További cikkek a Szakmapolitika rovatból

Hogyan vélekedik az új egészségügyi törvényről a Magyar Kórházszövetség? - I. rész

A törvény megjelenése előtt Velkey György János, a Magyar Kórházszövetség immár másodszor megválasztott elnöke, a Bethesda Gyermekkórház főigazgatója, háromszor is egyeztetett Takács Péterrel, de nem csak az államtitkárral, hanem az ágazat minden vezetőjével párbeszédben vannak.

hirdetés

A Magyar Kórházszövetség elnöke kiemelte: a törvényi szintű szabályozás megjelenése után a finom hangolások következnek. A jelenlegi gazdasági helyzetben irracionális elvárásokat a kórházak nem tudnak teljesíteni. A változtatások szükségességével és jórészt az irányaival is egyetért a szövetség, de a részletkérdésekben megmaradtak a nézetkülönbségek.

A Magyar Kórházszövetség fontosnak tartja:

  • a kórházi teljesítményfinanszírozás újra tervezését és mielőbbi indítását, mely szóba sem került igazán a tárgyalásokon;
  • elsődleges fontosságúnak tartják az ápolók béremelését, ennek a sürgőssége és megfelelő mértéke számukra elsődleges fontosságú;
  • a Magyar Kórházszövetség számára fontos, hogy szakmai koordináció jöjjön létre az intézmények között, és világos betegút menedzsment szerveződjön.
  • Fontos a kapacitások racionalizálása. Erre konkrét példát is mondott. Mindenkinek meg kell érteni, ha egy kórházban átlag két naponta kevesebb, mint három szülés történik, ezért fenntartani egy szülészeti osztályt, ott folyamatosan jelenlevő altatóorvossal és újszülött-gyógyásszal, ez a mai gazdasági körülmények között nem reális.
  • Fontos az is, hogy a megyei határok legyenek átjárhatók a betegek számára, mert nagyon nagyok a megyénkénti ellátásbeli különbségek.

Melyek a legsürgetőbb feladatok?

A szakdolgozók társadalmi megbecsülésének kérdése. Fontos feladat a kórházi kultúra javítása is. A Magyar Kórházszövetség elnöke örül, hogy az előző négy év után, újra van lehetőség megtalálni hangot az egészségügy vezetőivel. Így van értelme a konzultációknak, visszajelzéseknek az intézményi tapasztalatokról.

A jövő feladatai az új törvény fényében

A jelenlegi kórházközpontú betegellátással kapcsolatban fontosnak tartotta a kórházak rugalmasságát. A megyei koordináció segíthet abban, hogy a betegek a lakóhelyükhöz közelebb jussanak az egynapos - és a járóbeteg-ellátáshoz. Fontosnak tartja az alapellátás megerősítését is, és jó iránynak az alapellátás és a szakrendelők-kórházak kapcsolatainak megerősítését. Ugyanakkor itt fog sok múlni a törvény finom hangoláson, hogy a nagy súlyú kórházi rendszer nehogy az alapellátókra telepedjen.

Ugyancsak pozitívan értékelte, hogy az ügyeleti ellátásban megerősödik a mentőszolgálat szerepe, itt figyelni kell arra, hogy nehogy még jobban túlterheljék a sürgősségi osztályokat. Ugyancsak figyelmet kell fordítani egy ilyen nagy volumenű változtatásnál a gyermek alapellátás értékeinek megerősítésére, a házi gyermekorvosi, védőnői, gyermekfogászati és iskolapszichológusi rendszer fokozott figyelmére. Jó vonal, hogy a prevenciós munkát és az Egészségfejlesztési Irodákat (EFI) megerősítik, e mellett fontos lenne a médiában való tudatos, folyamatos egészségkommunikációs jelenlét.

Milyen adósságrendezést preferál a Magyar Kórházszövetség?

A kórházak kisebb hányada a nem finanszírozott többletteljesítmény miatt nem tudja fizetni a számlákat. Ide tartozik a Bethesda Gyermekkórház is. A többletteljesítményeket ki kell fizetni, mert több beteget kell ellátni, amire motiválni kell az intézményeket. Megnőttek a várólisták is Több tízezren várnak még mindig műtétre. Éppen most indul el egy várólista csökkentő program, az intézményeknek fel kell mérni a kapacitásaikat, hogy miként tudnak részt venni ebben. amihez plusz finanszírozást is kapnak. Ezért első teendő, a plusz gyógyítások megbecsülése. Azonban van ahol ápolóhiány, vagy a szakorvosok alacsony száma miatt nem tudnak elegendő műtétet végezni, vagy intenzív beteget ellátni. Egy jó ösztönzőrendszer bevezetésével elindulhatna a szakemberek visszaáramlása. A pozitív irányú bér differenciálást támogatják, ebben a kérdésben a Magyar Orvosi Kamarával ellentétes álláspontot képviselnek. Ennél is fontosabb, hogy a kórházak esetében korszerű, reális, teljesítményarányos, eredményérzékeny finanszírozás bevezetése. Az a jó út, ahol forrásbővítés, a hatékonysági tartalékok javítása és a finanszírozás átalakítása egy irányba megy azért, hogy év végén ne halmozódjon több tízmilliárd forintnyi adósság a kórházakban.

A gyermekkórházak milyen nehézségekkel küzdenek?

Főleg a súlyos beteg gyermekek ellátásában érintett kórházak a leginkább alulfinanszírozottak, ez elsősorban a csak gyermekeket gyógyító Bethesdát és a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetet érinti. Az utóbbi években nagyon sok új, de költséges innováció jelent meg a gyermekgyógyászatban (génterápia, a korszerű katéteres szívműtétek, vagy a robotterápiák), amelyekre áldoz is a társadalom. Nem szabad azonban közben a folyamatos méltánytalan pénzhiány miatt a szakemberek bizalmát elveszíteni.

 

FIgyelmébe ajánljuk cikkünk II. részét: Hogyan látja a Magyar Kórházszövetség Elnöke, Dr. Velkey György a nagy visszhangot keltő elképzeléseket a nemrég elfogadott „kórháztörvénnyel” kapcsolatban? - II. rész >>

 

 

Szerző:

Huszár Zsoltné Dr., szakgyógyszerész

Ajánlott cikkek