Ez a felismerés minden bizonnyal megváltoztatja majd a pankreatitiszes betegek kezelését.
A Clostridioides difficile által okozott gasztrointesztinális fertőzések évente mintegy 500 000 embert érintenek az USA-ban, ebből 20 000-en halnak meg. Most egy egérkísérleteken alapuló, új tanulmány megoldást talált a problémára.
Egyes agomelatinnal kezelt betegeknél májkárosodást észleltek. Cikkünk a kockázatok minimalizálása érdekében tett intézkedéseket foglalja össze.
Hazánk népességszámra vetítve sajnálatosan világelső ebben a ráktípusban.
Nemrégiben sok cikk látott napvilágot az aszpartámmal kapcsolatban. A legtöbb azt taglalta, hogy tényleg rákkeltő-e. Van azonban egy másik fontos kérdés is: hosszú távú alkalmazása mivel járhat egészségünk számára?
A magyarországi egyetemek és kórházak kutatóorvosaiból álló Magyar Hasnyálmirigy Munkacsoport újonnan publikált eredményei szerint az akut hasnyálmirigy-gyulladásból kórházban meggyógyított betegeket 1 hónappal a hazaengedés után felülvizsgálatra kellene visszahívni és állapotukat követni kellene a hazaengedés után legalább 3 hónapig, magasabb kockázatok esetén pedig egy évig.
Az új gyógymód mellékhatások nélkül enyhíti a colitis ulcerosaban, valamint a Crohn-betegségben szenvedők tüneteit.
Az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezte a futibatinib hatóanyagú Lytgobi filmtabletta forgalomba hozatalát.
Aki gasztroenterológusra vagy endokrinológusra vár, azoknak is majdnem két hónapig kell türelmesnek lenniük.
Az alkohol okozta máj- és hasnyálmirigy-gyulladás gyógyításának lehetséges módszerét vizsgálják az SZTE kutatói.
Egy új amerikai kutatás szerint egyre inkább veszélyeztetett az 50 év alatti korcsoport is, 45 éves kortól ajánlják a rendszeres szűrést.
Az amerikai hatóságok hamarosan engedélyezhetik a vastagbélrák kapcsán a vér alapú biomarker teszteket, amelyek kényelmesebb szűrési lehetőségeket jelentenek a betegek számára.
A platina alapú gyógyszerek hosszú távú felhalmozódása a rákkal összefüggő fibroblasztokban elősegíti a vastagbélrák progresszióját és a terápiával szembeni rezisztenciát.
A széklettesztek hasznos segítséget nyújthatnak az orvosoknak a hasnyálmirigyrák korai felismerésében, állítja egy új kutatás.
A cukorhelyettesítők nem várt hatással lehetnek a szervezetre, pontosabban a bélrendszerre és az anyagcserére.
A Harvard Medical School kutatóinak vezetésével készült meglepő új tanulmány azt veti fel, hogy az akut fájdalom blokkolása valójában bélfájdalomhoz vezethet.
A végbél körüli sipolyok kezelésében jelent áttörést az őssejtterápia, amely során közvetlenül a járatba fecskendezik az őssejteket.
Hatóanyagmentes pirulát fejlesztettek Amerikában, ami alternatív kezelési lehetőséget jelenthet a krónikus székrekedésben szenvedőknek.
Idén októberben először rendezték meg a Krónikus gyulladásos bélbetegségek korszerű megközelítése és differenciál-diagnosztikája az alapellátásban és a belgyógyászati osztályon című szakmai továbbképzést a Belgyógyászati és Onkológiai Klinikán.
Magyarországon is elérhető lenne ez a terápiás módszer, de az egészségbiztosító nem finanszírozza.
Az egyéves kislányt, aki kitűnő állapotban van, már hazaengedték szüleivel a kórházból – fűzték hozzá a kórház közleményben a híradó.hu szerint.
Súlyos fejlődési rendellenességgel született gyermekek kezelését segítették amerikai orvosok a Pécsi Tudományegyetemen.
Az aranyérbetegség lényege, hogy az érfonatot rögzítő kötőszövet megnyúlik, az ér kitágul. A vénatágulatok begyulladhatnak, megnagyobbodhatnak, fájdalmassá válhatnak.
Jól van az a 68 éves nőbeteg, akin az országban először végeztek Da Vinci robotsebészeti eszköz segítségével epehólyag eltávolítást.
Az alultápláltság gyakoriságáról és jelentőségéről alig esik szó. Mi segíti a háziorvost a felismerésben?
A jelentős társadalmi és gazdasági terhet jelentő gyulladásos és degeneratív betegségek kialakulását és azok célzott terápiás lehetőségeit vizsgáló négyéves kutatási program indult a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) az Innovációs és Technológiai Minisztérium egymilliárd forintos támogatásával.
Tanulmányukban a kutatók azt állítják, hogy ez a módszer az emésztőrendszeri betegségek, például a fekélyek kezelését is megkönnyítheti.
Önállóan működő gasztroenterológiai klinikát adtak át a Debreceni Egyetem (DE) klinikai központjában csütörtökön.
Az új módszer csaknem duplájára emeli a Crohn-betegeknél a tartós gyógyulás esélyét.
