Egy új kutatás meglepő kapcsolatot tárt fel a Crohn-betegség és az Epstein-Barr vírus között
Kutatók szerint az Epstein–Barr vírus (EBV) fertőzés évekkel megelőzheti a a Crohn-betegség kialakulását, és szerepet játszhat az autoimmun folyamatok beindításában.
A Crohn-betegség hátterében számos ismert tényező áll, beleértve a mikrobiom bakteriális változásait, amelyek elősegítik a gyulladásos környezet kialakulását.
A kutatók már korábban is megfigyelték az Epstein-Barr vírus megnövekedett szintjét a Crohn-betegségben szenvedő betegek bélrendszerében, és összefüggést találtak az EBV és a Crohn-betegségen kívüli autoimmun betegségek között, beleértve a lupust, a sclerosis multiplexet és a rheumatoid arthritist.
A Gastroenterology -ban megjelent longitudinális tanulmány szisztematikusan vizsgálta a vírusok szerepét a Crohn-betegségben, és bizonyítékot talált arra, hogy az EBV-fertőzés hajlamosítja az embereket a Crohn-betegség kialakulására.
Nandy és munkatársai egy kezdetben egészséges, 20-24 éves alanyokból álló kohorsz adatait elemezték, akik rendszeres szérummintákat szolgáltattak. Az egészséges kontrollokhoz képest azoknál az alanyoknál, akiknek a mintái pozitívak voltak az anti-EBV antitestekre, háromszor nagyobb volt a Crohn-betegség kialakulásának valószínűsége. Érdekes módon az EBV-expozíció bizonyítékai öt-hét évvel megelőzték a Crohn diagnózisát.
"Először nem kifejezetten az EBV-re irányult a kutatás, általánosságban vizsgáltuk a vírusokat, hogy melyik vált ki gyulladásos bélbetegséget" - mondta Scott Snapper, MD, Ph.D., a tanulmány vezető kutatója és a Boston Children 's Inflammatory Bowel Disease Center igazgatója. "Majd amikor az EBV-vel való kapcsolatot felfedeztük, akkor már alaposabb vizsgálatokat végeztünk az EBV-re adott immunválaszok felderítése céljából."
A csapat ezután anti-EBV antitesteket keresett egy második kohorszban - több mint 5000 gyermek körében (medián életkor 11 év) -, akik Crohn-betegségben szenvedő betegek elsőfokú rokonai voltak. Ebben a kohorszban az EBV nem volt statisztikailag szignifikáns előrejelzője a későbbi Crohn-betegség diagnózisának. Snapper úgy véli, hogy a Crohn-betegségben szenvedő elsőfokú rokonok már nagyobb kockázatnak tehették ki őket a közös genetikai vagy környezeti tényezők miatt, ami elhomályosítja az EBV-vel való összefüggést.
Egy másik lehetőség az, hogy az EBV másképp befolyásolja a gyermekek immunrendszerét, talán azért, mert a gyermekeknél kevésbé valószínű, hogy fertőző mononucleosis alakul ki expozíció esetén.
"Az élet korai szakaszában bizonyos organizmusokra adott válasz fokozhatja az immunrendszer működését oly módon, hogy megakadályozza az immunmediált betegségeket" - mondja Snapper.
A kutatók most azt szeretnék kideríteni, hogy az EBV molekuláris szinten hogyan teszi fogékonyabbá az embereket a Crohn-betegségre.
Az egyik lehetőség az, hogy a vírus bizonyos géneket vagy molekulákat tartalmaz, amelyek kölcsönhatásba lépnek az autoimmun betegségekre hajlamosító humán génekkel. Egy másik magyarázat az EBV által termelt gyulladáscsökkentő fehérjéhez kapcsolódhat, amely rendkívül hasonlít az emlősök által termelt IL-10-hez. Azok az emberek, akik ennek a fehérjének vannak kitéve, antitesteket termelhetnek ellene, megakadályozva saját IL-10-ük működését, és érzékenyebbé válnak a gyulladásos betegségekre.
"Pontosan meg kell értenünk, hogy az EBV hogyan változtatja meg az immunrendszert, és hogyan okoz Crohn-betegséget" - mondja Snapper. "A betegség hátterében álló mechanizmusok feltárása új terápiák számára nyithat utat."
Anubhab Nandy et al, Epstein-Barr Virus (EBV) Exposure Precedes Crohn's Disease Development, Gastroenterology (2025). DOI: 10.1053/j.gastro.2025.01.247