Az ízesítés problémája a dohányzási ártalomcsökkentésben
Míg egyes országokban az éghető cigaretta füstmentes alternatíváiként ismert e-cigaretták hatalmas legális kínálata érhető el, addig vannak országok, ahol az ízesítések betiltására alakultak ki tendenciák. Konstantinos Farsalinos, a dohányzási ártalomcsökkentés nemzetközileg elismert kutatóorvosa a 7. Summit on Tobacco Harm Reduction konferencián beszélt arról, hogy tudományos bizonyítékok alapján megalapozott-e az ízesített e-cigarettáktól való félelem.
Konstantinos Farsalinos 2011 óta foglalkozik vezető kutatóként a dohányzással és a dohányzási ártalomcsökkentéssel kapcsolatos laboratóriumi, klinikai és epidemiológiai kutatásokkal. A Web of Science már 2019-ben a legtöbbet idézett kutatók közé sorolta. Számos klinikai vonatkozással rendelkező tudományos publikáció mellett, nevéhez fűződik az első, az e-cigaretták biztonsági-kockázati profilját vizsgáló szisztematikus irodalomkutatás (2014) is. Előadásában ezúttal azokat az irodalomkutatásokat ismertette, melyek szerint nem igazolódik az ízesített füstmentes nikotintartalmú termékek „kapudrog” jellege a dohányzás irányába.
Farsalinos elsőként egy 2021-ben publikált vizsgálat részeredményeit ismertette, mely szerint a sosem dohányzó amerikai fiatalok 91,4-95,8%-a nem használt e-cigarettát, és mindössze 0,14-0,48% volt mindennapos fogyasztó (Farsalinos et al., 2021 Addiction). Az ezt követő évekre nézve pedig a CDC adataiból is kitűnik, hogy a cigaretta népszerűsége jelentősen csökkent a fiatalok körében: míg 2011-ben 15,8%, 2019-ben ezen alternatívák népszerűségének csúcsán pedig az amerikai középiskolások 5,8%-a használt cigarettát, ez az arány 2023-ra 1,9%-ra esett vissza. Farsalinos ezt a változást drámai csökkenésnek nevezte, ami arra utal, hogy a következő generáció már egy füstmentes generáció lesz. Ez a trend, amely a 2020-as években további gyorsulást mutat az Egyesült Államokban, egyértelműen arra utal – mondta az előadó – hogy a füstmentes alternatívák nem működnek a dohányzás kapudrogjaként.
Egy 104 tanulmányt összesítő szisztematikus irodalomkutatás (Gades et al., 2022 Nicotine Tob Res) szerint a különböző ízesített termékek a dohányzó, illetve egykor dohányzó felnőttek számára vonzóbbak, mint a hagyományos cigaretta, ami Farsalinos szerint a leszokástámogatás fényében előnyt jelent: a dohányosoknak pont arra van szükségük, hogy valami kiszorítsa a cigarettát, ha eddig nem tudtak leszokni róla. Maguk a szerzők is konklúzióként megjegyzik, hogy „a különböző ízű e-cigaretták elérhetősége előmozdíthatja a cigaretta teljes helyettesítését. A jövőbeni e-cigaretta szabályozásnak figyelembe kell vennie ezt a hatást azokra a dohányzókra nézve, akik számára az e-cigaretták leszokástámogató vagy ártalomcsökkentő szereppel bírhatnak.”
Egy másik tanulmány (Du et al., 2020 Ann Am Thorac Soc) azt vizsgálta, hogy 5 év alatt hogyan alakultak az ízpreferenciák e-cigarettát használó felnőtteknél. A publikáció szerint a dohány és mentol népszeűsége 40%-ról 22%-ra csökkent, a gyümölcsös ízekréstagnált (23%), a csoki/cukorkás/egyéb édesség ízeké pedig 16%-ról 29%-ra nőtt. A használók közül szinte mindenki (98,2%) rendszeresen többféle ízesített e-cigarettát is használt, és mindössze a megkérdezettek tizede (11,2%) preferálta a dohány ízét.
