Az influenzavírus annál veszélyesebb, minél fiatalabb valaki

Kutatók már évek óta dolgoznak egy olyan, messenger alapú oltáson, amelyik minden típusú influenza ellen védelmet nyújt.

hirdetés

Már a házi- és a foglalkozás-egészségügyi orvosoknál, patikákban vannak az új influenzavakcinák, és a Covid is ismét terjedni kezdett. Duda Ernővel, a Szegedi Tudományegyetem professor emeritusával erről is beszélgetett a magyarnarancs.hu.

Duda Ernő szerint mivel tavaly a Covid megszelídülése miatt már nem használtuk a maszkot, előjött megint a jó öreg influenza, és várhatóan az idén is a színre lép a járvány. Az influenzát maszkviseléssel sokkal jobban el lehetne kerülni, az ellen még jobban véd.

A professzor szerint drasztikus a különbség egy influenzaoltás és egy koronavírus elleni között. A Pfizeré például 96-98 százalékos védettséget adott. Ez az arány influenzavakcináknál a legritkább esetben megy föl 70 százalék fölé. Egyszerűen azért, mert egyrészt nem lehet teljes bizonyossággal eltalálni, melyik vírus jön, és azon belül is egy csomó különféle változat létezik. Amiből az következik, hogy az a védőoltás, amely tavaly  – tekintsük a maximumot – 70 százalékos védettséget nyújtott, idén csak úgy 30-40 százalékot képes. Tehát még csökken is a hatása, ezért érdemes az újat beadatni akkor is, ha egy komponens változik.

Minél több komponens van influenzaoltásban, annál nagyobb az esélye, hogy eltalálja azt a vírust, amelyik éppen jönni fog. Lehet, hogy egy ötödik érkezik meg. Érdemes itt megjegyezni, hogy Karikó Katalinnak van egy kollégája – Pardi Norbert – a Pennsylvaniai Egyetemen, aki már évek óta dolgozik egy olyan, messenger alapú oltáson, amelyik minden típusú influenza ellen védelmet nyújt.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

magyarnarancs.hu