További cikkek a Onkológia rovatból

Rákot elpusztító vírusterápia

Az új típusú rákterápia, amely egy közönséges vírust használ fel a daganatos sejtek megfertőzésére és elpusztítására, ígéretes eredményeket mutat a humán kísérletek korai szakaszában.

hirdetés

A terápia az ajakherpesz (herpes simplex) vírus egy legyengített, módosított formájával történik. Az injekciót közvetlenül a daganatba adják be, és két módon hat a rák ellen: a vírusok bejutnak a rákos sejtekbe és elpusztítják azokat, valamint aktiválják az immunrendszert.

A kísérletben körülbelül 40 betegen próbálták ki a kezelést. Néhányuk csak a vírusinjekciót kapta, amit RP2-nek neveznek. Mások emellett a nivolumab hatóanyagú rákgyógyszert is megkapták. A párizsi konferencián bemutatott eredmények szerint kilenc betegből háromnak, akik csak RP2-t kaptak, észlelhetően csökkent a daganata. Harminc betegből hétnek, akik kombinált kezelést kaptak, szintén javult az állapota. A mellékhatások (pl. fáradtság) általában enyhék voltak.

A vezető kutató, Prof. Kevin Harrington azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az elért terápiás válaszok "valóban lenyűgözőek" voltak többféle előrehaladott ráknál, beleértve az nyelőcsőrákot és egy ritka típusú szemrákot.  "Ritka, hogy ilyen jó reakciós arányokat lássunk korai szakaszú klinikai vizsgálatokban, mivel elsődleges cél a kezelés biztonságosságának tesztelése olyan betegek bevonásával, akiknél már nem működnek a jelenlegi terápiák" - mondta.

Az Institute of Cancer Research és a Royal Marsden NHS Foundation Trust által végzett, első fázisú biztonságossági kísérletben részt vevő betegek egyike Krzysztof Wojkowski volt, 39 éves építőmunkás Nyugat-Londonból. 2017-ben diagnosztizálták nála nyálmirigyrákot. Átesett műtéten és más kezeléseket is kapott, de a rák továbbra is terjedt. Az ajakherpesz vírusának különlegesen módosított változatával végzett rövid terápia azonban teljesen eltüntette a rákját. Így nyilatkozott: "Öt héten át kéthetente kaptam injekciókat, ami teljesen kiirtotta a rákomat. Két éve már rákmentes vagyok."

Ez nem az első alkalom, hogy tudósok vírust használnak fel a rák elleni harcban. Az Egyesült Királyságban a National Health Service néhány éve jóváhagyta a bőrrák elleni T-Vec nevű vírusterápiát. Harrington professzor a T-Vec továbbfejlesztett verziójának nevezi az RP2-t. "Más módosításokat is végeztünk a víruson, hogy amikor bejut a rákos sejtekbe, hatékonyan írja alá a halálos ítéletüket" - mondta.

Dr. Marianne Baker, az Institute of Cancer Research képviselője úgy véli, hogy az ígéretes eredmények megváltoztathatják a rákkezelések irányát. "A tudósok már 100 évvel ezelőtt felfedezték, hogy a vírusok segíthetnek a rák kezelésében, de nehéz volt őket biztonságosan és hatékonyan kihasználni. Ez az új vírusterápia ígéretesnek tűnik egy kis léptékű, korai kísérletben. A kutatás azt sugallja, hogy több kezelés kombinálása erőteljes stratégia lehet, és az ilyen vírusterápiák is részei lehetnek a rák legyőzéséhez szükséges eszköztárnak."

Nagyobb és hosszabb vizsgálatokra lesz szükség, de szakértők szerint az injekció végül több olyan betegnek is új reményt kínálhat, akiknél már előrehaladott stádiumú rákot diagnosztizáltak.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek