Hírek, cikkek

Világszerte nő a májrák előfordulási aránya

A májrák világszerte növekvő előfordulási arányára hívja fel a figyelmet az Amerikai Rák Társaság (ACS) Cancer című folyóiratának internetes oldalán megjelent új tanulmány.

Megjelenés: 2020. 06. 10.
Tovább

Magyarországon továbbra is riasztóan magas a vastagbélrák gyakorisága és mortalitása

Ma a világon Magyarországon van a legnagyobb esélye annak is, hogy vastagbélrák alakuljon ki egy honfitársunkban és sajnos annak is, hogy ez a betegség halálos lefolyású lesz.

Megjelenés: 2020. 03. 06.
Tovább

Egy új kombinációs terápia jelentősen javítja a májdaganatos betegek túlélését

A PD-L1 inhibitor atezolizumab és a VEGF inhibitor bevacizumab kombinációjával végzett terápia szignifikánsan javítja a nem operálható hepatocelluláris carcinomában (HCC) szenvedő betegek teljes túlélését és a progressziómentes túlélést.

Megjelenés: 2020. 02. 11.
Tovább

Kutatók azonosították a vastagbélrák új terápiás célpontját

Kanadai kutatók azonosították azt a kulcsfontosságú fehérjét, amely a kolorektális daganatok számos típusánál serkenti a tumor növekedését.

Megjelenés: 2019. 12. 30.
Tovább

A szervezet biológiai órájával kapcsolatban álló bélsejteket azonosítottak

A szervezet biológiai órájával, vagyis a cirkadián ritmussal kapcsolatban álló bélsejteket azonosítottak a Washingtoni Egyetem kutatói.

Megjelenés: 2019. 11. 24.
Tovább

Vizeletvizsgálattal diagnosztizálható lehet az irritábilis bél szindróma

A McMaster Egyetem kutatói olyan új biomarkereket azonosítottak a vizeletben, amelyek segítségével az irritábilis bél szindróma invazív és költséges kolonoszkópia nélkül is diagnosztizálható lehet, és a terápia hatékonyságát is javíthatják.

Megjelenés: 2019. 09. 24.
Tovább

Amerikai kutatók a hasnyálmirigyrák új gyógymódját vizsgálják

Az Amerikai Rákellenes Szövetség becslései szerint 2019-ben a hasnyálmirigyrák több halálos áldozatot fog követelni, mint az emlőrák, agydaganatok, petefészekrák vagy prosztatarák.

Megjelenés: 2019. 09. 02.
Tovább

Egyre több a bélrákos megbetegedés a fiatal felnőttek körében a fejlett országokban

Egyre több 50 év alatti felnőttnél diagnosztizálnak bélrákot a fejlett országokban két nagyszabású tanulmány szerint.

Megjelenés: 2019. 08. 20.
Tovább

Az aszpirin javíthatja a vastagbélrák szűrés hatékonyságát

A kolorektális daganat világszerte a harmadik leggyakoribb rákos betegség, amely évente 900 ezer halálesetet okoz. Ezeknek a haláleseteknek a többsége kolonoszkópiás szűréssel, korai diagnózissal és műtéttel megelőzhető lenne.

Megjelenés: 2019. 07. 15.
Tovább

Bizonyos fájdalomcsillapítók elősegíthetik a Clostridium difficile fertőzések kialakulását

A Clostridium difficile felelős a leggyakoribb és legveszélyesebb kórházi fertőzésekért, amelyek kockázata az antibiotikummal kezelt betegeknél magasabb, mivel az antibiotikumterápia felborítja a bélflóra egyensúlyát. Újabb kutatások ugyanakkor összefüggést tártak fel a nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazása és a súlyos C. difficile fertőzés között.

Megjelenés: 2019. 04. 08.
Tovább

A bél mikróbái elősegíthetik a tumorok növekedését

Nem várt eredményre bukkantak a Technische Universität München (TUM) kutatói. A vastagbélrák kiváltó faktorainak vizsgálatakor az találták, hogy a stresszhatás alatt álló sejt a vastagbél módosult mikrokörnyezetében elősegíti a daganatok kialakulását.

