További cikkek a Pszichiátria rovatból

Kutatók igazolták az újszülöttkori D-vitamin hiány és a skizofrénia közötti összefüggést

Ausztráliai és dániai kutatók tanulmánya szerint a D-vitamin hiányban szenvedő újszülötteknél fokozott a skizofrénia kialakulásának kockázata.

hirdetés

A felfedezés alapján a D-vitamin hiány időben történő kezelésével a skizofréniás megbetegedések egy része akár megelőzhető is lehet.

A kutatók az elemzés eredményeként azt találták, hogy az újszülöttkori D-vitamin hiány 44 százalékkal növelte a skizofrénia kialakulásának valószínűségét.

„A skizofrénia olyan agyműködési rendellenességek csoportja, amelyekre hallucinációk, téveszmék és kognitív zavarok jellemzőek, de a kiváltó okokról rendkívül kevés információnk van” – mondta a kutatás vezetője. „Mivel a magzat teljes mértékben az anyai D-vitamin tartalékra van utalva, a kutatásunk eredményei arra utalnak, hogy a terhes anyák megfelelő D-vitamin szintjének biztosításával egyes skizofréniás esetek kialakulása megelőzhető lehet – ahhoz hasonlóan, ahogy a folsav-pótlást sikeresen alkalmazzuk a spina bifida prevenciójára.”

A queenslandi Agykutatási Intézet professzora szerint a 2602 résztvevő bevonásával végzett kutatás alátámasztja egy korábbi vizsgálat eredményeit, ami szintén az újszülöttkori D-vitamin hiány és a skizofrénia fokozott kockázata között tárt fel kapcsolatot.

A kutatócsoport az elemzés során olyan dániai újszülöttek 1981 és 2000 között vett vérmintáiban vizsgálta a D-vitamin szintjét, akiknél fiatal korban skizofréniát diagnosztizáltak, majd ezeket a mintákat nem és életkor szerint csoportosítva összehasonlították egészséges alanyok mintáival.

A kutatás vezetője szerint a skizofrénia kialakulásának hátterében számos kockázati tényező áll, genetikai és környezeti hatások egyaránt, de az új kutatási eredmények alátámasztják, hogy a dániai eseteknek mintegy 8 százalékáért az újszülöttkori D-vitamin hiány lehet felelős.

„A skizofréniával kapcsolatos kutatások főként a gyermekkorban befolyásolható tényezőkre koncentráltak, hogy ez által a betegség gyakorisága csökkenthető legyen. Korábbi kutatások kockázati tényezőként azonosították a téli vagy tavaszi hónapokra eső születési időt, és a mi feltételezésünk alapja is az volt, hogy a téli hónapokban a terhes nőknél kialakuló D-vitamin hiány fokozza ezt a kockázatot.”

A kutatás vezetője 2016-ban egy másik vizsgálatot is végzett hasonló témakörben, ami a prenatális D-vitamin hiány és a gyermekkori autizmus fokozott kockázata között tárt fel összefüggést.

„A következő lépésben különböző D-vitamin pótló készítményeket fogunk értékelni randomizált klinikai vizsgálatokban, hogy felmérjük, hogy D-vitamin hiányban szenvedő terhes nőknél alkalmazva ezek a készítmények hogyan befolyásolják a gyermek agyfejlődését és az idegrendszeri zavarok kialakulásának kockázatát.”

Forrás: Darryl W. Eyles et al, The association between neonatal vitamin D status and risk of schizophrenia, Scientific Reports (2018). DOI: 10.1038/s41598-018-35418-z

Fordította: Dr. Kaló Anna

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MedicalExpress

Ajánlott cikkek