Az MGYK XII. Vándorgyűlésének összefoglalója

Az MGYK XII. Vándorgyűlése 2023. március 23-25. között, a bikali Puchner-birtokon került megrendezésre. Az aktuális szakmai, szakmapolitikai kérdések megvitatása mellett a szervezők ebbe a rendezvénybe integrálták a 75 éves magyar asszisztensképzés megünneplését is.

hirdetés

A legutóbbi vándorgyűlést 2019-ben, Lillafüreden tartották. A COVID-pandémia miatt kimaradt három év a rendezvények sorából. Az idei programtervezet a kényszerszünet negatív következményeinek felszámolását, a helyzetelemzést és a feladatok számbavételét tűzte ki célul. A találkozó szombati napján "a gyógyszerészet általános problématérképét" elemezték a résztvevők.

A nap kezdetén dr. Hankó Zoltán felolvasta dr. Bidló Judit, meghívott helyettes államtitkár levelét, aki hivatalos külföldi tartózkodása miatt nem tudott személyesen részt venni a rendezvényen.

Levelében kiemelte, hogy a kormányzat elkötelezett a gyógyszerészet iránt, és a gyógyszerészek szemszögét is figyelembe véve hoznak majd döntéseket az egészségügy átalakítása során.

A levél teljes terjedelmében a Gyógyszerészi Hírlap következő számában lesz olvasható.

Dr. El Koulali Zakariás, az OGYÉI főigazgató-helyettese, országos tiszti főgyógyszerész tájékoztatta a résztvevőket az államigazgatási és hatósági egyeztetések aktuális kérdéseiről. Beszélt a gyógyszerhiány okairól, és arról, hogyan csökkenthető a hiány az elérhető eszközökkel. Beszámolt az OGYÉI működésében várható technikai változásokról (például az ellenőrzési főigazgatósághoz tartozó tiszti főgyógyszerészi régiók átszervezéséről), valamint a gyógyszeranyagok vizsgálatával kapcsolatos módszertani irányelveikről. Az önellenőrzési segédlet is szóba került, illetve beszámolt az ellenőrzések területén szerzett tapasztalataikról és a jövőbeni terveikről. Elmondta, hogy több gyógyszertárral szemben szindikálással kapcsolatos jogsértés miatt indult eljárás, és tervezik a személyi jogok és kötelességek érvényesülésének ellenőrzését is.

Dr. Rádai Tamás előadásában bemutatta az Egészségügyi Technológiai és Orvostechnikai Szállítók Egyesülete (ETOSZ) szervezetét, majd részletezte a támogatott gyógyszerészeti termékekkel kapcsolatos problémákat, valamint az ellátási nehézségek okait. Kiemelten foglalkozott az inkontinencia ellátásának termékeivel, és javaslatot tett az ellátási problémák megoldására. Emellett említést tett az Egészségügyért Felelős Államtitkársággal folytatott egyeztetésekről, ahol az átfogó kodifikációs javaslat kidolgozására rövid határidő áll rendelkezésre. Végül az orvostechnikai eszközök regisztrációjával kapcsolatos anomáliákra is kitért, és összefoglalta az államigazgatási egyeztetések fontosabb állomásait, ahol a GYSE piac érdekvédelmi szervezetei a Kamarával közös tárgyaló delegációt hoztak létre. Az egyeztetések újraindulásának szükségességét azért hangsúlyozta, mert a meglévő rendszer korrekciójának csak akkor van esélye, ha a nem államigazgatási szereplők konszenzusos javaslatot tudnak letenni az asztalra.

Dr. Hankó Zoltán  „Az online gyógyszerforgalmazás szabályozása és jövője” címmel tartott előadást. Beszélt a zárt forgalmazási rendszerben történt változásokról, amelyeket a csomagküldés bevezetése okozott. Bemutatta a csomagküldés, házhoz szállítás és az internetes gyógyszerrendelés fő jellemzőit, valamint részletezte a közöttük lévő különbségeket. Emellett ismertette azokat a dokumentumokat, amelyeket a Kamara már benyújtott a politikai döntéshozóknak az online gyógyszerforgalmazás szabályozásával kapcsolatban. Külföldi példákkal alátámasztotta a hazai online gyógyszerforgalmazás sürgős szabályozásának szükségességét, és elmondta, hogy az egyeztetések ezzel kapcsolatban már megkezdődtek.

Dr. Sohajda Attila  "Gyógyszertárak gazdálkodása - a gyógyszertári ágazat forgalmi és gazdálkodási adatai" címmel prezentált. Elmondta, hogy minden évben a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján elemzik a gyógyszertárak helyzetét, és ez 2022-ben is megtörtént a 2021-es adatok feldolgozásával. Az eredményeket általában a Gyógyszerészi Hírlapban teszik közzé, ahol többnyire a változások tükrében, trendeket elemezve mutatják be az egyes jellemzőket. Az összegzés szerint a gyógyszertári vállalkozások koncentrációja tovább nőtt, a forgalom és az árréstömeg emelkedése arányos volt 2021-ben. A készletek és a szállítási tartozások aránya tovább javult, ugyanakkor a személyi ráfordítások emelkedtek, de így sem tudták elérni a nemzetgazdasági átlagot. Az adózott eredmény 8 százalékkal nőtt, azonban továbbra is problémát jelentenek a kis gyógyszertárak helyzete - közülük minden ötödik a támogatás ellenére veszteséges vagy közel nullás. A kis gyógyszertárak rentábilis működésének biztosítása az egészségpolitika érdeke is.

Dr. Süle András „A klinikai gyógyszerészet aktuális kihívásai” című előadásának bevezetőjében szólt az országos tenderekről, és feltette a kérdést: hogyan működhet ez a gyógyszerek esetén. Fókuszba került a gyógyszerhiány témája, definíciója, amely kapcsán felhívta a figyelmet arra, hogy mikor beszélhetünk valódi hiányról, és mely tényezők fokozzák azt. A továbbiakban szólt a klinikai gyógyszerészet  feladatairól, majd bemutatta, hogy a gyógyszerelés folyamán mely pontokon történhet tévesztés. Végezetül javaslatot tett a tévesztések kikerülésére.

Dr. Ujházi László bemutatta az új orvosi ügyeleti rendszer működését Hajdu-Bihar vármegyében. Az előadó felvetette a kérdést, hogy hogyan kapcsolódik az új orvosi ügyeleti rendszer a gyógyszertári ügyelethez, és megjegyezte, hogy kevés tapasztalatuk van ezen a területen, így várják az orvosok véleményét és javaslatait. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a gyógyszertári ügyeleti rendszer és gyakorlat alapos átalakítása szükséges.

Az előadásokat követően kerekasztal-beszélgetés és fórum zajlott dr. Hankó Zoltán kamarai elnök, dr. Rádai Tamás, dr. El Koulali Zakariás, dr. Újházi László és dr. Horváth-Sziklai Attila részvételével. A gyűlésen megjelenők írásban vagy szóban tehették fel kérdéseiket, melyek a hiánycikkekkel, tiszti gyógyszerészi ellenőrzésekkel, gyógyszerreklámmal, magidíjjal, bevizsgálásokkal, ügyelettel és a GYSE felírásával kapcsolatosak voltak. A fórumot követően dr. Hankó Zoltán mondta el zárszavát, emlékeztetve az előttük álló feladatokra és az elkötelezettség fontosságára. Az eseményt a "Márciusban újrakezdtük" mottóval zárta, és kijelentette, hogy mindig harcolni kell, soha nem szabad feladni.

Tekintse meg az MGYK XII. Vándorgyűlésén készített videót! >>

 

 

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek