Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
túledzés ~ TESTNEVELÉSTUDOMÁNY A gyakorlás alaptézise, amely szerint a normálisan nagyobb intenzitású gyakorlás a szervezet hatékonyabb működéséhez vezető rendkívül specifikus adaptációját fogja eredményezni. A túltanulást a gyakorlás frekvenciájából, intenzitásából és időtartamából álló kombináció megváltoztatásával érik el.
Tojás. Ld oo-, ovo-. L. ovum
A petét elpusztító. ovi- + L. caedo, öl
Petevezetékre vonatkozó.
Petevezeték. Syn tuba uterina. ovi- + L. ductus, vezeték, fr. duco, pp. ductus, vezet
Petét, petesejtet termel vagy tartalmaz. ovi- + L. fero, visz
Tojásdad. Syn ovoid (2).
Syn oogenesis.
Syn oogeneticus.
Tojás. Ld T oo-, ovi-. L. ovum
Tojás alakú. 1. Ovális, vagy tojás formájú. 2. Tojásra hasonlít. Syn oviform. ovo- + G. eidos, hasonlóság
A megtermékenyítetlen tojás protoplasmaja.
Olyan gonad, amelyben mind petefészekre, mind herére jellemző alkotóelemek vannak, a hermaphroditismus egyik formája.
Pete. 1. Az emlősök petesejtjének neve, főleg akkor, ha még a tüszőben van. 2. Kis, gyöngyszerű, petére hasonlító képződmény. Mod. L. ovulum, fr. ovum, tojás
A petére vonatkozó.
A petesejt kiszabadulása a folliculusból, tüszőrepedés.
Az ovulatiora vonatkozik.
Olyan visszatérő jelenség, ami összefüggést mutat az ovulatios ciklussal, pl. ovulocyclicus porphyria.
, pl. ovula Syn ovula.
, gen ovi, pl. ova A női ivarsejt. A spermatozoon által megtermékenyítve az ovum képes azonos fajba tartozó új egyeddé differenciálódni differenciálódása során a spermatozoonhoz hasonlóan felező osztódáson esik át, így az egyesülés után fennmarad a fajra jellemző kromoszómaszám (emberben 46). L. tojás
a petesejt hashártyán keresztüli vándorlása a petetüszőből a petevezetékbe
Szerves vegyületek nevéhez illesztett előtag, ami a vegyületben levő vagy hozzáadott oxigén atomok jelenlétét és fontosságát jelzi pl. kémiai láncokban vagy gyűrükben és nem a vegyület végén, mint pl. éterekben (ketonok, aldehidek) esetében. Ld k hidroxi-, oxo-, oxi-.
Túl nagy mennyiségű oxalát a vérben. oxalate + G. halma, vér
Az oxálsav sója.
Kalcium oxalátot tartalmazó húgyúti kő.
A citromsav-ciklus enzimhez kötött intermediere.
Ketodikarboxilsav, a citromsav-ciklus fontos intermediere.
Az oxálhúgysav ciklikus amin anhidridje a húgysav oxidációs terméke.
Számos növényben megtalálható sav állatgyógyászatban vérzéscsillapításra használják, de az ember számára szájon át toxikus tinta- és egyéb foltok eltávolítására is alkalmazzák, valamint redukálószerként is sói vesekövekben fordulnak elő primer hyperoxaluriában mennyisége megnő.
Syn hyperoxaluria. oxalate + G. ouron, vizelet
Oxigén jelenlétét jelző szórész. Ld O hidroxi-, oxa-.
Oxigén és valamilyen más elem vagy gyök vegyülete.
1. Oxigénnel történő vegyülés az atom vagy ion valenciájának növelése egy hidrogén vagy egy vagy több elektron elvesztésével. 2. BAKTERIOLÓGIA A tápanyagok aerob lebontása, melynek során víz és energia keletkezik az elektrontranszport a légzési lánc útján történik, ami az oxigént használja végső elektronfelvevőnek.
Minden kémiai oxidáció vagy redukció, ami a teljes egészet tekintve tartalmaz mind oxidációt, mind redukciót ezért hívnak minden oxidációban résztvevő enzimet (korábban oxidázok) oxidoreduktáznak. Redoxnak rövidítik.
Egy elem vagy gyök oxigénnel létrejövő reakcióját vagy elektronvesztését okozza vagy serkenti.
Redukált állapotban levő, ezért másik anyagot oxidálni képes, egy redox rendszer résztvevője.
Oxidálni képes olyan folyamatra vonatkozik, amelyben van oxidáció is.
Magas energiatartalmú foszfátkötések képzése különböző vegyületek dehidrogenizációja (azaz oxidációja) során nyert energia felhasználásával.
Olyan enzim, ami szerves reakciókat katalizál, ahol az O2 a recipiens molekula.
Enzim (1 EC osztály) ami redox reakciókat katalizál. Köznapi nevei: dehidrogenáz, reduktáz, oxidáz, oxigenáz, peroxidáz, hidroxiláz. Ld E oxidáz.
1. Gáz halmazállapotú elem, atomszáma 8, atomsúlya 15,9994, gyakori, elterjedt kémiai elem, ami a legtöbb másik elemmel oxidokat alkot, melyek alapvetőek az állati és növényi élet szempontjából. 2. Az oxigén molekuláris formája (O2). 3. Orvosi gáz, amelynek legalább 99,.0 térfogatszázaléka O2. G. oxys, éles, savas, + genes, alakító
A vér teljes oxigéntartalma, a vörösvértestek haemoglobinjához kötött és a plasmában oldott oxigénmennyiség.
A fizikai terhelés korai stádiumában, valamint a tartós terhelés alatti oxigénfogyasztás közötti különbség. Gyakran oxigénadósságnak is nevezik.
Oxigénadósság, akkor alakul ki, ha fizikai terhelést teljesít a szervezet, vagyis a terhelés megszüntekor a szövetek részére többlet oxigént vesz fel. Megfelel az oxigén deficit kifejezésnek.
Magas részleges oxigénnyomás belégzése által okozott rendellenesség. Jellemzői a látási és hallási zavarok, a lélegzés közbeni szokatlan fáradtság, izomremegés, szorongás, zavartság, koordinációs zavarok és görcsök.
A szervezet által 1 perc alatt felhasznált oxigén térfogata literben vagy ml/percben kifejezve.
Oxigén hozzáadása kémiai vagy fizikai rendszerekhez.
oka, hogy az oxigén a haemoglobinból nehezebben tud felszabadulni.
Oxigenációt végez.
Enzimek csoportja (1.13 EC alosztály), melyek az oxigén direkt incorporatioját katalizálják. Vö. dioxigenáz, monooxigenáz.