Hírek, cikkek

Mikroszkóp és mesterséges intelligencia együtt a hatékonyabb daganatgyógyításért

Fontos lenne tudni, hogy amikor egy daganatos beteg szövetmintáját elemzik, melyek azok a sejtek, amelyek kulcsszerepet játszanak a betegség előrehaladásában, hiszen ez befolyásolhatja a kezelést is.

Megjelenés: 2018. 01. 22.
Tovább

Egy új kutatás feltárja a szteroidok hosszú távú mellékhatásai mögött álló mechanizmust

Mélyebb betekintést nyújtanak egy új kutatás eredményei a széles körben alkalmazott hormonok hatásmechanizmusába és mellékhatásaiba.

Megjelenés: 2018. 01. 17.
Tovább

Az FDA betiltotta az opioid tartalmú köhögéscsillapítók alkalmazását gyermekeknél

Az amerikai Élelmiszer-biztonsági és Gyógyszerészeti Hivatal új szigorítást léptetett életbe az opiodszármazékokat tartalmazó gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 01. 17.
Tovább

Új sclerosis multiplex elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta a sclerosis multiplex kezelésére szolgáló, okrelizumab hatóanyagú gyógyszert.

Megjelenés: 2018. 01. 16.
Tovább

Nem a patkányok, hanem az ember terjesztette a pestist Európában

Az ember terjesztette a fekete halált Európában a 14. század közepén, nem a patkányok voltak a fő felelősei a földrészt sújtó egykori bubópestis-járványok első hullámának - állítják a kutatók.

Megjelenés: 2018. 01. 16.
Tovább

DUET – egy bizonyítékokon alapuló algoritmus akut anterior uveitisben a spondylarthritises betegek kiszűrésére

Mivel az akut anterior uveitis az SpA egyik leggyakoribb kezdeti tünete, ezért régóta kívánatos volt egy szemészek számára kialakított algoritmus, amelynek segítségével...

Megjelenés: 2017. 11. 28. | Frissítve: 2018. 01. 15.
Tovább

Az e-egészségügy gyermekbetegségei Szlovákiában

Az új rendszer lényege röviden az, hogy a beteg kórlapjához és leleteihez elektronikus formában azonnal hozzá tud férni bármelyik orvos, akit felkeres. Az elektronikus egészségügyi nyilvántartó rendszer tényleges beindítása még hónapokig eltarthat, de az orvosok szerint a betegellátás folyamatos lesz.

Megjelenés: 2018. 01. 15.
Tovább

Szakmai kérdőjelek az EESZT kapcsán

A jelen problémái mellett az egyelőre inkább a jövőt jelentő megoldásokról is beszéltek az eHealth Konferencia „Kórházi informatika új kihívásai” című szekciójának résztvevői. Az előadásokból többek között kiderült az is, mitől lesz okos egy kórház, illetve hogyan járulhat ehhez hozzá az EESZT.

Megjelenés: 2018. 01. 15.
Tovább

Sikeresen befejeződött a strukturális rendszerváltás a gyógyszerellátásban

A patikai ügyeleti rendszer szabályozása idén várható, a gyógyszertári hitelprogram mostanra az utánpótlásnak is kedvez, az e-recepttel kapcsolatban pedig további könnyítő újítások várhatók - egyebek mellett ezekről is beszélt Hankó Zoltán, a Magyar Gyógyszerészi Kamara elnöke. Közölte, a 2018-as év egyik fontos feladata lesz a patikákban a betegorientáltabb működés kialakítása.

Megjelenés: 2018. 01. 14.
Tovább

Az egészségtelen étrend hosszú távon agresszívebbé teszi az immunrendszert

Az immunrendszer hasonlóan reagál a magas zsír-, cukor- és kalóriatartalmú étrendre, mint a bakteriális fertőzésekre, a szervezet védekező rendszere hosszú távon támadóvá válik a Bonni Egyetem kutatónak tanulmánya szerint.

