Túl sokszor kerülnek a magyarok kórházba, hiányzik a megelőzés

Magyarországon az EU egyéb országaihoz képest később lesznek rendszerszinten hozzáférhetőek a betegeknek az innovatív terápiák.

hirdetés

Magyarország a világ első öt országa között van az orvoslátogatások és a kórházi ellátásban való részvétel szempontjából, ami Kuuno Vaher, az AstraZeneca Közép- Európáért felelős vezetője szerint jelentős gazdasági teher, ezért fontos lenne a hatékonyság növelése két irányban is: növelni kellene a szűrési hajlandóságot a megelőzés és a korai diagnózis érdekében, másrészt a betegutak javítása is fontos feladat.

A régiós vezető a Portfolio-nak adott interjújában kitért a gyógyszeripart érő globális kihívásokra, és beszámolt sikeres klinikai kutatási eredményekről is például az onkológia területén.

Míg 2010 és 2022 között az Európai Unióban évente átlagosan 4,4 százalékkal bővült a kutatás-fejlesztésre fordított összeg (27,8 milliárd euróról 46,2 milliárd euróra), addig az USA-ban 5,5 százalékos, Kínában pedig 20,7 százalékos volt ez a növekedés. Növelnünk kell tehát a versenyképességünket itt Európában, ehhez pedig szükség van az innováció komolyabb megbecsülésére: például a betegek számára gyorsabb hozzáférés biztosítására az új terápiákhoz, a bürokrácia csökkentésére és a gyógyszeripar, az egyetemek, az egészségügyi szolgáltatók és a kormányzat közötti együttműködés fokozására.

Milyen sajátosságokat lát a magyar egészségügy állapotában, mik a legfőbb eltérések az európai átlaghoz képest? - A fejlett társadalmak nagyon hasonló problémákkal küzdenek, az elöregedő társadalom egyre nagyobb terhet ró az országokra. Nehéz több betegség okairól egyszerre beszélni, mert ez egy összetett kérdés, de az elmondható, hogy többek között az életmód, a lakosság szűrési hajlandósága és a megelőzés is szerepet játszik egyes betegségek kialakulásában: az embereknek egészségtudatosabbnak kellene lenniük.

Azt is látni kell, hogy Magyarországon a GDP-arányos egészségügyi kiadások mértékét tovább kellene emelni, hogy megközelítse az uniós átlagot, jelenleg ugyanis a legalacsonyabbak között van.

Fontos tényező az innovatív terápiákhoz való hozzáférés is: az EFPIA által kiadott Wait Indicator (innovatív terápiák befogadásának ideje) alapján Magyarországon az EU egyéb országaihoz képest később lesznek rendszerszinten hozzáférhetőek a betegeknek az innovatív terápiák, még a régió olyan más országaihoz képest is, mint Csehország vagy Románia. Ezeken a területeken Magyarország fontos lépéseket tett a közelmúltban, azonban a fejlesztéseket továbbra is ösztönözni kell, hiszen csak az egészséges emberek tudnak hozzájárulni a gazdasági növekedéshez, az egészségesebb lakosság megtakarítást jelent az egészségbiztosítási és a szociális ellátórendszer számára is, mindez pedig plusz forrásokat jelent a gazdaságnak.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Portfolio

Ajánlott cikkek