Farsalinos egyik legfrissebb publikációja (2) pedig 69 233 felnőtt bevonásával mérte fel az ízesített alternatívák jelentőségét egy keresztmetszeti vizsgálatban. A résztvevők 68,2%-a arról számolt be, hogy több mint 12 hónappal a vizsgálat előtt, míg további 13,1% a vizsgálati időszakot megelőző 12 hónapon belül hagyta abba a cigarettázást. Ami azt jelenti, hogy a vizsgált minta 81,3%-a e-cigarettára váltott a hagyományos cigarettáról (n=51 641). A vizsgálati minta mindössze 5,2%-a számolt be arról, hogy az e-cigaretta használata előtt nem cigarettázott. A korábban cigarettázók nagy többsége (91,8%, a vizsgálati minta 74,6%-a) arról számolt be, hogy e-cigarettát használt a cigarettázásról való leszokás idején. Az e-cigaretta használat megkezdésekor az átlagéletkor 28 év volt (21–37 év) volt. A cigarettázásról való leszokás idején a legelterjedtebb íz a megkérdezettek körében ismét a gyümölcs volt (83,3%), ezt követték a desszert//sütemény (68,0%) és a cukorka/csokoládé/édes ízek (44,5%). Farsalinos és munkatársai szerint ezek az ízek bizonyultak a leginkább segítőnek a cigarettázásról való leszokásban. Ezzel szemben a vizsgálat idején a cigarettáról váltók mindössze 2,1%-a preferálta a dohány-, és 2,5% a mentol ízeket az e-cigarettában. Ez a vizsgálat tehát megerősítette egy 2013-ban publikált felmérés eredményeit, mely szerint a cigarettáról váltók sokkal inkább választanak NEM-dohány ízű alternatívát (Farsalinos et al. 2013 Int J Environ Res Public Health). Emellett megjegyzendő az is, hogy mindkét vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a hagyományos cigarettáról e-cigarettára váltók jellemzően különböző ízű termékeket fogyasztanak párhuzamosan.
Két másik vizsgálat szerint, melyekre Farsalinos szintén hivatkozott, az édes ízeket használók jelentősen nagyobb eséllyel váltanak a cigarettáról, mint a dohány vagy mentol ízeket használók. Az egyik vizsgálat szerint 60%-kal nagyobb eséllyel (Li et al. 2021 Nicotine Tob Res), a másik szerint pedig több mint kétszer nagyobb eséllyel (Friedman és Xu, 2020 JAMA).
Mindezekből kitűnik – mondta az előadó – hogy olyan kiegyensúlyozott szabályozásra van szükség, amely kellőképpen megengedő a csökkentett kockázatú (kevésbé toxikus) alternatívák használatában. Mint hangsúlyozta, ha az a cél, hogy egy közismerten rendkívül káros szokásról egy kevésbé ártalmas szokásra váltsanak a használók, akkor nem szabad félni attól, hogy egy ilyen alternatíva vonzóbb az érintettek számára; azért sem, mert a hagyományos nikotinpótló terápiák sokkal alacsonyabb népszerűsége és kihasználatlansága közismert tény, azaz jelentősen kisebb népegészségügyi hasznot hoznak, mint egyes füstmentes alternatívák (pl. a széleskörben elfogadott snüssz a skandináv országokban, amellyel Svédország gyakorlatilag füstmentessé vált, ezzel jelentős népegészségügyi hasznot hozva).
Végezetül egy hatásbecslő vizsgálatról volt szó, mely során Cadham és munkatársai (2022) az ízesítés betiltásának várt és valós eredményeit vizsgálta 30 tanulmány összegzésével. Az eredmények önmagukért beszélnek: az érintett országokban alig valahol lehetett a hagyományos cigaretta és e-cigaretta fogyasztás csökkenését mérni; sőt, az ízek betiltása mellett több esetben újra emelkedni kezdett a hagyományos cigaretta fogyasztása, valamint nőtt a feketepiaci és az online kereslet az illegálissá vált alternatívákra. Az online beszerzést ráadásul a közös gazdasági térségekben nem is lehet hatékonyan szabályozni.
Az ízesített füstmentes nikotin- és dohánytermékek tehát vonzó alternatívaként szolgálnak a cigarettával szemben, ami fontos előrelépés lehet a tartósan dohányzó felnőttek viselkedésváltozásában. Éppen ezért Farsalinos is szorgalmazza az olyan szabályrendszerek kialakítását, amelyek a valós kockázattal arányosan ítélik meg ezeket az alternatívákat. Nem egyszerűen azért, mert egyre több bizonyíték támasztja alá ezeknek a cigarettázásról való váltásban játszott szerepét és ártalomcsökkentő potenciálját, hanem azért is, mert a teljes tilalom – úgy néz ki – éppen az ellenkező hatást éri el: cigarettára történő visszaszokást eredményezhet, akadályozhatja a leszokást, valamint ellenőrizhetetlenné teheti az így kialakuló illegális és online piacokon megjelenő termékek minőségét és biztonságosságát. Ezek pedig nem kívánt hatások.
A Dohányzás Visszaszorításának és az Ártalmak Csökkentésének Nemzetközi Szövetsége (SCOHRE) által szervezett konferencia előadásai online visszanézhetőek.
Források:
1, Farsalinos, K. (2024) The Case of Flavours in Tobacco Harm Reduction. 7th Summit on Tobacco Harm Reduction https://projector-web.gr/Mindview/en/7thsummit/videos-on-demand/17904/the-case-of-flavours-in-tobacco-harm-reduction
2, Farsalinos, K. et al. (2023) Patterns of flavored e-cigarette use among adult vapers in the USA: an online cross-sectional survey of 69,233 participants. Harm Reduct J 20, 147 https://doi.org/10.1186/s12954-023-00876-w
A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.
Kapcsolódó hasznos anyagok:
A dohányzásról való leszokás támogatásáról >>
Emberi Erőforrások Minisztériuma – Egészségügyért Felelős Államtitkárság terápiás irányelve