Széles körben alkalmazható a testen belüli 3D-nyomtatás
Élő sejtek hozzáadásával a sebgyógyítást lehet vele gyorsítani, de implantátumok is rögzíthetőek vele, sőt, beépített szenzorokat is lehet vele készíteni.
Csillagot, félholdat, könnycseppformát és bármi mást is ki lehet nyomtatni egy frissen ismertetett technikával, ami magában még nem hangzik valami forradalminak, az viszont már igen, hogy mindezt a testen belül lehet véghez vinni vele. Az eljáráshoz egy speciálisan erre a célra kifejlesztett „biotintát” kell a testbe juttatni, amelyet aztán ultrahanggal aktiválnak, a tinta pedig néhány fokos felmelegítés hatására a kívánt formában megszilárdul - ismertette a qubit.hu.
Az így kapott hidrogélt nem veti ki a szervezet, és meglehetősen széles körben alkalmazható, attól függően, hogy mit adnak még a tintához: élő sejtek hozzáadásával a sebgyógyítást lehet vele gyorsítani, de implantátumok is rögzíthetőek vele, sőt, az elektromosságot vezető nanoanyagok használatával beépített szenzorokat is lehet vele készíteni.
A kutatók az eljárást egereken és nyulakon tesztelték. Az egerekben a rákterápiában történő felhasználását tesztelték: a cél az volt, hogy minél tovább a tumor közelében tartsák a gyógyszert, ami a hagyományos eljárással hamar távozik a szervezetből. A kísérlethez a biotintához doxorubicint, egy széles körben használt kemoterápiás szert adtak. A kísérlet sikeresnek bizonyult. A nyulak esetében a kutatók azt mutatták be, hogy az eljárással több centiméterrel a bőr alatt is lehetséges komplex mintázatokat létrehozni. Bár az eljárás eredményei sokat ígérőek, a humán gyógyászatban történő alkalmazása még arrébb van – ha eljut a klinikai tesztekig, a fejlesztői szerint elsősorban olyankor lehet majd alkalmazni, amikor a hagyományos műtéteket túl kockázatosnak ítélnék.
qubit