Megjelenés: 2019. 04. 01.
Tovább

A népesség tizedét érinti a nem-cöliákiás glutén szenzitivitás

Az elmúlt tíz évben vált ismertté nem-cöliákiás glutén szenzitivitás (NCGS) néven a gluténérzékenység azon csoportja, melyet a cöliákia, vagyis lisztérzékenység szokásos vizsgálati módszereivel nem lehet kimutatni – hívta fel a figyelmet Dr. Fuszek Péter, az I. Sz. Belgyógyászati Klinika egyetemi adjunktusa.

Megjelenés: 2019. 03. 20.
Tovább

Új kombináció segíthet a Helicobacter pylori eradikációjában

A Helicobacter pylori az egyik legmagasabb prevalenciájú humán patogén, a H. pylori fertőzés világszerte a felnőtt népesség több mint 50 százalékát érinti. Az Egyesült Államokban a lakosság 30-40%-a fertőzött, és évente 2,5 millió beteg szorul kezelésre.

Megjelenés: 2019. 03. 17. | Frissítve: 2019. 03. 18.
Tovább

A vakbél eltávolítása összefüggésben van a Parkinson-kór kockázatával

Svéd és amerikai kutatók újszerű összefüggést fedeztek fel a gasztrointesztinális gyulladás, ezen belül is a vakbélgyulladás és az vakbél eltávolítása, illetve a Parkinson-kór eredete között.

Megjelenés: 2019. 03. 15. | Frissítve: 2019. 03. 14.
Tovább

A vastagbél betegségeinek kezelési lehetőségeiről tanácskoztak Debrecenben

A gyulladásos bélbetegségek és vastagbéldaganat korszerű ellátási lehetőségéről tanácskoznak azon konferencián, amely a Debreceni Egyetem szakembereinek részvételével pénteken kezdődött a Hotel Divinusban.

Megjelenés: 2019. 02. 25.
Tovább

A gastrooesophagialis reflux betegség áttekintése és új terápiás lehetőségei

A 2018-as Európai Belgyógyászati Konferencia (ECIM) egyik előadása friss tanulmányok eredményeinek segítségével áttekintést nyújtott a gastrooesophagealis reflux betegség patofiziológiájáról és terápiájáról.

Megjelenés: 2019. 02. 02.
Tovább

Felfújódó tabletta segíthet a gyomordaganatok gyógyításában

Tudósok olyan kocsonyás állagú tablettát fejlesztettek ki, amely a gyomorba jutva pingponglabda méretűre fújódik fel, akár egy gömbhal, és segítségével meg lehet figyelni a fekélyeket és daganatokat - írja a BBC News.

Megjelenés: 2019. 01. 31.
Tovább

A székletben található vér többféle súlyos betegség jele lehet

Skót kutatók szerint a székletben megjelenő vér nem csak a vastagbélrák előjele és ez által a prevenció eszköze lehet, hanem más, potenciálisan halálos kimenetelű betegségekben is előfordulhat, például érrendszeri, légúti, vérképzőszervi vagy hormonális elváltozásokban.

Megjelenés: 2019. 01. 05.
Tovább

A tartós antibiotikumszedés a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatot idézhet elő

A hosszú időn át antibiotikumot szedőknél nagyobb eséllyel alakulnak ki a bélrák előfutárának tekintett sejtszaporulatok egy új kutatás szerint.

Megjelenés: 2018. 12. 25.
Tovább

Új kutatási eredmények a kolorektális daganatok terápiájában

A közelmúltban számos új kutatási eredmény látott napvilágot a kolorektális daganatok kezelésével, kemoprevenciójával és gyógyszeres terápiájával kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 12. 02.
Tovább

Őssejtekből növesztett új immunrendszer lehet a Crohn-betegség új gyógymódja

Elindult egy új klinikai vizsgálat, amelyben őssejt-transzplantátumok segítségével gyógyítanák a Crohn-betegséget, az által, hogy a betegekben teljesen új immunrendszert építenek fel.

Megjelenés: 2018. 10. 18.
Tovább

29 új gyógyszerkészítmény befogadásáról döntöttek

Huszonkilenc új, az adott betegség kezelésében leghatékonyabb innovatív gyógyszer, illetve ezek indikációjának tb-támogatásba történő befogadásáról döntött az egészségügyi kormányzat.

