Az övsömör elleni vakcina akár nyolc éven keresztül csökkenti a szívbetegségek kockázatát

Dél-koreai kutatók azt vizsgálták, hogy az övsömör elleni védőoltás befolyásolja-e a kardiológiai események kockázatát.

hirdetés

Az övsömör elleni védőoltásban részesülőknél 23%-kal alacsonyabb a szív- és érrendszeri események, köztük a szélütés, a szívelégtelenség és a szívkoszorúér-betegség kockázata – derül ki a European Heart Journalban megjelent, több mint egymillió ember részvételével végzett tanulmányból.

A vakcina védőhatása akár nyolc évig is fennáll, és különösen erős a férfiaknál, a 60 év alattiaknál és egészségtelen életmód, mint például dohányzás, alkoholfogyasztás és inaktivitás esetén.

A vizsgálatot vezető Dong Keon Yon professzor azt mondta: "Az övsömör fájdalmas kiütéseket okoz, és súlyos szövődményekhez vezethet, különösen idősebb felnőtteknél és gyenge immunrendszerűeknél. Korábbi kutatások azt mutatják, hogy védőoltás nélkül az emberek körülbelül 30%-ánál alakulhat ki övsömör élete során.

"A kiütések mellett az övsömör a szívproblémák magasabb kockázatával is összefüggésbe hozható, ezért azt szerettük volna kideríteni, hogy a védőoltás csökkentheti-e ezt a kockázatot."

A kutatásban 1.271.922 Dél-Koreában élő 50 éves vagy annál idősebb ember vett részt. A kutatók 2012-től kezdődően gyűjtöttek adatokat arról, hogy az emberek kaptak-e övsömör elleni védőoltást, és ezt kombinálták a szív- és érrendszeri egészségi állapotukra vonatkozó adatokkal, valamint az egészséget befolyásoló egyéb tényezőkkel, mint például az életkor, a nem, a gazdagság és az életmód.

A vakcina élő zoster elleni vakcina volt, ami azt jelenti, hogy a varicella zoster vírus legyengített formáját tartalmazta. Sok országban az ilyen típusú oltóanyagokat most egy nem élő, rekombináns vakcinával váltják fel, ami azt jelenti, hogy a varicella zoster vírusból származó fehérjét tartalmaz.

A tanulmány kimutatta, hogy az oltásban részesülők körében 23%-kal alacsonyabb volt a szív- és érrendszeri események kockázata, 26%-kal alacsonyabb a súlyos szív- és érrendszeri események (szélütés, szívroham vagy szívbetegség miatti halál), 26%-kal alacsonyabb a szívelégtelenség és 22%-kal a szívkoszorúér-betegség kockázata.

A védőhatás az övsömör elleni védőoltás beadása utáni két-három évben volt a legerősebb, de a kutatók azt találták, hogy a védelem akár nyolc évig is fennáll.

Yon professzor azt mondta: "Tanulmányunk azt sugallja, hogy az övsömör elleni védőoltás csökkentheti a szívbetegség kockázatát még olyan embereknél is, akiknél nincs ismert kockázati tényező. Ez azt jelenti, hogy a védőoltás az övsömör megelőzésén túlmenően egészségügyi előnyökkel is járhat.

"Több oka van annak, hogy az övsömör elleni védőoltás segíthet csökkenteni a szívbetegségek kockázatát. Az övsömör fertőzés érkárosodást, gyulladást és vérrögképződést okozhat, ami szívbetegséghez vezethet. Az övsömör megelőzésével a védőoltás csökkentheti ezeket a kockázatokat. Vizsgálatunk nagyobb előnyöket talált fiatalabb embereknél, valószínűleg a jobb immunválasz miatt, és férfiaknál, valószínűleg a vakcinahatékonyság különbségei miatt.

"Ez az egyik legnagyobb és legátfogóbb kutatás, amely egy egészséges általános populációt követett 12 éven át. Ez az első alkalom, hogy megvizsgáltuk az övsömör elleni védőoltás és 18 különböző típusú szív- és érrendszeri betegség közötti összefüggést. Számos egyéb egészségügyi állapotot, életmódbeli tényezőket és társadalmi-gazdasági állapotot tudtunk figyelembe venni, ami eredményeinket még jobban megalapozta."

"Azonban, mivel ez a tanulmány egy ázsiai kohorszon alapul, az eredmények nem biztos, hogy minden populációra vonatkoznak. Mivel az élő zoster elleni vakcina nem mindenki számára megfelelő, további kutatásra van szükség a rekombináns vakcinával kapcsolatban. Ugyan alapos elemzést végeztünk, de ez a tanulmány nem állapít meg közvetlen ok-okozati összefüggést, ezért figyelembe kell venni az egyéb mögöttes tényezők miatti esetleges torzítást."

 

Dong Keon Yon et al, Live zoster vaccination and cardiovascular outcomes: a nationwide, South Korean study, European Heart Journal (2025). DOI: 10.1093/eurheartj/ehaf230

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress