További cikkek a Koronavírus rovatból

Akár 10 évvel is öregítheti az agyat a Covid

A koronavírus fertőzöttek agyában akár évekkel a betegséget követően is kimutatható a kognitív károsodás.

hirdetés

A Kings College London friss kutatása szerint azok, akiknél long-Covid tünetek (például "agyi köd") jelentkeznek, továbbra is kognitív nehézségekkel küzdenek a fertőzés után két évvel.

A kutatás korábbi eredményei alapján már beigazolódott, hogy a Covid-19 fertőzés után hónapokkal is megfigyelhetők károsodott kognitív képességek. Az objektív tesztek megerősítették az egyének által tett panaszokat.

Az első fertőzés során a súlyossággal arányosan romlott a kognitív teljesítmény, és azok, akik betegségük alatt légzéstámogatásra vagy gépi lélegeztetésre szorultak, olyan deficitet mutattak, mintha húsz évvel idősebbek lennének.

Egy másik, az Egyesült Királyságban végzett tanulmány szerint a fertőzés előtti és utáni kognitív tesztek változásokat mutattak a páciensek agyában.

Az új kutatás ezekre a korábbi korlátokra szeretett volna választ adni. A kutatók 2021-ben és 2022-ben két alkalommal online kognitív teszteket végeztek, amelyek a munkamemóriát, figyelmet, következtetést és mozgásvezérlést vizsgálták a résztvevőknél. Az alkalmazásával több mint 3000 résztvevőt vontak be, akiket a COVID Symptom Study elnevezésű mobilalkalmazás révén rekrutáltak az Egyesült Királyságban, 2020 márciusában. Az adatokat informált hozzájárulással gyűjtötték.

Azok a résztvevők, akiknél a teszteredményeket leginkább érintette a Covid-19 tüneteinek 12 hete vagy annál hosszabb ideje tartó fennállása, kognitív károsodás jeleit mutatták, ami egyenlő volt 10 évvel idősebb korral. Azoknál, akik már kilenc hónappal az első teszt után vettek részt a második teszten, és így közel két év telt el az első fertőzés óta, a második teszt eredményei nem mutattak szignifikáns javulást a kognitív teljesítményben. Azok a résztvevők, akik úgy érezték, hogy teljesen felépültek a Covid-19 fertőzésükből, hasonlóan teljesítettek, mint akik nem voltak fertőzöttek.

A kutatók szerint a vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy a Covid-19 hosszú távú hatásait tovább kell elemezni, különösen azok körében, akiknél a kognitív funkciókat érintette leginkább a fertőzés. Szükség van arra, hogy megértsük, miért nem érzik magukat teljesen gyógyultnak, és hogyan lehet segíteni ezeknek az embereknek a hosszú távú hatásokkal való küzdelemben. A kutatás az eClinicalMedicine című folyóiratban jelent meg.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

IFL Science

eClinicalMedicine

Ajánlott cikkek