Dr. Jelenik Zsuzsa, infektológus: Kullancsencephalitis elleni védőoltás, avagy a páciensek nyelvén „kullancs elleni” oltás

A napsütéses enyhe időben a játszótereken rohangásznak a gyerekek, a parkok, az erdők tele vannak kirándulókkal, kerékpározókkal, kutyasétáltatókkal.  Nem fogy a madáretetőben az eleség, mert bőven van rovar a fákon. A kártevők és a kullancsok is túlélik ezt a telet, ami a kutyákat tucatszámra ellepő vérszívók is jeleznek. Ebben a témában számtalan kérdést kaphatnak pácienseiktől a háziorvos kollégák. Ezek megválaszolásához nyújt segítséget ez a kérdés-válasz gyűjtemény.

hirdetés

Mit tudunk a kullancsok által terjesztett betegségekről?

A fertőzött kullancsok vírusokat és baktériumokat is bejuttathatnak a szervezetbe vérszívás közben. Ezek között - az északi féltekén - a kullancs terjesztette encephalitis és a Lyme-kór a leggyakoribb humán megbetegedés. A vírusfertőzés beteg állat (tehén, kecske) forralatlan tejének fogyasztása során is létrejöhet. A klímaváltozás hatására a vírussal fertőzött kullancsok földrajzilag újabb és újabb területeken jelennek meg.

Mi a kullancsencephalitis?

Vírus okozta idegrendszeri betegség, mely leggyakrabban agyhártyagyulladást, súlyos esetben agyvelőgyulladást és bénulást okoz, maradandó károsodással. Antivirális szer nem áll rendelkezése, a kialakult betegséget csak tünetileg tudjuk kezelni.  

Mik a betegség tünetei?

7-14 napos lappangás után „influenzaszerű” tünetek lépnek fel, hőemelkedéssel, lázzal. Az esetek jelentős hányadában itt megáll a folyamat. A szövődményes formánál pár nap tünetmentesség után ismét láz lép fel változó, egyre súlyosabb idegrendszeri tünetekkel. Ezek a betegek kórházba kerülnek, a diagnózis felállítása és a tüneti kezelés érdekében. A betegségen átesettek egy részénél idegrendszeri tünetek hosszútávon megmaradnak. A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás halálozása 1-2%-ra tehető.

Miben különbözik a Lyme-kór a kullancsencephalitistől?

Mindenben. A Lyme-kór esetében kullancs terjesztette baktérium okozza a megbetegedést, aminek bőr-, izületi-, szív- és idegrendszeri manifesztációja is lehet. Korai szakaszban antibiotikummal gyógyítható. A kullancsencephalitist vírus okozza, és antivirális szerrel nem gyógyítható, csak a tüneteket tudjuk kezelni. A kullancsencephalitis ellen van védőoltás, a Lyme-kór ellen nincs.

Hogy lehet megelőzni a kullancsok által terjesztett fertőzéseket?

Ahol kullancsveszély van, zárt világos ruházattal (zokniba tűrt nadrágszár), riasztószerek használatával és a „kullancs-vizit”-tel lehet csökkenteni a kockázatot.  A kullancsot kis méretéből adódóan nehéz észre venni. Már a legapróbb méretű kullancslárvák, nimfák is hordozhatják a kórokozót. Hatékony védelmet jelenthetnek a védőoltások a vírus okozta kullancsencephalitisszel szemben.

Mi a teendő, ha kullancs fúródik a bőrbe?

Csupán néhány óra szükséges a fertőzés létrejöttéhez, ezért minél hamarább el kell távolítani a kullancsot. Ehhez egy csipesz is megfelelő. Krémek, olajok, a kullancs testének nyomkodása, tekerő mozdulatok feleslegesek, sőt növelhetik a fertőzést. A bőrhöz minél közelebb megragadva az állatot, határozott mozdulattal ki kell rántani. Nincs teendő, ha beletörik a feje, az már fertőző anyagot nem tartalmaz, magától ki fog esni.

Mikor lehet oltani kullancsencephalitis ellen?

Ideális esetben a kullancsok rajzása előtt, a téli hónapokban oltunk. Mivel egész évben várható a kullancs aktivitás, az oltási sorozat bármikor elkezdhető, ha egy hónapon belül nem volt kullancscsípés. Kullancscsípés esetén érdemes 28 napot várni az oltással, mert addig kialakulnak a tünetek, ha esetleg fertőzés történt.

Mit kell tudnunk a védőoltásról?

A védőoltás az idegrendszeri fertőzést (kullancsencephalitist) okozó vírusok ellen nyújt védelmet. Kétféle oltóanyag áll rendelkezésre, gyermek és felnőtt kiszerelésben. Élő ágenst és tartósítószert egyik sem tartalmaz. Oltási sorozat szükséges, melynek első két adagját 14 vagy 28 nap időközzel kell beadatni, attól függően, hogy hagyományos vagy gyorsított sémát alkalmazunk. A második oltást követően 14 nap múlva védett az oltott. Ezt 6-12 hónap, majd 3 és 5 évente emlékeztető oltás követ. Oltóanyagtól függően 50 vagy 60 éves kor felett ismét háromévente kell emlékeztető oltás. A gyorsított séma előnye, hogy az aktuális kullancsszezonra akár 28 nap alatt felállítható a védettség. Elmaradt oltás esetén nem kell a sorozatot újra kezdeni, ott folytatódik, ahol abbamaradt. Helyi bőrpír, rövid ideig tartó láz, fejfájás előfordulhat az oltást követően.

Együtt adható más oltással?

Igen, egy időben vagy bár milyen időközzel adható más oltással (pl. gyermekkori oltásokkal, felnőtteknél, hepatitis-, HPV-, pneumococcus-, influenza elleni oltással)

 

Referencia: European Centre for Disease Prevention and Control: Factsheet about tick-borne encephalitis (TBE) https://www.ecdc.europa.eu/en/tick-borne-encephalitis/facts/factsheet

 A cikket a Pfizer Kft. támogatta.

Szerző:

Dr. Jelenik Zsuzsa