Több vakcina is csökkenti az Alzheimer-kór kockázatát 65 éves és idősebb felnőtteknél

Új kutatási eredmények szerint a tetanusz és diftéria elleni, valamint a herpes zoster és a pneumococcus elleni védőoltások csökkentik az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

hirdetés

Az új eredményeket alig több mint egy évvel az után tették közzé, hogy a kutatók egy másik tanulmányt publikáltak, mely szerint azoknál az embereknél, akik legalább egy influenza elleni védőoltást kaptak, 40%-kal kisebb az esélye az Alzheimer-kór kialakulásának, mint be nem oltott társaiknak.

"Arra voltunk kíváncsiak, hogy az influenzavakcinával kapcsolatos eredmény specifikus-e az influenza elleni védőoltásra. Ezek az adatok azt mutatták, hogy több felnőttkori vakcina is összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór kockázatának csökkentésével" - mondta Dr. Schulz, a kutatás vezetője. "Mi és más kutatók is azt feltételezzük, hogy Alzheimer-kórban az immunrendszer felelős az agysejtek diszfunkciójának előidézéséért. Az új eredmények alátámasztják, hogy a védőoltások átfogó hatással vannak az immunrendszerre, ami csökkenti az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát."

A kutatók retrospektív kohorszvizsgálatot végeztek, amelybe olyan betegeket vontak be, akik egy kétéves időszak alatt mentesek voltak a demenciától, és a nyolcéves utánkövetési időszak kezdetén legalább 65 évesek voltak. Két hasonló betegcsoportot hasonlítottak össze, az egyik Tdap/Td, HZ vagy pneumococcus vakcinával be volt oltva, a másik nem. Végül kiszámították az Alzheimer-kór kialakulásának abszolút és relatív kockázatcsökkenését.

A Tdap/Td vakcinával oltott betegeknél 30%-kal kisebb valószínűséggel alakult ki Alzheimer-kór, mint be nem oltott társaiknál ​​(a beoltott betegek 7,2%-ánál, szemben a be nem oltott betegek 10,2%-ával). Hasonlóképpen, a HZ-oltás 25%-kal csökkentette az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát (a beoltott betegek 8,1%-a, szemben a be nem oltott betegek 10,7%-ával). A pneumococcus elleni vakcina esetében a betegség kialakulásának kockázata 27%-kal csökkent (a beoltott betegek 7,92%-a, szemben a be nem oltott betegek 10,9%-ával).

Összehasonlításképpen Dr. Schulz elmondta, hogy az Alzheimer-kór kezelésére használt három új, amiloid elleni antitest 25%-kal, 27%-kal és 35%-kal lassítja a betegség progresszióját.

"Feltételezésünk szerint az Alzheimer-kór vakcinákkal kapcsolatos kockázatának csökkenése valószínűleg több mechanizmusnak köszönhető" - mondta a kutatás munkatársa, Dr. Bukhbinder. "A vakcinák megváltoztathatják az immunrendszer reakcióját az Alzheimer-kórhoz hozzájáruló toxikus fehérjék felhalmozódására, például az immunsejtek hatékonyságának növelésével a mérgező fehérjék kiürítésében, vagy az e fehérjékre adott immunválasz 'élesítésével'. Csökken a közeli egészséges agysejtek „járulékos károsodása”. Természetesen ezek a vakcinák védelmet nyújtanak az olyan fertőzések ellen, mint az övsömör, amelyek hozzájárulhatnak az idegrendszeri gyulladáshoz.

Bukhbinder, Harris, Jiang, Ling és Schulz nemrégiben a Human Vaccines and Immunotherapeutics című folyóiratban megjelent cikkben tárta fel a lehetséges mechanizmusokat.

Dr. Bukhbinder szerint a kutatás egyedülálló betekintést nyújt bizonyos vakcinatechnológiák lehetséges hatásába az Alzheimer-kór elleni védelemben.

A Tdap vakcina a tetanusz, a diftéria és a pertussis ellen, míg a Td vakcina az előbbi kettő ellen véd. A felnőtteknek 10 évente Td vagy Tdap emlékeztető oltásra van szükségük, hogy magas szintű védelmet biztosítsanak a tetanusz ellen, és a diftéria ellen, amely egy súlyos bakteriális fertőzés, amely jellemzően az orr és a torok nyálkahártyáját érinti.

"Ez a kutatás rávilágít, mennyire fontos, hogy a betegek könnyen hozzáférjenek a rutin felnőtt védőoltásokhoz" - mondta Dr. Harris. "Az elmúlt néhány évben az Alzheimer-kór kutatási területe nagymértékben bővült, különösen amióta az FDA nemrégiben jóváhagyta az anti-amiloid antitesteket. Azonban ezeknek a gyógyszereknek a biztonságos beadása költséges infrastruktúrát igényel."

"Ezzel szemben a felnőttek védőoltásai széles körben elérhetőek, és már rutinszerűen beadják az oltási ütemterv részeként. Eredményeink mind az Alzheimer-kór megelőzésével kapcsolatos kutatások, mind pedig általában a közegészségügy szempontjából előnyösek, mivel ez egy újabb tanulmány, amely bemutatja a védőoltások értékét."

 

Kristofer Harris, Yaobin Ling, Avram S. Bukhbinder, Luyao Chen, Kamal N. Phelps, Gabriela Cruz, Jenna Thomas, Yejin Kim, Xiaoqian Jiang, Paul E. Schulz. The Impact of Routine Vaccinations on Alzheimer’s Disease Risk in Persons 65 Years and Older: A Claims-Based Cohort Study using Propensity Score Matching. Journal of Alzheimer's Disease, 2023; 1 DOI: 10.3233/JAD-221231

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

ScienceDaily