Gasztroenterális fertőzések tér- és időbeli változását a szennyvíz vizsgálatával nyomon követő rendszert dolgoz ki konzorciumvezetőként a Pannon Egyetem a Pécsi Tudományegyetem (PTE) és az Asseco Central Europe Magyarország Zrt.-vel - közölte a PTE szerdán az MTI-vel.
Mikrobióta – legjobban együtt működünk! A mikrobióta, mellyel együtt élünk, több mint 10x annyi mikróba sejtből áll, mint amennyi emberi sejt alkot minket. Ez egyúttal hatalmas genetikai állományt is jelent. Hogyan befolyásolják működésünket parányi lakótársaink?
Többéves fejlesztés eredményeként egyedülálló technológiát alkalmazó széklettranszplantációs betegellátó egységet és baktériumsejtbankot hoztak létre a vastagbélgyulladás kezelésére a Debreceni Egyetemen.
A kávé fogyasztása csökkenti a krónikus májbetegségek kialakulásának kockázatát - állapították meg brit kutatók, akik a BMC Public Health orvosi folyóiratban publikálták tanulmányukat.
Átadták a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) vastagbélszűrési minták kiértékelését végző felújított laboratóriumát csütörtökön. A beruházásra 841 millió forint uniós forrást fordítottak.
A magyar lakosság jelentős hányadát érintő gyulladásos bőr- és bélbetegségek kialakulásának hátterét föltérképező 1,5 milliárd forintos költségvetésű, uniós támogatással megvalósított, ötéves országos kutatási program zárult le - tájékoztatta a konzorciumot vezető Szegedi Tudományegyetem (SZTE) közkapcsolati igazgatósága csütörtökön az MTI-t.
Összefüggést mutattak ki a vérben felhalmozódott mérgező anyagok, például a rovarirtószerekben, tapadásmentes edényekben és égésgátlókban lévő kemikáliák és a lisztérzékenység (cöliákia) fokozott kockázata között fiataloknál.
Tombácz Dóra a Stanford Egyetemen korábban már foglalkozott mikrobiom-kutatással, de a Szegedi Tudományegyetemen ez a kutatóprogram teljesen újnak számít. A téma azonban nagyon aktuális, hiszen részben az elhízás hátterében húzódó élettani és mikrobiológiai mechanizmusokat tárja fel.
Az akut hasnyálmirigygyulladás, az agyérkatasztrófa, illetve a szívinfarktus és hirtelen szívhalál kezelése kapcsán fog össze egy csaknem másfél milliárd forintos, uniós támogatásból megvalósuló projekt keretében három vidéki felsőoktatási intézmény - közölte a Pécsi Tudományegyetem (PTE) az MTI-vel.
A nemzetközi kutatócsoport több mint egy évtizeden át tartó genetikai nyomozással jutott el egy család férfi tagjait három generáció óta sújtó kórkép eredetéhez.
A szennyezett levegő belélegzése károsítja a bélbaktériumokat, megnöveli a túlsúly, a diabétesz, a gyomor- és bélbajok és más krónikus betegségek kockázatát - derült ki a Boulderben lévő Coloradói Egyetem kutatásából.
A májrák világszerte növekvő előfordulási arányára hívja fel a figyelmet az Amerikai Rák Társaság (ACS) Cancer című folyóiratának internetes oldalán megjelent új tanulmány.
Ma a világon Magyarországon van a legnagyobb esélye annak is, hogy vastagbélrák alakuljon ki egy honfitársunkban és sajnos annak is, hogy ez a betegség halálos lefolyású lesz.
A PD-L1 inhibitor atezolizumab és a VEGF inhibitor bevacizumab kombinációjával végzett terápia szignifikánsan javítja a nem operálható hepatocelluláris carcinomában (HCC) szenvedő betegek teljes túlélését és a progressziómentes túlélést.
Kanadai kutatók azonosították azt a kulcsfontosságú fehérjét, amely a kolorektális daganatok számos típusánál serkenti a tumor növekedését.
A szervezet biológiai órájával, vagyis a cirkadián ritmussal kapcsolatban álló bélsejteket azonosítottak a Washingtoni Egyetem kutatói.
A McMaster Egyetem kutatói olyan új biomarkereket azonosítottak a vizeletben, amelyek segítségével az irritábilis bél szindróma invazív és költséges kolonoszkópia nélkül is diagnosztizálható lehet, és a terápia hatékonyságát is javíthatják.
Az Amerikai Rákellenes Szövetség becslései szerint 2019-ben a hasnyálmirigyrák több halálos áldozatot fog követelni, mint az emlőrák, agydaganatok, petefészekrák vagy prosztatarák.
Egyre több 50 év alatti felnőttnél diagnosztizálnak bélrákot a fejlett országokban két nagyszabású tanulmány szerint.
A kolorektális daganat világszerte a harmadik leggyakoribb rákos betegség, amely évente 900 ezer halálesetet okoz. Ezeknek a haláleseteknek a többsége kolonoszkópiás szűréssel, korai diagnózissal és műtéttel megelőzhető lenne.
A Clostridium difficile felelős a leggyakoribb és legveszélyesebb kórházi fertőzésekért, amelyek kockázata az antibiotikummal kezelt betegeknél magasabb, mivel az antibiotikumterápia felborítja a bélflóra egyensúlyát. Újabb kutatások ugyanakkor összefüggést tártak fel a nem szteroid gyulladásgátlók alkalmazása és a súlyos C. difficile fertőzés között.