DNS-javító fehérje: az onkológiai vakcinák új reménye

A DdrC nevű fehérje képes megállítani a DNS-károsodást, és serkenti a sejtek önjavító mechanizmusait. Önállóan működik, bármely szervezetbe beültethető, így ígéretes jelölt egy potenciális rákspecifikus vakcina számára.

hirdetés

A DNS-károsodás számos betegség, köztük a rák kialakulásához vezethet, különösen, ha a sejtek önjavító mechanizmusai nem működnek hatékonyan. A Nucleic Acids Research folyóiratban megjelenő tanulmány szerint a DdrC nevű fehérje - amelyet a Deinococcus radiodurans baktériumból izoláltak - képes egyszeres és kettős DNS-törések érzékelésére, stabilizálására, ami a DNS-cirkularizációhoz és tömörítéshez vezet. A kutatás kiemeli a fehérje különleges asszimetrikus dimer struktúráját és mechanizmusait.

A kanadai Western University tudósai szerint a DdrC fehérje annyira „független” működésű, hogy gyakorlatilag bármilyen organizmusba beültethető, ezzel megnyitja az utat egy potenciális rákspecifikus vakcina kifejlesztése előtt. A kísérletek során, amikor a DdrC-t E. coli baktériumokba ültették, a sejtek ellenállóbbá váltak az UV-sugárzás által okozott DNS-károsodással szemben.

A DdrC egyedülálló működési mechanizmusának megértése érdekében a kutatók a Canadian Light Source (világszinvonaló szinkrotron kutatási központ) erős röntgensugarait használták a fehérje 3D szerkezetének feltérképezéséhez. Kiderült, hogy a fehérje a DNS mentén mozogva keresi a károsodásokat, majd azonos típusú DNS-töréseket köt össze és stabilizál, ezáltal jelezve a sejtek javító mechanizmusainak, hogy induljanak el.

Ez az új DNS-javítási módszer nemcsak az orvosi alkalmazásokban, hanem a biotechnológia más területein is új lehetőségeket nyit. A kutatók úgy vélik, hogy további hasonló, eddig ismeretlen fehérjéket is találhatnak, amelyek még hatékonyabbá tehetik a DNS-károsodás elleni küzdelmet.

 

Szerző:

PHARMINDEX Online