További cikkek a Gasztroenterológia rovatból

Őssejtekből növesztett új immunrendszer lehet a Crohn-betegség új gyógymódja

Elindult egy új klinikai vizsgálat, amelyben őssejt-transzplantátumok segítségével gyógyítanák a Crohn-betegséget, az által, hogy a betegekben teljesen új immunrendszert építenek fel.

hirdetés

Az ASTIClite elnevezésű klinikai vizsgálat Angliában zajlik, a koordinációt pedig a Sheffieldi Egyetem végzi.

A Crohn-betegség csak az Egyesült Királyságban 115 ezer beteget érint. A bélrendszeri betegség a bélnyálkahártya gyulladásával jár, ami hasmenést, nagyfokú fáradékonyságot, hasi fájdalmat és az életminőséget jelentősen rontó panaszokat okoz. A jelenlegi terápiás lehetőségek a gyulladás gátlásán keresztül hatnak, de sok betegnél szükség van sebészeti beavatkozásra is, extrém esetekben pedig sztóma alkalmazása is szükséges lehet.

Nemrég sclerosis multiplexben őssejtek alkalmazásával sikerült a betegek immunrendszerét teljesen kicserélni, ez az új klinikai vizsgálat pedig azt értékeli, hogy Crohn-betegségben egy hasonló terápia csökkenti-e a bélrendszer gyulladását, ami sikeres kimenetel esetén új gyógymódot jelenthet a Crohn-betegek számára.

James Lindsay professzor vizsgálatvezető szerint „az új készítmények bevezetése ellenére még mindig sok olyan beteg van, akik nem reagálnak a kezelésre vagy rezisztenssé válnak az összes rendelkezésre álló terápiára. Bár a műtét vagy a sztóma beültetése egy opció arra, hogy a betegek vissza tudjanak térni a normális napi tevékenységeikhez, ezek sem minden esetben jelentenek megoldást, és vannak betegek, akik nem vetik alá magukat a sebészeti beavatkozásnak”.

„Várakozásaink szerint az őssejt-trarnszplantációval gyakorlatilag teljesen újra tudjuk indítani a betegek immunrendszerét, és ez által radikálisan be tudunk avatkozni a betegség lefolyásába. Talán nem minden beteg számára lesz megfelelő ez a gyógymód, de sok esetben a betegek szervezete végre reagálhat a gyógyszeres kezelésre, ami korábban hatástalan volt.”

A kutatás során a betegeknél hormonterápiát és kemoterápiát végeznek az őssejtek mobilizálása céljából, majd a sejteket a vérből kigyűjtik, és újabb kemoterápiás kezeléssel „kitörlik” az immunrendszerüket. Az őssejteket ezután visszajuttatják a betegek szervezetébe azzal a céllal, hogy új immunsejteket és működő immunrendszert hozzanak létre. Elméletileg az új immunrendszer már nem fogja megtámadni a betegek saját bélsejtjeit, így a gyulladás megszűnik, és az alkalmazott gyógyszerek is ki tudják fejteni a hatásukat.

Tom Walley professzor szerint „az őssejt-terápiák rendkívül fontosak, az orvostudomány egy intenzíven fejlődő területének számítanak. Vannak előzetes eredmények azzal kapcsolatban, hogy őssejtek segítségével gyógyíthatóak lehetnek különböző szövetkárosodások, és Crohn-betegségben ez a megközelítés valós előnyt jelenthet a klinikai ellátásban és a betegek hosszú távú egészségi állapotában”.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

European Pharmaceutical Review

Ajánlott cikkek