További cikkek a Gasztroenterológia rovatból

A Crohn-betegség új kísérleti terápiájával a betegek felénél remissziót értek el

Új remény a Crohn-betegséggel élőknek: egy új monoklonális antitest áttörést hozhat a gyulladásos bélbetegségek kezelésében.

hirdetés

A Cedars-Sinai kutatói kifejlesztettek egy kísérleti terápiát, amely jelentős számú, közepesen súlyos vagy súlyos Crohn-betegségben szenvedő betegnél ért el remissziót – derül ki a The Lancet Gastroenterology & Hepatology című folyóiratban megjelent új tanulmányból. A nemzetközi, fázis 2 vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a TL1A nevű fehérjét célzó monoklonális antitest új kezelési lehetőséget kínálhat a betegségben szenvedők számára.

A Cedars-Sinai-ban kifejlesztett monoklonális antitest terápiát tulisokibartnak hívják. A kísérleti kezelés a közelmúltban ígéretes eredményeket mutatott egy különálló II. fázisú vizsgálatban a fekélyes vastagbélgyulladás kezelésében.

„Ezek az eredmények, valamint a fekélyes vastagbélgyulladással kapcsolatos, nemrégiben publikált pozitív eredmények erősen alátámasztják ezt a megközelítést, mint teljesen új terápiát a gyulladásos bélbetegségekben szenvedők számára” – mondta Dr. Dermot McGovern klinikus-tudós és genetikus, a Cedars-Sinai-i F. Widjaja Gyulladásos Bélbetegség Intézet transzlációs kutatási igazgatója és a tanulmány vezető szerzője.

„Ezt a mechanizmust genetikai és immunológiai kutatómunkával azonosították, amelyek túlnyomó többsége a Cedars-Sinai gyulladásos bélbetegségekkel foglalkozó csoportjából származott” – mondta.

Az APOLLO-CD elnevezésű II-A fázisú vizsgálatban 55 Crohn-betegségben szenvedő felnőtt kapott tulisokibartot különböző dózisokban 12 héten keresztül. Az eredmények azt mutatták, hogy a betegek közel 50%-a ért el klinikai remissziót, szemben a korábbi vizsgálatokban mért körülbelül 16%-kal.

A vizsgálati terápia a fibrózis ellen is hatékony lehet. A fibrózis a Crohn-betegség és más betegségek egyik fő problémája, és jelenleg nem előzhető meg vagy fordítható vissza.

„A fibrózis számos krónikus betegségben komoly problémát jelent, és súlyos szövődményeket okozhat” – mondta Targan, a gyulladásos bélbetegségekkel foglalkozó tanszék vezetője. „Ezért nagy az érdeklődés annak kiderítése iránt, hogy az általunk kifejlesztett gyógyszer a gyulladásos bélbetegségen túl is járhat-e előnyökkel.”

Az APOLLO-CD vizsgálat adatai azt mutatták, hogy a tulisokibartra adott válasz gyors volt – a betegek gyulladásos markerei a terápia megkezdését követő egy héten belül csökkentek.

További vizsgálatok folynak Crohn-betegségben és fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedő betegek nagyobb csoportjain: A kettős vak, placebo-kontrollos III. fázisú vizsgálatok a tulisokibart hatékonyságát és biztonságosságát fogják meghatározni IBD-ben szenvedő betegek remissziójának elérésére és fenntartására szolgáló kezelésként.

 

Brian G Feagan et al, Safety and efficacy of the anti-TL1A monoclonal antibody tulisokibart for Crohn's disease: a phase 2a induction trial, The Lancet Gastroenterology & Hepatology (2025). DOI: 10.1016/S2468-1253(25)00071-8

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress

Ajánlott cikkek