A mesterséges intelligencia előrejelzi, hogy mely betegek halnak meg nagy valószínűséggel hirtelen szívmegállásban
Kutatók egy új MI megközelítést dolgoztak ki, amely halálos kimenetelű aritmiás események előrejelzésére szolgál multimodális orvosi adatok elemzésével.
Egy új mesterséges intelligencia modell sokkal hatékonyabb a szívmegállás kockázatának azonosításában, mint az orvosok. A rendszer lényege, hogy elemzi a kihasználatlan képalkotó eljárásokat és az orvosi feljegyzéseket, és feltárja a beteg szívének egészségével kapcsolatos, korábban rejtett információkat.
A Johns Hopkins Egyetem kutatói által vezetett kutatás sok életet menthet meg, és sok embert megkímélhet a szükségtelen orvosi beavatkozásoktól, beleértve a szükségtelen defibrillátorok beültetését is.
„Jelenleg vannak olyan pácienseink, akik életük teljében halnak meg, mert nincsenek védve, másoknak pedig életük végéig defibrillátorokkal kell élniük anélkül, hogy bármilyen előnyük származna belőlük” – mondta Natalia Trayanova, a tanulmány vezető szerzője, a mesterséges intelligencia kardiológiai alkalmazására szakosodott kutató. „Képesek vagyunk nagyon nagy pontossággal megjósolni, hogy egy betegnél nagyon magas-e a hirtelen szívhalál kockázata vagy sem.”
Az eredmények a Nature Cardiovascular Research című folyóiratban jelentek meg.
A hipertrófiás kardiomiopátia az egyik leggyakoribb örökletes szívbetegség, amely világszerte minden 200-500. embert érint, és a hirtelen szívhalál egyik vezető oka a fiatalok és a sportolók körében.
Sok hipertrófiás kardiomiopátiában szenvedő beteg normális életet él, de egy részüknél jelentősen megnőtt a hirtelen szívhalál kockázata. Az orvosok számára szinte lehetetlen megállapítani, hogy kik ezek a betegek.
Az Egyesült Államokban és Európában az orvosok által a halálos szívrohamok kockázatának kitett betegek azonosítására használt jelenlegi klinikai irányelvek körülbelül 50%-os esélyt adnak a megfelelő betegek azonosítására, „ami nem sokkal jobb, mint a kockadobálás” – mondja Trayanova.
A csapat modellje minden demográfiai csoportban jelentősen felülmúlta a klinikai irányelveket.
A kamrai aritmia kockázatának rétegzésére szolgáló multimodális mesterséges intelligencia (MAARS) módszer különféle orvosi adatok és feljegyzések elemzésével, valamint – most először – a beteg szívéről készült, kontrasztanyaggal fokozott MRI-képeken található összes információ feltárásával előrejelzi az egyes betegek hirtelen szívhalálának kockázatát.
A hipertrófiás kardiomiopátiában szenvedőknél fibrózis alakul ki a szívben, és ez a hegesedés növeli a hirtelen szívhalál kockázatát. Bár az orvosok nem tudták értelmezni a nyers MRI-képeket, a mesterséges intelligencia modellje pontosan a kritikus hegesedési mintázatokra fókuszált.
A csapat a modellt valódi betegekkel tesztelte, akiket a hagyományos klinikai irányelvek szerint kezeltek a Johns Hopkins Kórházban és az észak-karolinai Sanger Szív- és Érrendszeri Intézetben.
A klinikai irányelvekhez képest, amelyek az esetek körülbelül felében voltak pontosak, a mesterséges intelligencia modell 89%-ban volt pontos az összes beteg esetében, és ami kritikus, 93%-ban a 40 és 60 év közöttiek esetében, akik a hipertrófiás kardiomiopátiában szenvedő betegek körében a hirtelen szívhalál kockázatának leginkább kitett populáció.
A mesterséges intelligencia modellje azt is leírhatja, hogy a betegek miért vannak kitéve magas kockázatnak, így az orvosok az egyéni szükségleteikhez igazíthatják az orvosi tervet.
„Tanulmányunk azt mutatja, hogy a mesterséges intelligencia modellje jelentősen javítja a legnagyobb kockázatnak kitett személyek előrejelzésének képességét a jelenlegi algoritmusainkhoz képest, és így képes átalakítani a klinikai ellátást” – mondja Jonathan Crispin, a Johns Hopkins kardiológusa, a tanulmány társszerzője.
A csapat azt tervezi, hogy további betegeken teszteli az új modellt, és kiterjeszti az új algoritmust más típusú szívbetegségekre, beleértve a szívszarkoidózist és az aritmogén jobb kamrai kardiomiopátiát.
Lai, C., Yin, M., Kholmovski, E.G. et al. Multimodal AI to forecast arrhythmic death in hypertrophic cardiomyopathy. Nat Cardiovasc Res (2025). https://doi.org/10.1038/s44161-025-00679-1