További cikkek a Diabetológia rovatból

48 óra alatt újraindítható lehet a cukorbetegek inzulintermelése

A béta-sejtekhez hasonló funkciókat kaphatnak egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek, melyek aztán inzulint is termelhetnek.

hirdetés

A hasnyálmirigyben lehetnek regenerálhatók az inzulintermelő sejtek, így a jövőben akár az inzulininjekciók szükségessége is csökkenthető lehet a cukorbetegeknél – mutat rá egy friss, a Signal Transduction and Targeted Therapy folyóiratban publikált kutatás.

A területen az hozhatja el az áttörést, hogy egy, a hasnyálmirigyben előforduló sejtet arra vettek rá, hogy a béta-sejtek funkcióit utánzó sejteket hozzanak létre. Ez utóbbiak az 1-es típusú diabéteszben szenvedők esetében nem hatékonyak, vagy akár teljesen hiányoznak is – így sem termelni, sem tárolni nem képesek a vércukorszint szabályozását lehetővé tévő inzulint.

A kutatás igazolta, hogy a fiatal és felnőtt T1D donoroktól származó exokrin sejtek átmeneti stimulációja az FDA által jóváhagyott EZH2 inhibitor GSK126 és tazemetosztát (Taz) esetében befolyásolja a fenotípusos eltolódást a β-szerű sejtidentitás felé. Az EZH2 szerepe alapvető fontosságú a β-sejtek regenerációs potenciálja szempontjából. Az átprogramozott hasnyálmirigy ductalis sejtek ex vivo fiziológiás glükózra adott válaszként inzulintermelést és -szekréciót mutattak.

A kutatók két (7 és 61 éves), 1-es típusú diabéteszben szenvedő, valamint egy 56 éves, egészséges embertől vett szövetmintán tesztelték a megközelítésüket, és minden esetben ugyanaz a reakció volt megfigyelhető. Mindez arra enged következtetni, hogy a megoldás kortól függetlenül alkalmazható lehet. Az is ígéretes, hogy a vizsgálatok alapján mindössze 48 órás stimulációt követően újraindulhat a rendszeres inzulintermelés. Mindez egy újszerű megközelítése lehet a cukorbetegség kezelésének, azt ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy a kutatás még korai fázisában jár, és a klinikai vizsgálatok is hátravannak.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

hvg

Nature

Ajánlott cikkek