További cikkek a Gyógyszer-forgalmazás rovatból

Hatszázmilliárd forintot költöttünk vényköteles gyógyszerekre

Hatszázmilliárd forintot költöttek a betegek 2022-ben vényköteles gyógyszerekre a patikákban, a kiváltott dobozszám azonban kétmillióval csökkent, mondta a Napi.hu-nak Farsang Bence, a Hiflylabs Zrt. adatelemzője.

hirdetés

Tavaly az összesített éves gyógyszerforgalom megközelítette a 600 milliárd forintot, egy évvel korábban 569 milliárd forintért váltott ki receptköteles gyógyszereket a lakosság. 2022. decemberében több mint három és fél éves rekord dőlt meg, a betegek 53,5 milliárd forintot hagytak vényköteles szerekért a patikákban. Az erős decemberi forgalomhoz a szisztémás fertőzésellenes szerek (antibiotikumok), valamint a daganatellenes készítmények járultak hozzá a leginkább – mondta a Napi.hu-nak Farsang Bence, az adatok elemzését végző Hiflylabs Zrt. szakértője.

Novemberhez képest az antibiotikumok forgalma 123 százalékkal emelkedett, a dobozszámokban mért növekedés pedig közel 24 százalékos volt. A Hilfylabs adatai szerint novemberben 123 százalékkal ugrott meg az antibiotikumok forgalma októberhez képest.Utóbbi gyógyszereket az orvosok főleg a Covid-19 miatt, az influenzaszerű megbetegedések, a pneumococcus baktérium által okozott betegségek és a megfázás miatti felülfertőződés miatt írták fel – sorolta Farsang Bence. Decemberben egyébként a bakteriális megbetegedések felfutása érhető tetten az antibakteriális szerek forgalmának növekedésében – tette hozzá.

Az emelkedő gyógyszerköltés ellenére az eladott dobozok száma egy év alatt 194 millióról 192 millióra csökkent. A forgalmi bővülés és a dobozeladások között kinyílt az ollót, ami az emelkedő átlagos vényköteles dobozár drágulással magyarázható: ez a mutató előző évhez képest 6,7 százalékkal emelkedett. Az átlagárakat esetében az utóbbi három évben novemberről decemberre igen hasonló, rendre 2,1–2,2 százalékos áremelkedés történt. Azoknak a gyógyszerek az eladott dobozszáma növekedett, amelyek jelentősen drágultak, míg az olcsóbb szerek darabszáma csökkent. Úgy tűnik a betegek a drágább gyógyszerek felé mozdultak el, habár a megfelelő gyógyszer kiválasztása továbbra is a gyógyszert felíró orvos egyéni preferenciája maradt – mondta a szakember. A 2022-es egész éves adatokat vizsgálva az látszik, hogy megyei-fővárosi lebontásban Budapesten emelkedett a leginkább a forgalom 2021-hez képest 8,2 százalékkal.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Napi.hu

Ajánlott cikkek