Megjelenés: 2018. 01. 12.
Tovább

Kiírták az egészségügyi ösztöndíjpályázatokat

Az Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) közzétette az idei évre szóló rezidenstámogatási program pályázatait; a hat szakmai területre meghirdetett ösztöndíjprogramra a pályázatokat február 20-ig lehet benyújtani.

Megjelenés: 2018. 01. 11.
Tovább

Jelentős fejlesztéseket hozott 2017 a diabétesz terápiájában

2017-ben jelentős előrelépések születtek a diabétesz kezelésében, a szövődmények megismerésében és a betegek állapotának monitorozását elősegítő eszközök kifejlesztésében.

Megjelenés: 2018. 01. 10.
Tovább

A terhesség alatti paracetamolszedés károsíthatja a lánygyermekek fertilitását

Egy új kutatás eredményei szerint a terhesség alatti paracetamolszedés hatására károsodhat a lánygyermekek fertilitása.

Megjelenés: 2018. 01. 10.
Tovább

Az új terápiás és szűrési módszereknek köszönhetően jelentősen csökkent az emlőrák miatti halálozás

Az elmúlt évtizedekben több tucat új emlőrák elleni gyógyszer került forgalomba és vált a klinikai gyakorlat részévé, a mammogram technológia szintén nagy fejlődésen ment keresztül, és az új terápiás és diagnosztikai módszerek eredményei a gyakorlatban is tükröződnek.

Megjelenés: 2018. 01. 10.
Tovább

Új kutatási eredmények az arthritis terápiájában

Számos új kutatási eredmény született az arthritis okainak, kialakulásának feltárásával és kezelési lehetőségeivel kapcsolatban, többek között a monoklonális antitestek és fúziós fehérjék alkalmazását és az immunmarkerek működésének vonatkozásában.

Megjelenés: 2018. 01. 09.
Tovább

A béta-blokkolók fokozhatják az immunterápia hatékonyságát

A széles körben alkalmazott és olcsó vérnyomáscsökkentő szerek javíthatják a daganatos betegek túlélését az által, hogy fokozzák az immunterápiás gyógyszerek hatását.

Megjelenés: 2018. 01. 09.
Tovább

Jelentősen nőtt az egynapos sebészeti ellátások aránya

2010 és 2017 között 138 ezerről csaknem 300 ezerre nőtt az egynapos sebészeti ellátások száma - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) parlamenti államtitkára vasárnap az MTI-nek.

Megjelenés: 2018. 01. 07.
Tovább

Élethosszig tartó védelmet biztosíthat az influenza ellen egy új típusú vakcina

A nebraskai Virológiai Központ új kutatási eredményei szerint a négy fő influenzatörzs génjeiből előállított kombinált vakcina széleskörű védelmet biztosíthat az influenzafertőzéssel szemben.

Megjelenés: 2018. 01. 04.
Tovább

Kettős csapással a tuberkulózis ellen

A potenciálisan életveszélyes tuberkulózis fertőzések elleni új kezelési stratégiák kidolgozásának újabb lépéseként a müncheni Műszaki Egyetem, a Harvard University és a texasi A&M Egyetem kutatócsoportjai felfedeztek egy új terápiás lehetőséget.

Megjelenés: 2018. 01. 03.
Tovább

Új irányelvek az agyi metasztázisban szenvedő betegek klinikai vizsgálatokban való részvételével kapcsolatban

Az új daganatellenes terápiákat értékelő klinikai vizsgálatok gyakran kizárják a részvételből azokat a betegeket, akiknél a daganat átterjedt az agyra vagy a központi idegrendszerre, vagy ha be is vonták ezeket a betegeket, akkor sem gyűjtöttek releváns adatokat a vizsgálati készítmény agyi hatásaival kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 01. 03.
Tovább

Új gyógyszerek, amelyeket 2017-ben engedélyezett az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség az idei évben is számos új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalát engedélyezte, amelyek közül néhány már Magyarországon is kapható. Az új gyógyszerek javallatai között szerepel a rheumatoid arthritis, a COPD, a tüdőrák, a diabétesz, a psoriasis és a sclerosis multiplex.

