További cikkek a Tüdőgyógyászat rovatból

A cink javíthatja a tüdőbetegek túlélési esélyét

A kutatók eredményein alapuló terápiák megváltoztathatják az ötven év felettieket sújtó kór kezelését.

hirdetés

Amerikai kutatók szerint a cink visszafordíthatja a tüdőkárosodást, és javíthatja az idiopátiás tüdőfibrózisban (IPF) szenvedő betegek túlélési esélyét. A The Journal of Clinical Investigation című folyóiratban közzétett eredményeken alapuló terápiák megváltoztathatják az ötven év felettieket sújtó kór kezelését.

Az idiopátiás tüdőfibrózis százezer embert érint az Egyesült Államokban. Hazánkban is évről évre nő a magyarul ismeretlen eredetű tüdőfibrózisosnak nevezett esetek száma, mely jelenleg a 60–65 év feletti korosztályt érinti, ám várható, hogy fiatalabb életkorokban is megnő az előfordulási gyakoriság.Krónikus, jelenleg gyógyíthatatlan betegségről van szó, időben megkezdett gyógyszeres kezeléssel azonban jelentősen lassítható a folyamat, és javítható a beteg életkilátása.

A kutatók egészséges tüdőből, valamint IPF-ben szenvedő betegek tüdejéből származó sejteket elemezték. Felfedezték, hogy az IPF-es tüdő sejtjeiben hiányzik a cink transzporter 8 (ZIP8) nevű fehérje, amely a cinket a sejtbe vonja. Az organoidokkal – a betegek szöveteiből edényben növesztett szervek miniatürizált, egyszerűsített változataival – végzett kísérletek során azt is megfigyelték, hogy a ZIP8 fehérjét nem tartalmazó sejtek képtelenek voltak regenerálódni. A ZIP8 transzporterrel rendelkező sejteket tartalmazó organoidok képesek voltak cinket vonni a sejtekbe, majd regenerálódtak és több kolóniát alkottak – mondta Carol Liang, MD, a tanulmány első szerzője. A Los Angeles-i kutatók szerint további kutatásokra van szükség annak meghatározásához, hogy mi vezet a ZIP8 elvesztéséhez a tüdősejtekben, és hogy a cinkkiegészítők önmagukban vagy más hatóanyagokkal kombinálva visszafordítják-e a tüdőkárosodást.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MTI

Ajánlott cikkek