felelős államtitkárság kedden az MTI-vel. Eddig szakterületenként szerveződtek a szakmai kollégiumok.
A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága nyilvánosságra hozta az új egészségügyi szakmai kollégium tagozatainak, felkért vezetőinek listáját. A közlemény szerint a 3-3 tagú szakmai tagozatok a szakminiszter tanácsadó testületei, míg az 5-15 tagú szakmai kollégiumi tanácsok a szakma véleményalkotó szervezetei lesznek, megbízatásuk négy évre szól.
Mint írták, a tagozatok tagjaival kapcsolatban Szócska Miklós egészségügyi államtitkár áttekintette a szakmai és civil szervezetek, valamint a szakpolitika ajánlásait, az elmúlt hetekben pedig a Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége egyeztetett több szervezettel a tanácsok tagjairól.
Az államtitkárság közleménye szerint az új szakmai kollégium elnökének Fülesdi Bélát, a Debreceni Egyetem orvosi karának munkatársát, alelnököknek pedig Szilvási Istvánt, a Semmelweis Egyetem és Barzó Pált, a Szegedi Tudományegyetem orvosát kérte fel az államtitkár.
A tagozatok az egészségügyért felelős miniszter tanácsadó testületei, míg a tanácsokat az ágazat vezetése a szakma véleményalkotó szervezeteiként tartja nyilván.
Az államtitkár által kijelölt és a szakmai szervezetek által delegált személyek megbízatása is négy évre szól, de mindannyian visszahívhatók.
A tagozatok tagjaira érkező ajánlások áttekintése után Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár az alábbi személyeket kérte fel az új egészségügyi szakmai kollégium tagozatainak képviseletére:
Orvosi ágazatok
- Addiktológia: Varga Gábor (Győr, Budapest), Szemelyácz János (PTE), Sineger Eleonóra (Dunaalmás)
- Általános sebészet: Oláh Attila (Győr), Svébits Mihály (Kecskemét), Vörös Attila (ÁEK)
- Aneszteziológia és intenzív terápia: Fülesdi Béla (DE OEC), Gál János (SE), Nagy Géza (Miskolc)
- Angiológia és érsebészet: Entz László (SE), Kollár Lajos (PTE), Palásthy Zsolt (SZTE)
- Arc, állcsont és szájsebészet: Piffkó József (SZTE), Redl Pál (DE OEC), Oberna Ferenc (Kecskemét)
- Balneoterápia: Bender Tamás (BIK), Fülöp József (Szt. István), Héjj Gábor (ORFI)
- Belgyógyászat, endokrinológia, diabétesz és anyagcserebetegségek: Jermendy György (Bajcsy), Karádi István (SE), Parragh György (DE OEC)
- Bőr- és nemibetegségek: Kárpáti Sarolta (SE), Remenyik Éva (DE OEC), Liszkay Gabriella (Onkológia)
- Csecsemő- és gyermekgyógyászat: Balla György (DE OEC), Szabó András (SE), Szabó László (Miskolc)
- Égés- és plasztikai sebészet: Bene Ruzsena (Bethesda), Molnár Csaba (DE OEC), Tamás Róbert (ÁEK)
- Fog- és szájbetegségek: Fejérdy Pál (SE), Hegedűs Csaba (Debreceni OEC), Herceg Olga (Kaposvár)
- Foglalkozásorvostan: Cseh Károly (Károlyi Kh.), Grónai Éva (Budapest), Hazay Balázs (MOK)
- Fül-orr-gégészet: Katona Gábor (Heim Pál Kh.), Fülöp Imre (Nyíregyháza), Kisely Mihály (Szombathely)
- Gasztroenterológia és hepatológia: Tulassay Zsolt (SE), Novák János (Gyula), Wittmann Tibor (SZTE)
- Geriátria és krónikus ellátás: Bakó Gyula (DE OEC), Ádám Ildikó (Kaposvár), Blaskovich Erzsébet (Dombóvár)
- Gyermek alapellátás: (Házi gyermekorvostan, ifjúsági és iskolaorvostan, védőnő) Kovács Julianna (Bordány - Csongrád Megye) - háziorvos, Mezei Éva (Eger) - iskolaorvos, Csordás Ágnes - védőnő
- Gyermekpszichiátria: Pászthy Bea (Budapest), Vetró Ágnes (SZTE), Herczeg Ilona (Heim Pál)
- Gyermeksebészet: Verebély Tibor (SE), Kiss Ákos (Miskolc), Farkas András (PTE)
- Háziorvostan: Hajnal Ferenc (SZTE), Grezsa István (Hódmezővásárhely), Szabó János (Heves)
- Idegsebészet: Barzó Pál (SZTE), Csókay András (Miskolc), Bognár László (DE OEC)
- Igazságügyi orvostan, orvosszakértés és biztosítási orvostan: Keller Éva (SE), Szabó István (Miskolci Orvosszakértői Intézet), Tringer László (SE Pszichiátriai Klinika, törvényszéki pszichiátria)
- Immunológia és allergológia: Zeher Margit (DE OEC), Nékám Kristóf (BIK), Dérfalvi Beáta (SE)