Megjelenés: 2018. 10. 13.
Tovább

Fehérjekutatásokért hárman kapják a kémiai Nobel-díjat

A fehérjék kutatásában elért eredményeiért két amerikai és egy brit tudós, Frances H. Arnold, George P. Smith és Gregory P. Winter kapja az idei kémiai Nobel-díjat a Svéd Királyi Tudományos Akadémia szerdai stockholmi bejelentése szerint.

Megjelenés: 2018. 10. 03.
Tovább

Nógrád megyében az országos átlag feletti a halálozás

Nógrád megyében jelentősen az országos átlag felett van a halálozás, a férfiaknál 12, a nőknél 9 százalékos az eltérés, emellett a várható élettartam mindkét nem esetében alacsonyabb a magyarországi átlagnál - derül ki a megye egészségi helyzetéről készült beszámolóból, amelyről csütörtökön tárgyalt a nógrádi közgyűlés.

Megjelenés: 2018. 09. 20.
Tovább

Az epesav okozta megbetegedések terápiájának új irányait mutatták be magyar kutatók

Az epesav okozta megbetegedések - köztük a heveny hasnyálmirigy-gyulladás, a Barrett-nyelőcső- és vastagbélrák - terápiájának új irányait mutatta be Hegyi Péter, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának (PTE-ÁOK) professzora.

Megjelenés: 2018. 08. 09.
Tovább

Kilégzési teszt diagnosztizálja a nyelőcső- és gyomorrákot

Nagy pontossággal képes sikeresen kimutatni a nyelőcső- és a gyomorrákot a Londoni Imperial College kutatói által kifejlesztett kilégzési teszt.

Megjelenés: 2018. 05. 20.
Tovább

Súlyos vesekárosodást okozhatnak egyes gyomorégés elleni gyógyszerek

Bizonyos széles körben alkalmazott gyomorsav-csökkentő szerek hosszú ideig való szedése súlyos vesebetegségeket, illetve krónikus veseelégtelenséget okozhat. A hirtelen jelentkező veseműködési zavar vészjelzőként szolgál a kezelőorvos számára, hogy le kell állítani a beteg protonpumpa-gátlókkal történő kezelését.

Megjelenés: 2017. 12. 30.
Tovább

Minden korosztályban egyre gyakoribbak a gyulladásos bélbetegségek

Egyre súlyosabb tünetekkel és egyre korábbi életszakaszban jelentkezik a gyulladásos bélbetegség a hazai lakosság körében. Ezek közül a Crohn-betegség és a fekélyes vastagbélgyulladás a leggyakoribb, mintegy 45 ezer embert érint.

Megjelenés: 2017. 08. 09.
Tovább

Ígéretes az arthritis elleni szer hatása colitis ulcerosa kezelésében

Egy új kutatás szerint azoknál a közepesen súlyos és súlyos colitis ulcerosában szenvedő betegeknél, akiknél más kezelés nem javított az állapotukon, kedvező hatású lehet a jelenleg arthritis kezelésére jóváhagyott tofacitinib.

Megjelenés: 2017. 07. 19.
Tovább

Az Amerikai Gasztroenterológiai Szövetség új ajánlást adott ki a PPI-k hosszú távú alkalmazására vonatkozóan

A helyesen felírt protonpumpa inhibitorok alkalmazásának előnyei a legtöbb esetben nagy valószínűséggel meghaladják az alkalmazás kockázatait, derült ki az Amerikai Gasztroenterológiai Szövetség által a Gastroenterology folyóiratban közzétett ajánlásból.

Megjelenés: 2017. 04. 12.
Tovább

Új IBD elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

A Truberzi felnőttek számára javallott hasmenéssel járó irritábilis bél szindróma (IBS-D – irritable bowel syndrome with diarrhoea) kezelésére, hatóanyaga az eluxadolin. A készítmény ajánlott adagja napi 200 mg (naponta kétszer egy 100 mg-os tabletta).

Megjelenés: 2016. 10. 04.
Tovább

Javíthatja a túlélést az adjuváns kemoterápia korai vastagbélrákban

A kutatók és kezelőorvosok már régóta küzdenek az adjuváns (műtét utáni) kemoterápia szerepével a korai vastagbélrák kezelésében, még magas kockázatú betegek esetén is. A chicago-i egyetem kutatói most összefüggést találtak az adjuváns kemoterápia és a 2-es fázisú vastagbélrák túlélésének javulása között.

Megjelenés: 2016. 07. 22.
Tovább