Orvosi kifejezések

Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.

oxim

Hidroxilamin (NH2OH) és keton vagy aldehid reakciója során létrejövő vegyület, amelyhez előzőleg karbonil szénatomhoz kapcsolódó NOH csoport csatlakozott.

oximéter

A vérminta oxgénszaturációját fotoelektromos úton meghatározó műszer.

oxitocin

A neurohypophysisben termelődő nonapeptid hormon, ami szüléskor méhkontrakciókat idéz elő és szoptatáskor elősegíti a tej kiválasztást alkalmazzák szülés megindítására, a szülést követő vérzések és atonia kezelésére, valamint a fájdalmas mellduzzanat oldására.G. okytokos, gyors szülés

oxo-

Oxigén jelenlétét jelző előtag keto helyett használatos. Ld hidroxi-, oxa-, oxi-.

oxy-

Éles, hegyes gyors (az ocy-, G. okys, gyors helytelenül használt változata).

oxyaesthesia

Syn hyperaesthesia G. oxys, acut, + aisthesis, érzés

oxycephalia

Koponya-synostosis, ahol a lambdavarrat és a koronavarrat idő előtt elcsontosodik, emiatt a koponya rendellenesen magas, csúcsos lesz. Syn acrocephalia. G. oxys, hegyes, + kephale, fej

oxycephalicus

Oxycephaliara vonatkozó. Syn acrocephalicus.

oxychromaticus

Syn acidophil. G. oxys, savas, sav, + chroma, szín

oxygen ~ (VO2 HR)

oxigén p. A test által, egy sz(vverés alatt elfogyasztott oxigénmennyiség.

oxygeusia

Syn hypergeusia G. oxys, éles, + geusis, íz

oxyhaem

Hematin.

oxyhaemochromogen

Hematin.

oxyhaemoglobin

Oxigéntartalmú haemoglobin az artériás vérben, vízben oldva élénk piros színű.

oxymyoglobin (MbO2)

Myoglobin oxidált formája, szerkezetében az oxyhaemoglobinra hasonlít. Ld M myoglobin.

oxyntiás sejt

Syn parietalis sejt

oxyphil

1. Oxyphil sejt. 2. Syn eosinophil leukocyta. 3. Savas festékeket felvevő szöveti vagy sejtes elemekre vonatkozik. G. oxys, savas, + philos, szeret

oxyphil ~

syn eosinophil ~.

oxyphil sejt

A mellékpajzsmirigyben az életkor előrehaladtával egyre nagyobb számban előforduló sejtek, melyek cytoplasmája számos mitochondriumot tartalmaz és eosinnal festhető. Nyálmirigyekben és a pajzsmirigyben, valamint ezek daganataiban is megtalálhatók. A pajzsmirigyben előfordulókat Hürthle-sejteknek is nevezik.

oxyphonia

Magas, éles hang. G. oxys, éles, + phone, hang

oxytalan

A kollagéntől és az elasztikus rostoktól hisztokémiailag különböző kötőszöveti rost, ami a gingivaban és a periodontalis szalagokban fordul elő. G. oxys, sav + talas, szenved, ellenáll a teljes kifejezés valószínűleg azt jelentheti: " savas hidrolízisnek ellenálló"

oxytocia

Viharos szülés. G. okytokos, gyors szülés

oxytocicus

A szülést felgyorsító.

oxyuriasis

Az Oxyuris genusba tartozó nematodák által okozott fertőzés.

oxyuricid

Fonalférgeket elpusztító szer. oxyurid + L. caedo, öl

oxyurid

Fonalférgek. Az Oxyuridae családba tartozó férgek köznapi neve. Ld oxyuris

Oxyuridae

Parazita nematodák családja, melyek gerincesek vastagbelében vagy vakbelében illetve gerinctelenek, főleg rovarok és százlábúak belében élősködnek.

-oyl

Acyl gyököt jelentő végződés

-óz

KÉMIA Szénhidrátokra utaló utótag.

ozaena

Intranasalis pörkösödéssel, atrophiával és jellegzetes bűzös szájszaggal járó betegség. G. ozaina, büdös polip, fr. ozo, szagol

ozmium (Os)

A 76. rendszámú elem, a platinacsoportba tartozó fém, atomsúlya 190,2. G. osme, szag, tetroxidjának erős szagára utalva

ozmiumsav

Illékony maró anyag, erős oxidálószer színtelen kristályokat alkot, vízben rosszul, de szerves oldószerekben jól oldódik vizes oldatát zsírszövet és myelin festésére használják, valamint elektronmikroszkópos preparátumok rögzítésére.

ozmo-

1. Ozmózis. G. osmos, impulzus 2. Szag, illat. G. osme, szag

ozmolalitás

Az oldat koncentrációja az oldott anyag osmol/1 kg oldatban kifejezve.

ozmometria

Az oldatban található oldott részecskék számának meghatározása. osmo- + metry

ozmoreceptor

A központi idegrendszerben (feltehetően a hypothalamusban) levő, a vér ozmózisnyomásának változásaira reagáló receptor. G. osmos, impulzus

ozmoregulátor

Az ozmózist befolyásoló.

ozmotikus

Ozmózisra vonatkozó. Syn ozmoláris.

ozmotikus ~

Pl. a mannitol, mely ozmotikus hatásánál fogva fokozza a víz és az elektrolitok vizelettel történő kiürítését.

ozmotikus ~

A vörösvérsejtek azon hajlama, hogy a fokozatosan hypotoniassá váló oldatban haemolyzálnak. Syn vér ~.

ozmózis

Folyamat, amelynek során az oldott anyagok egy féligáteresztő membrán egyik oldaláról a másikra mozognak, mégpedig arról az oldalról, ahol a membránon áthaladni nem tudó anyagok koncentrációja alacsonyabb arra az oldalra, ahol ezek koncentrációja magasabb. G. osmos, lendület, impulzus

ózon

O3 Erőteljes oxidálószer, mely a levegőben kimutatható mennyiségben van jelen, elektromos kisülések vagy a foszfor lassú égésének hatására keletkezik a nap UV sugárzásának hatására is keletkezik az atmoszférikus oxigénből. G. ozo, szagol

p

1. pupilla; papilla nervi optici, látóidegfő. 2. A nukleotida-jelrendszerben foszforészter vagy -foszfát. 3. piko-(2); momentum. 4. CITOGENETIKA A kromoszóma rövid karja. (fr. Fr. petit, kicsi)

P mitrale

Széles hasadt P-hullámok az elektrokardiogramm néhány vagy számos elvezetésében, kiemelkedő késői negatív P-hullám komponenssel a V1-elvezetésben. Bal pitvari túlterheltségére jellemző, ami a mitralis billentyű betegségének következménye. SZIN P sinistrocardiale.

P pulmonale

Magas, keskeny, hegyes P-hullámok az EKG II, III és aVF elvezetéseiben és gyakran kiemelkedő kezdeti pozitív P-hullám komponensek láthatók V1-ben. Ezek a tünetek pulmonalis betegség vagy a tricuspidalis billentyű stenosisa következtében kialakuló jobb pitvarmegnagyobbodás jelei.

P sinistrocardiale

SZIN P mitrale.

p.o.

per os, orális

P-~

Növényekből (főleg citrusfélékből) kivont bioflavonoidok keveréke. Csökkenti a capillarisok permeabilitását és fragilitását, valamint hasznos bizonyos C-~ kezelésre rezisztens purpurák terápiájában.

P1

szülői generáció

Pa

protaktínium. 91-es atomszámú, 231,03588 atomtömegű radioaktív elem, amely az uránium és a tórium lebomlása során keletkezik. Leghosszabb életű izotópja a 231Pa, féléletideje 32,5 év. (G. protos, első)

hirdetés