További cikkek a Bőrgyógyászat rovatból

Az év kontaktallergénje

Az American Contact Dermatitis Society (ACDS) a főként bőrpuhító tulajdonságairól ismert lanolint választotta 2023-ban az év kontaktallergénjének.

hirdetés

Miért pont a lanolin lett az év allergénje?

A „cím” odaítélésének fontos szempontja, hogy egy ismert allergén, valamilyen ismeretlen okból növekvő gyakorisággal idézzen elő problémát, vagy egy újonnan felfedezett allergén mini-járványokat okozzon. A nyers lanolin tisztítása lanolin viasszá és ennek a viasznak a különféle származékokká történő feldolgozása 1882-ben kezdődött, és a mai napig folytatódik újabb, nagy tisztaságú vízmentes lanolinokkal. Az első allergiás esetet 1920-ban jelentették. A lanolin allergizáló hatásával kapcsolatos vita is az 1920-as években kezdődött, és napjainkban is kérdéses a lanolinnal szembeni allergia elterjedtsége és súlyossága. A lanolin összetevői közül elsősorban a szabad lanolin-alkoholok, különösen az alkándiolok allergizálnak.

Miben található lanolin?

Bőrpuhító tulajdonságai miatt a hámlásra hajlamos, száraz, igénybe vett vagy érzékeny bőrre alkalmazzák. A bőr felszínén vízzáró réteget tud képezni, ezzel védi a bőrfelületet külső behatásoktól.  A lanolin megtalálható a zsíros kézkrémekben, popsikenőcsökben, ajakbalzsamokban, száraz bőrre való testápolókban. Tehát a problémás, érzékeny bőr ápolásában van fontos szerepe, és épp itt allergizálhat (a szerző megjegyzése).

Számos cég forgalmaz lanolintartalmú készítményeket biztonságos és hatékony bőrpuhítóként, de az orvosi minőségű és a nagy tisztaságú vízmentes lanolin, amely 2,5%-nál, illetve 1,5%-nál kevesebb szabad alkoholt tartalmaz, szintén kontaktallergiát válthat ki. Ugyanakkor a gyapjúból készült mai modern textíliák nem tartalmaznak lanolint, és a lanolinallergiás betegeknek sem kell kerülniük használatukat.

Kiket érinthet a lanolin-allergia?

A gyulladásos bőrbetegségben szenvedő betegeknél fordul elő. Gyermekek és idősebbek körében gyakoribb az előfordulása. Ilyen betegség pl. a lábszárfekély, a pangásos dermatitisz vagy az atópiás dermatitisz, mely betegségeknél nagyobb az allergia kialakulásának kockázata. Míg az előbbi két betegség az időskorúak megbetegedése, utóbbi inkább a kisgyermekekre jellemző.

Hogy lehet kimutatni, hogy valaki allergiás a lanolinra?

A lanolin valójában paradox allergén. Az allergia kimutatására alkalmazott tapasz tesztkészítmények továbbra is vitatottak. A lanolin által kiváltott kontakt dermatitisz kimutatása a normál, ép bőrfelületen végzett tapaszteszttel téves negatív eredményekhez vezethet. Azok, akiknek a beteg bőrfelületén pozitív a lanolinallergia tesztje, a normál, egészséges bőrfelületükön továbbra is használhatnak lanolinos termékeket.

Szerző:

Huszár Zsoltné Dr., szakgyógyszerész

Forrás:

medscape.com

Ajánlott cikkek