Egy új tanulmány rávilágít a nemek közötti egészségügyi különbségekre

Nemzetközi kutatócsoport vizsgálta a biológiai mechanizmusok nemek közötti eltéréseit, a kutatás eredményei előmozdíthatják a gyógyszerfejlesztést.

hirdetés

A Londoni Queen Mary Egyetem Precision Healthcare University Research Institute (PHURI) kutatói által vezetett nemzetközi tanulmány eredményei új megvilágításba helyezik azokat a mögöttes biológiai mechanizmusokat, amelyek különbségeket eredményeznek az egészségügyi kockázatokban, tünetekben és kimenetelekben a férfiak és a nők között.

A tanulmány, amelyet a Charité Berlini Egészségügyi Intézetével, az Universitätsmedizin Berlin és a Cambridge-i Egyetem Orvosi Kutatási Tanácsának (MRC) Epidemiológiai Osztályával együttműködésben végeztek, a Nature Communications-ben jelent meg.

A UK Biobank és a Fenland tanulmány adatait felhasználva a csapat mélyreható elemzést végzett a körülbelül 6000 fehérje és több száz betegség közötti genetikai kapcsolatokról 56.000 férfi és nő esetében.

A kutatócsapat megállapította, hogy ezeknek a fehérjéknek a kétharmadánál a plazmaszintjük különbözött a férfiaknál és a nőknél. A további vizsgálat feltárta, hogy a vizsgált 6000 fehérjék csak nagyon kis része, körülbelül 100 fehérje esetében volt eltérés a genetikai "kapcsolókban", amelyek szabályozzák a szintjüket, összehasonlítva a férfiak és a nők között.

Ezek a felfedezések, amelyek hatással lehetnek a gyógyszerfejlesztésre, azt mutatják, hogy bár vannak különbségek a nemek között abban a tekintetben, hogy mennyit expresszálnak bizonyos fehérjékből, a különbségek oka nem kizárólag a genetikában mutatkozó eltérésekre vezethető vissza.

Eredményeik azt mutatják, hogy az olyan nem egészségügyi tényezők, mint az emberek munka- és lakóhelye, iskolázottságuk, anyagi helyzetük, erőforrásokhoz való hozzáférésük, valamint életmódjuk is hozzájárulnak a nemek közötti egészségügyi különbségekhez, ezért ezeket tovább kell vizsgálni, és jobban figyelembe kell venni az egészségi állapot nemi különbségeinek feltárása során.

Mine Koprulu, a tanulmány vezető szerzője és a Queen Mary's PHURI posztdoktori kutatója azt mondta: "A történelem során először sikerült az emberi biológiát ilyen részletességgel tanulmányozni. Ez az eddigi legnagyobb tanulmány, amely a vérfehérjeszintek genetikai szabályozásában mutatkozó nemek közötti hasonlóságokat és különbségeket vizsgálja.

Claudia Langenberg professzor, a Queen Mary PHURI igazgatója elmondta: "A gyógyszerfejlesztési folyamatok egyre gyakrabban tartalmaznak információkat a fehérjeszintek és -funkciók genetikai különbségeiről. A fehérjék szabályozásában a populációbeli különbségek jobb megértése elengedhetetlen a precíziós orvosi megközelítések irányításához.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Medical Xpress

Ajánlott cikkek