További cikkek a Kardiológia rovatból

A marihuána fogyasztása növeli a szív- és érbetegségek kockázatát

Az USA-ban a 65 év felettiek körében a mértéktelen alkoholfogyasztás és marihuánafogyasztás 450%-kal nőtt 2015 és 2019 között.

hirdetés

Kórházi kezelések során megfigyelték, hogy azoknál az idősebb felnőtteknél, akik nem dohányoztak, de marihuánát fogyasztottak magasabb volt a szívroham és a stroke kockázata, a naponta marihuánát használóknál 34 százalékkal nagyobb volt a szívelégtelenség kockázata – derül ki két új, ezidáig még nem publikált tanulmányból, amelyeket hétfőn mutattak be az American Heart Association (AHA) tudományos ülésszakán Philadelphiában.

„A megfigyeléses adatok határozottan arra utalnak, hogy a kannabisz használat bármely esetben – legyen az rekreációs vagy éppen gyógyászati célú – szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet” – állítja Robert Page II, a 2020 American Heart önkéntes írócsoportjának elnöke, Az orvosi marihuána, a rekreációs kannabisz és a szív- és érrendszeri egészség elnevezésű munkacsoport vezetője nyilatkozatában.

„A kannabiszhasználattal kapcsolatos legújabb kutatások szerint a kannabisz dohányzása és belélegzése a dohánycigaretta belélegzéséhez hasonlóan növeli a vér karboxihemoglobin és kátrány (részben elégetett éghető anyag) koncentrációját, amelyek mindegyike összefüggésbe hozható a szívizom betegségekkel, mellkasi fájdalommal, szívritmuszavarokkal, szívinfarktussal és más krónikus elváltozásokkal” – tette hozzá a Coloradói Egyetem Skaggs Gyógyszerészeti és Gyógyszerészeti Tudományok Iskolájának klinikai gyógyszerészeti és fizikai gyógyászati/rehabilitációs tanszékének professzora.

A marihuána fogyasztása egyre növekszik az idősebb korosztályban is. Egy 2020-as tanulmány szerint 2015 és 2018 között megduplázódott azoknak a 65 év feletti amerikaiaknak a száma, akik marihuánát szívnak, vagy ehető készítményeket használnak. Egy 2023-as tanulmány szerint a 65 év feletti korosztály körében a mértéktelen alkoholfogyasztás és marihuánafogyasztás 450%-kal nőtt 2015 és 2019 között.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

atv

CNN

Ajánlott cikkek