Egy új metaanalízis szerint a legtöbb COVID-19 kezelésnek nincsenek súlyos mellékhatásai
Amerikai kutatók a különböző koronavírus-ellenes terápiák mellékhatásait elemezték.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága az elmúlt négy évben számos kezelési lehetőséget hagyott jóvá a COVID-19 kezelésére, beleértve a vírusellenes gyógyszereket és a túlzott immunválaszt gátló monoklonális antitesteket. A Keck School of Medicine of USC kutatása az Egyesült Államok orvosbiológiai tudományából származó bizonyítékok teljes spektrumának értékelése alapján azt találta, hogy a COVID-19 terápiák kevés súlyos mellékhatást okoznak.
Az orális vírusellenes szerek, például a Paxlovid esetében nem találtak jelentős összefüggést a súlyos nemkívánatos eseményekkel. Az Evusheld és más, a koronavírus tüskeproteinjéhez kötődő monoklonális antitestek, amelyeket korábban kórházban intravénásan adtak be, de az FDA már nem engedélyezte a COVID-19 variánsokkal szembeni hatékonyságának hiánya miatt, nem jártak súlyos nemkívánatos eseményekkel.
A plazmatranszfúzió – a gyógyult koronavírusos betegektől vett vérkészítmény – a belső vérzés, a fertőzés és a vérrögképződés magasabb kockázatával járt együtt. Az azonosított súlyos nemkívánatos események összhangban vannak a készítmény jelenlegi kísérőiratával.
Az Open Forum Infectious Diseases folyóiratban megjelent áttekintés 54 tanulmányt elemzett, amelyek fekvő- és járóbeteg-kezelést, klinikai vizsgálatokat és megfigyeléses kutatásokat öleltek fel. Csak azokat a vizsgálatokat értékelték, amelyek a COVID-19 terápiát a standard ellátással, a placebóval vagy a kezelés nélkül hasonlították össze, így magának a betegségnek a hatásait észszerűen ki lehetett zárni.
A tanulmány csak a súlyos mellékhatásokra koncentrált, amelyeket a National Institutes of Health által kidolgozott standard skála határoz meg. Az ötfokozatú skálán a három vagy annál magasabb besorolás olyan súlyos állapotokat jelez, amelyek kórházi kezelést igényelnek; a legmagasabb, ötös osztályzat halálos kimenetelű eseményt jelent.
Margaret A Maglione et al, A Rapid Systematic Review of U.S. Food and Drug Administration-Authorized COVID-19 Treatments, Open Forum Infectious Diseases (2025). DOI: 10.1093/ofid/ofaf097