- Infektológia: Princz Gyula (Szt. László), Schneider Ferenc (Szombathely), Ternák Gábor (PTE)
- Kardiológia: Tomcsányi János (BIK), Szatmári András (GOKI), Merkely Béla (SE)
- Klinikai genetika: Oláh Éva (DE OEC), Melegh Béla (PTE), Molnár Mária (SE)
- Megelőző orvostan és népegészségügy: Vokó Zoltán (Budapest), Ádány Róza (DE OEC), Ember István (PTE)
- Nefrológia és dialízis: Wittmann István (PTE), Balla József (DE OEC), Reusz György (SE)
- Neonatológia: Ertl Tibor (PTE), Szabó Miklós (Budapest), Gárdos László (Zalaegerszeg)
- Neurológia: Nagy Zoltán (SE), Csiba László (DE OEC), Valikovics Attila (Miskolc)
- Nukleáris medicina: Szilvási István (ÁEK), Borbély Katalin (Onkológia), Pávics László (SZTE)
- Onkológia és sugárterápia: Kásler Miklós (Onkológia), Mangel László (PTE), Csejtey András (Szombathely)
- Ortopédia: Tóth Kálmán (SZTE), Tóth János (Békéscsaba), Szendrői Miklós (SE)
- Orvosi laboratórium: Kappelmayer János (DE OEC), Kovács L. Gábor (PTE), Nagy Erzsébet (BIK)
- Orvosi mikrobiológia: Visontai Ildikó (OEK), Nagy Erzsébet (SZTE), Kónya József (DE OEC)
- Oxyológia – sürgősségi orvostan, toxikológia, honvéd- és katasztrófaorvostan: Varga Csaba (Kaposvár), Zacher Gábor (Péterfy), Svéd László (ÁEK)
- Patológia: Tímár József (SE), Méhes Gábor (DE OEC), Vass László (Kistarcsa)
- Pszichiátria és pszichoterápia: Németh Attila (OPK), Janka Zoltán (SZTE), Frecska Ede (DE OEC)
- Radiológia: Battányi István (PTE), Gődény Mária (Onkológia), Bánsághi Zoltán (Szt. Imre)
- Rehabilitáció: Kullmann Lajos (ELTE), Szél István (OORI), Vekerdy Zsuzsa (DE OEC)
- Reumatológia: Poór Gyula (ORFI), Czirják László (PTE), Géher Pál (BIK)
- Sportegészségügy: Tóth Miklós (SE), Varga Lehel (DVSC), Pavlik Gábor (Vasas)
- Szemészet: Facskó Andrea (SZTE), Vámosi Péter (Péterfy), Nagy Zoltán (SE)
- Szívsebészet: Székely László (GOKI), Szabolcs Zoltán (SE Ér- és Szívseb. Klinika), Alotti Nasri (Zalaegerszeg)
- Szülészet és nőgyógyászat, asszisztált reprodukció: Demeter János (ÁEK), Bánhidy Ferenc (SE), Tóth Zoltán (DE OEC)
- Transzfuziológia és hematológia: Kiss Csongor (DE OEC), Masszi Tamás (Szt. László), Takács István (MISEK)
- Transzplantáció: Langer Róbert (SE), Nagy Kálmán (Miskolc), Ablonczy László (GOKI)
- Traumatológia és kézsebészet: Hangody László (Péterfy), Gera László (Kecskemét), Fekete Károly (Kenézy, Debrecen)
- Tüdő- és mellkassebészet: Lang György (SE), Takács István (DE OEC), Rényi-Vámos Ferenc (Onkológia)
- Tüdőgyógyászat: Kovács Gábor (Korányi), Somfay Attila (Szeged-Deszk), Losonczy György (SE)
- Urológia: Nyírády Péter (SE), Tenke Péter (Jahn F.), Gécs László (Veszprém)
Kiegészítő tematikák
- Egészségügyi informatika (nem orvosi): Surján György (ESKI), Stubnya Gusztáv (SE), Horváth Lajos (BIK)
- Klinikai szakpszichológia: Perczel Forintos Dóra (SE), Bugán Antal (DE OEC), Szabóné Kállai Klára (Békéscsaba)
- Komplementer medicina: Hegyi Gabriella (PTE), Jónás Eszter (Budapest – homeopata), Saáry Kornélia (Budapest – akupunktúra)
- Menedzsment és egészséggazdaságtan: Sinkó Eszter (SE), Kaló Zoltán (ELTE), Boncz Imre (PTE)
Szakápolás
- Ápolás (szakdolgozói): Halmosné Mészáros Magdolna (Gyula), Molnár Gabriella (Bethesda), Jászberényi Valéria (SE, Szemészet)
- Dietetika, humán táplálkozás (szakdolgozói): Henter Izabella (OGyEI), Terényiné Marinov Ágnes (Heim Pál Kh.), Utczás Anna (Balatonfüred)
- Mozgásterápia és fizioterápia (szakdolgozói): Dr. Horváth Mónika (SE), Peuser Judit (Budapest), Tóthné Steinhausz Viktória (PTE Zalaegerszegi Kp.)
Gyógyszerészet
- Gyógyszerellátási gyógyszerészet: Télessy István (Bag), Hankó Zoltán (Kerepes), Regdon Géza (SZTE)
- Ipari gyógyszerészeti: Antal István (SE), Laszlovszky István (Richter), Greskovits Dávid (Meditop)
- Kórházi klinikai gyógyszerészet: Botz Lajos (PTE), Soós Gyöngyvér (SZTE), Zelkó Romána (SE)
Szponzorált tartalom