További cikkek a Koronavírus rovatból

Koronavírus - Erőteljesebb oltási kampánnyal és megszorításokkal próbálják megállítani a negyedik hullámot Izraelben

Erőteljesebb oltási kampánnyal és megszorításokkal próbálják megállítani a delta vírusváltozat okozta koronavírus-járvány negyedik hullámát Izraelben - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet pénteken.

hirdetés

    Csütörtök esti televíziós beszédében Naftali Bennett miniszterelnök szokatlanul kemény hangon bírálta az oltás felvételét megtagadó, mintegy egymillió izraelit, és szankciót helyezett kilátásba velük szemben: saját tesztjeik költségének kifizetését.  

    "A tudomány egyértelműen és világosan kimondja: az oltások működnek, hatékonyak és biztonságosak. Az oltásokat megtagadók minden izraeli állampolgár egészségét, környezetét és szabadságát veszélyeztetik: a munkavégzéshez, gyermekeink tanulásához, a családok örömünnepeinek megtartásához szükséges szabadságot. Az oltásokat megtagadók mindannyiunknak ártanak, mert ha mindannyian felvesszük az oltást, akkor a szokásos kerékvágásban folytatódhat az életünk"- mondta Bennett.

    A járványügyi kabinet csütörtöki ülésén elfogadta a tömeges sport, kulturális vagy más szabadidős eseményekre vonatkozó korlátozásokat. Az új, úgynevezett "zöld címkével ellátott" szabályozás július 29-én lép életbe, ha addig a teljes kormány is megszavazza. A 12 évesnél idősebbek eszerint csak akkor léphetnek majd be a száz fősnél nagyobb, zárt vagy nyitott térben tartott rendezvényekre, ha már kétszer beoltották őket, vagy felgyógyultak a betegségből, vagy 72 órán belüli negatív tesztjük van, amely augusztus 8-tól már önköltséges lesz. A hatóságok reményei szerint ez az új szabályozás jelentősen növeli majd az oltási hajlandóságot is.  
    A korábban elfogadott "öröm címke" is érvényben marad, amely hasonló követelményeket írt elő a családi rendezvényekre, esküvőkre. Ezek a korlátozások a 12 év alattiakra is vonatkoznak.

    A "koronakabinet" négy országgal bővítette az izraeliek számára július 30-tól tiltott országok körét. Ezentúl az Egyesült Királyságba, Ciprusra, Georgiába és Törökországba sem szabad utazni magas bírság terhe mellett, illetve csakis indokolt esetben, különleges engedéllyel.  
    A helyi közszolgálati rádió értesülése szerint az egészségügyi minisztérium illetékes bizottságában a harmadik oltás ellen szavaztak. Az indoklás szerint idővel csökken ugyan a beadott vakcinák hatékonysága, mégis meg kellene várni, amíg az amerikai Pfizer vállalat kifejleszti újabb vakcináját, amely már a delta változat ellen is véd, és csak azután fognak újraoltani.  
    Az egészségügyi minisztérium legfrissebb adatai szerint a Pfizer vakcinája ma már csak 39 százalékos hatékonysággal óv a fertőzéstől, és 41 százalékban a tünetek megjelenésétől, de továbbra is 91.4 százalékban megment a súlyos megbetegedéstől.  

     Nadav Davidovics epidemiológus szerint az oltás továbbra is kiváló a kórházi kezelést igénylő esetek és a halál megelőzésére, csak a fertőzés megakadályozásában kevésbé hatékony, és ezért megszorító intézkedésekre van szükség, hogy gátat vessenek a vírus terjedésének.
    Izraelben csütörtökön 1263 új vírushordozót azonosítottak mintegy 75 ezer teszt elvégzésével. Az egészségügyi minisztérium honlapja összesen  10 194 aktív fertőzöttet tart nyilván. Közülük csak 167-en kerültek kórházba,s meglehetősen kevés, 81 súlyos beteg van, és 17-en szorulnak lélegeztetőgépre.

    A december végén kezdődött oltási kampányban Izrael mintegy 9,3 millió lakosából eddig 5 775 067 tizenkét évesnél idősebb kapta meg a Pfizer vakcina legalább első adagját. Ez az ország lakosságának 61,89 százaléka. A pandémia megjelenése óta 857 554 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak. A koronavírus okozta Covid-19 betegség szövődményeibe tavaly február óta 6457-en haltak meg Izraelben.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MTI

Ajánlott cikkek