Tavaly 40%-kal nőtt a kanyaró miatti halálozás világszerte

A kanyaró miatti halálozások száma világszerte több mint 40%-kal nőtt tavaly, és a megbetegedések száma is emelkedett, miután a koronavírus-járvány során drámaian csökkent a vakcinázási szint.

hirdetés

A rendkívül fertőző betegség tavaly 37 országban okozott járványokat, szemben a 2021-ben érintett 22 országgal. 9 millió gyermek betegedett meg és 13.600-an haltak meg, főként a szegényebb országokban – áll az Egészségügyi Világszervezet és az Egyesült Államok Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja közleményében.

A kanyarós esetek száma is közel 20%-kal nőtt, miután az immunizációs szintek az elmúlt 15 év legalacsonyabb szintjére csökkentek a világjárvány alatt.

"A kanyarójárványok és halálesetek számának növekedése megdöbbentő, de sajnos nem váratlan, tekintettel az elmúlt években tapasztalt csökkenő vakcinázási arányra" - mondta John Vertefeuille, a CDC munkatársa.

A kanyaró elleni vakcina két adagja rendkívül hatékonyan véd a betegség ellen. Az afrikai, délkelet-ázsiai, latin-amerikai és indiai fejlődő országokban élő gyermekek vannak a legnagyobb veszélyben. A WHO és a CDC szerint az immunizációs ráta a szegényebb országokban körülbelül 66%, ami egyáltalán nem mutat emelkedést a világjárvány alatti visszaesés után.

A legtöbb halálesetet olyan szövődmények okozzák, mint az agyvelőgyulladás, a súlyos kiszáradás, a súlyos légzési problémák és a tüdőgyulladás. A szövődmények kialakulása a kisgyermekeknél és a 30 év feletti felnőtteknél a legvalószínűbb.

A betegség néhány fejlett országban is felerősödött az elmúlt években. A brit egészségügyi hatóságok júliusban figyelmeztettek arra, hogy Londonban rendkívül magas a járványkitörések kockázata, a főváros egyes területein pedig arról számoltak be, hogy a gyermekek mindössze 40%-a kapott védőoltást.

A kanyaró elleni immunizációs arány az Egyesült Királyságban soha nem állt helyre teljesen a hitelét vesztett brit orvos, Andrew Wakefield által két évtizeddel ezelőtt tett hamis kijelentések óta, amelyek az autizmus kockázatával hozták összefüggésbe a végőoltást. Tudományos vizsgálatok soha nem erősítették meg az összefüggést, de Wakefield állítása  arra késztette a szülőket, hogy világszerte elutasítsák az oltást.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress