További cikkek a Gasztroenterológia rovatból

Aktív életmóddal az aranyérbetegség ellen

Az aranyérbetegséget az emberiség régóta ismeri, az első orvostörténeti leírás Kr. u. 37-ből származik. Aulo Cornelio Celso római orvos-enciklopédista De Medicina című értekezésének hetedik könyvében foglalkozik a proktológiai betegségekkel, egyebek között az aranyérrel1. Nem tudjuk, hogy akkoriban milyen volt az előfordulási gyakorisága, de ma az aranyér-betegség a végbél leggyakoribb kóros elváltozása. Előfordulása a felnőtt lakosság körében meghaladhatja a 30%-ot, de az 50 éven felülieknél az érintettség az 50%-ot is elérheti2.

hirdetés

Aranyere mindenkinek van…

Maga az aranyér egy anatómiai struktúra: a végbél nyálkahártyája alatt meghúzódó artériás és vénás érköteg, melynek szerepe van a szabályos bélműködésben, a széklet visszatartásának képességében, és ürítésében. Az aranyérbetegség feltehetően az érfonatot rögzítő kötőszövet megnyúlásából, az aranyeres szövetek prolapszussal, az aranyeres arteriovenousus anasztomózisok tágulásából vagy a belső aranyeres érköteg vénáinak tágulásából ered1. Keletkezési helyüktől függően léteznek a végbél záróizomzatán belül képződött, nyálkahártyával fedett belső és a záróizomzaton kívül keletkezett, bőrrel fedett külső aranyeres csomók.

Belső és külső nodusok – a főbb különbségek

A linea dentata feletti bel­ső nodusokat hengerhám fedi; a vonal alatti külső csomókat többrétegű laphám. Ös­szeköttetéseik révén azonban - amely a második legjelentősebb kapcsolat a portalis és a cavalis vénás rendszer között – egyetlen egységnek tekintendők.

A belső nodusok hanyatt fekve 3, 7 és 11 óra irányában helyezkednek el, köztük kisebb csomók is megjelenhetnek. A külsők nem tartják ezeket az irányokat.

A belső csomók I. stádiumban nem láthatók; II. stádiumban haspréskor megjelennek a végbélnyílásban, de utána spontán visszahúzódnak; III. stádiumban csak kézzel helyezhetők vissza; a IV. stádium a teljes előesésük. A külső aranyerek mindig láthatók.

A belső nodusok fő tünete a vérzés székelés kapcsán. Beidegzésüket zsigeri idegrostokból kapják, ezért alapvetően nem fájnak, csak gyulla­dás esetén, különösen aranyeres krízisben, amikor a végbél nyálkahártyájával együtt kifordulnak. A külső nodusok trombózisa a somaticus beidegzés miatt akut fájdalommal jár.

Tudni kell, hogy a belső aranyeres csomók is előeshetnek (prolabálhatnak) a végbélnyíláson kívülre.

Végbélvérzés esetén elsőrendű feladat a daganat kizárása!

Az aranyérbetegség számos tünettel járhat: végbélvérzéssel, prolapszussal, viszketéssel, fájdalommal és/vagy perianális bőrirritációval. Szövődményként a vénatágulatok begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak, véralvadék képződhet bennük, és fájdalmasakká válhatnak3.

Aranyérbetegségben elsősorban székeléskor jelent­kezik friss piros vérzés. Emésztett, nem piros vér megjelenése esetén végbélben vagy vastagbélben levő egyéb elváltozásra (daganat, polip) kell gondolni, ezért rektoszigmoideoszkópia, illetve kolonoszkópia végzendő.

Fontos az életmód megváltoztatása

Az aranyérbetegségnek több fontos, az életmódhoz kötődő rizikófaktora van. Az egyik az elhízás. Bár a két kórkép közötti összefüggés nem tisztázott, a feltételezések szerint például a megnövekedett intraabdominális nyomás, a vénás pangás és a krónikus gyulladás elhízott embereknél segíti az aranyérbetegség kialakulását4,5.

A székrekedés, a kemény, száraz széklet is az aranyérbetegség kialakulásának fokozott kockázatával jár5,6. Fontos életmódbeli tanács az oldható rostok fogyasztása, mert ezek a rostok javítják a bélműködést, növelhetik a széklet mennyiségét és lágyságát.

A rostbevitel összefüggésbe hozható a betegség kialakulási esélyének csökkenésével6

Az erős préselés elkerülése érdekében fontos a széklet lazítása kellő folyadékbevitellel is, szükség esetén enyhe laxativumokkal (rendszeres hashajtózás nem javasolt). A széklet felszíne síkossá tehető 1 evőkanál paraffinolaj elfogyasztásával, de nem szabad tartósan alkalmazni, mert gátolja a zsíroldékony vitaminok felszívódását. Kerülendők a fűszeres ételek, a jelentős alkohol-, kávé- és teafogyasztás.

Korlátozni kell a toaletten eltöltött időt naponta legfeljebb 3-5 percre. A tartós „ücsörgés” során a gátizomzat ellazul, miközben az erős préselés kifordítja az anális nyálkahártyát. (Ülve székelés helyett fiziológiásabb lenne a guggolás, mert olyankor a kiegyenesedett anorectalis szög megkönnyíti az ürítést.) A rohanó életmód mellett a széklet hosszas visszatartása is ártalmas.

Az ülőmunka, a korunkra jellemző mozgásszegény életmód szintén fontos rizikófaktor. Hozzájárulhat ugyanis a székrekedéshez és ronthatja a már meglévő aranyeres tüneteket. Akkor jó a szék, ha nem süpped. Puha felületen ülve a medencefenék izmai ellazulnak, ellustulnak, ami nemcsak aranyérbetegségre, hanem vizelet-inkontinencia kialakulására is hajlamosít.

A fizikai aktivitás segíti a bélmozgást, javítja a keringést, erősíti a medence és a hát alsó részén lévő izmokat. Az aranyérbetegség megelőzése és kezelése szempontjából biztonságosnak és hatékonynak tartják az olyan aerob tevékenységeket, mint például a séta és az úszás, vagy a hasi- és végbélszövetek jóga gyakorlatokkal történő erősítését. Az „aranyereseknek” érdemes kerülniük a kerékpározást, az evezést, a lovaglást, vagy a súlyok emelgetését, mert ezek nyomás alatt tartják az aranyér szempontjából érintett területeket1.

Az aranyérbetegeknek fokozott figyelmet kell fordítaniuk a megfelelő higiéniára.

Konzervatív kezelés

A kúpok és a kenőcsök fájdalomcsillapítót, helyi érzéstelenítőt, hűsítő-viszketéscsökkentő, vérzéscsillapító, szöveti regenerációt elősegítő hatóanyagokat tartalmaznak. Vannak közöttük gyári termékek, FoNo-s, illetve egyénileg összeállított magisztrális készítmények. A kúpok a belső, a kenőcsök a külső nodusokra használatosak, de utóbbiak applikátor segítségével 2-4 cm-rel beljebb is alkalmazhatók. Terméktől függően napi 1-4-szer használandók székletürítés, illetve esti fürdés után. Alkalmazásuk ajánlott a nodusok sebészi megoldásai után is.

Az elölt Escherichia coli mikrobiális komponenseit és anyagcseretermékeit tartalmazó helyi készítmények hatása komplex, és az emberi sejtek különféle receptorain keresztül valósul meg. A gyulladás csökkentése és a sebgyógyulás szempontjából előnyös immunreakciót váltanak ki az alkalmazás területén, enyhítik az immunsejtek által közvetített gyulladásos választ. Mérséklik a fájdalmat, viszketést, váladékozást, támogatják a szöveti regenerációt, erősítik a kórokozókkal szembeni védelmet.

Hasznosak a fertőtlenítő-gyulladáscsökkentő hatású langyos ülőfürdők.

A phlebotonicumok (diosmin, troxerutin, hidroxietil-rutosid, Ca-dobesilat) szedése csökkenti a kapillárisok permeabilitását, javítja a vénás tónust és a nyirokelvezetést, mérsékli a vérzést, viszketést, nedvedzést.

Ha a konzervatív terápia nem elegendő

Amennyiben a panaszok 2–3 hét után sem enyhülnek, elengedhetetlen a proktológiai vizsgálat.

A belső nodusok I-II. stádiumának kezelésére szolgáló félig invazív módszer az injekciós sclerotherapia, II(-III.) stádiumban a gumigyűrűzés. Ezekkel az ambuláns beavatkozásokkal a betegek 90%-a panaszmentessé tehető. Sebészi eltávolításuk a III-IV. stádium klasszikus kezelési módszere, kizáródásuk sürgős sebészi ellátást igényel.

A külső nodusok csak trombózis esetén igényelnek sebészi beavatkozást.

Referenciák:

1De Marco S., Tiso D.: Lifestyle and Risk Factors in Hemorrhoidal Disease Frontiers in Surgery, 2021; 8: 729166. DOI: 10.3389/fsurg.2021.729166

2Gucsi-Végh G: A nodus haemorrhoidalis és kezelésének gyógyszeres lehetőségei. Gyógyszerészet 59:411-417, 2015.

3Ng K.S. et al.: Still a Case of "No Pain, No Gain"? An Updated and Critical Review of the Pathogenesis, Diagnosis, and Management Options for Hemorrhoids in 2020. Ann Coloproctol. Jun;36(3):133-147, 2020 DOI:10.3393/ac.2020.05.04.

4Riss S. et al: The prevalence of hemorrhoids in adults. Int J Colorectal Dis. 2012 Feb;27(2):215-20 DOI: 10.1007/s00384-011-1316-3

5Riss S. et al: Haemorrhoids, constipation and faecal incontinence: is there any relationship? Colorectal Dis. 2011 Aug;13(8):e227-33. DOI: 10.1111/j.1463-1318.2011.02632.x.

6Peery A.F. et al: Risk Factors for Hemorrhoids on Screening Colonoscopy. PLoS One. 2015 Sep 25;10(9):e0139100. DOI: 10.1371/journal.pone.0139100.

7Gallo G et al: Consensus statement of the Italian society of colorectal surgery (SICCR): management and treatment of hemorrhoidal disease. Tech Coloproctol. 24(2):145-164, 2020 DOI: 10.1007/s10151-020-02149-1

8 Abramowitz L. et al.: Anal Fissure and Thrombosed External Hemorrhoids Before and After Delivery. Dis Colon Rectum. 2002;45(5):650–5 DOI: 10.1007/s10350-004-6262-5

9Abramowitz L., Batallan A.: Epidemiology of anal lesions (fissure and thrombosed external hemorroid) during pregnancy and post-partum. Gynecol Obstet Fertil. 2003;31(6):546–9 DOI: 10.1016/s1297-9589(03)00127-9

Szerző:

(X)

Ajánlott cikkek