További cikkek a Kardiológia rovatból

Május a vérnyomásmérés hónapja

Prof. dr. Kiss István, a Magyar Hypertonia Társaság elnöke a Vándorgyűlés szombati programjában elhangzott előadásában a 2017. májusában lebonyolítandó nemzetközi szervezésű programban való részvételre hívta a gyógyszerészeket, amelynek célja, hogy a magas vérnyomás veszélyeire hívja fel a figyelmet.

hirdetés

A kecskeméti konferencia szombati plenáris üléseinek sorát prof. dr. Kiss István előadása zárta. Amint elmondta, a szív- és érrendszeri betegségek közül vezető helyet foglal el a magas vérnyomás, amely rendkívül magas számban fordul elő. Éppen ezért a népegészségügyi programban kiemelt szerepe van az ellene való küzdelemnek. „Nem vagyunk eléggé egészségtudatosak” hangzott el, mindezt egy felmérés adatával támasztotta alá. Az egészségügyi szűrőkamionok vizsgálatainak eredményei alapján elmondható, hogy 8 ezer, magát egészségesnek tartó felnőttből 2500 embernek volt magas a vérnyomása. Hazánkban a 3,5 millió diagnosztizált hypertoniás beteg mellett nagyszámú olyan egyén él, aki nem tud emelkedett vérnyomásáról figyelmeztetett.

A WHO 2005-ben hirdette meg a Hypertonia Világnapját, amit minden évben május 17-én tartanak.  Ezen a napon elsősorban az egészségesnek tartottak figyelmét szeretnék felhívni arra, hogy mennyire veszélyes a magas vérnyomás a különféle szövődmények szempontjából.

Mivel egy nap természetesen kevés a probléma megoldására, csak felvilágosításra szolgálhat, az idei program egy egész hónap terjedelmű. A Nemzetközi Hypertonia Társaság (NHT) és a Hypertonia Világ Liga „Május a vérnyomásmérés hónapja!” (angolul: May Measurement Month 2017 – MMM17) címmel hirdette meg a programját, amelyhez a Magyar Hypertonia Társaság is csatlakozott. A program célja, hogy legalább száz országban összesen 25 millió egyén vérnyomása kerüljön megmérésre – olyanoké, akiknél ez egy éven belül nem történt meg. A mozgalom újabb figyelemfelhívás a népbetegséggé vált magas vérnyomás veszélyeire és kellő időben történő felismerésére. E szakmai program túlmutat az eddigi prevenciós programokon – hangzott el, hiszen a rejtett hypertoniás megbetegedések tekintetében is adatokkal fog szolgálni.

A program keretei között a vérnyomást azoknál is mérik, akiknél ismert a betegség, de nem szedik a gyógyszert, és azoknál is, akiknél még nem derült fény rá. A vérnyomásmérő helyek a hypertonia centrumok, szakambulanciák, a háziorvosi rendelők és a gyógyszertárak lesznek. Prof. dr. Kiss István ehhez kérte a gyógyszerészek segítségét, ami az orvos-gyógyszerész együttműködés újabb fontos lehetőségét kínálja. A Magyar Hypertonia Társaság 10 ezer mérést vállalt.

A vérnyomásmérést önként vállalók felvilágosítást kapnak a teendőikről: 12 kérdéses adatlapot töltenek ki a mérésre jelentkezőkről, majd ülő helyzetben 5 perc után, egy-egy perces szünettel, háromszor megmérik a vérnyomást és a szívfrekvenciát. A mért értékeket beírják az adatlapra, amelyek a továbbiakban feldolgozásra kerülnek.

Kiss professzor kérte a gyógyszerészeket, hogy jelentkezésükkel és támogató részvételükkel segítsék a mozgalom hazai megvalósulását!

(Jelentkezni lehet a nemzeti koordinátor iroda címén: mmm17.hu@gmail.com)

 

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MGYK

Ajánlott cikkek