Megjelenés: 2018. 01. 02.
Tovább

Egyre több főütőér-tágulatban szenvedő betegen segítenek katéterezéssel

A főütőér-tágulat elsősorban az idősebb férfiakat érintő betegség, a 60 év felettiek körében mintegy 5 százalékos az előfordulása – mondta Dr. Szeberin Zoltán érsebész.

Megjelenés: 2018. 01. 01.
Tovább

Súlyos vesekárosodást okozhatnak egyes gyomorégés elleni gyógyszerek

Bizonyos széles körben alkalmazott gyomorsav-csökkentő szerek hosszú ideig való szedése súlyos vesebetegségeket, illetve krónikus veseelégtelenséget okozhat. A hirtelen jelentkező veseműködési zavar vészjelzőként szolgál a kezelőorvos számára, hogy le kell állítani a beteg protonpumpa-gátlókkal történő kezelését.

Megjelenés: 2017. 12. 30.
Tovább

Harmadával csökkentette az övsömör elleni oltás a megbetegedések számát

Angliában az övsömör megbetegedések száma 35 százalékkal csökkent azt követően, hogy a 70 év felettieknek felajánlották az oltás lehetőségét.

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

A TARDIS vizsgálat tanulságai: fókuszáltabb klinikai vizsgálatokra van szükség a stroke prevenció értékelésében

A stroke utáni azonnali antitrombotikus terápia fontos az ismétlődő stroke kockázatának minimalizálása érdekében, de a legoptimálisabb gyógyszerek köre még nincs világosan meghatározva, a trombózis prevenciójának hatékonyságát pedig a vérzési kockázattal szemben kell értékelni.

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Új hatóanyag a krónikus migrén preventív terápiájában

Kutatók a fremanezumab hatásosságát értékelték a migrén preventív kezelésében, és egy fázis 3 klinikai vizsgálatban két adagolási rendet hasonlítottak össze placebokezeléssel.

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Már halálos áldozata is van a kanyarónak Szerbiában

Szerbiában egyre jobban terjed a kanyaró, és szerdán már halálos áldozata is lett a járványnak, Belgrádban egy húszéves férfi halt bele a betegség okozta szövődményekbe - közölte értesülését a szerbiai közszolgálati televízió (RTS).

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Sclerosis multiplex kezelésében vizsgálják a szimvasztatint

Angliai kutatók elindítottak egy új vizsgálatot, hogy a szimvasztatin hatását értékeljék sclerosis multiplex kezelésében. A 6 millió font költségű fázis 3 MS-STAT2 vizsgálatot az angliai SM Szövetség, az NHS, az amerikai SM Szövetség és több angliai egyetem finanszírozza, és több mint 1000 beteg fog benne részt venni, akik másodlagos progresszív sclerosis multiplexben szenvednek.

Megjelenés: 2017. 12. 26.
Tovább

Áttörést hozhat egy új felfedezés az antibiotikum-rezisztencia legyőzésében

Az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia terjedése megállíthatatlannak látszik, és világszerte hatalmas kihívást jelent az egészségügyi ellátórendszerek számára. Az antibiotikumok, mint például a penicillinek, cefalosporinok és karbapenemek a leggyakrabban felírt szerek.

Megjelenés: 2017. 12. 24.
Tovább

Rövid távú szteroidkezelés után is gyakoriak a súlyos mellékhatások

Az Egyesült Államokban minden évben több millió alkalommal írnak fel orvosok a betegeiknek egy heti szteroidkezelést, többnyire hátfájás enyhítésére vagy egy makacs köhögés, esetleg allergiás tünetek mérséklésére. Egy új kutatás eredményei viszont azt igazolják, hogy nagyobb körültekintéssel kellene eljárniuk, mivel még a rövid távú kezelés is potenciálisan súlyos mellékhatásokkal járhat.

Megjelenés: 2017. 12. 23.
Tovább

Kutatók az öregedést visszafordító anyagokat fedeztek fel

A DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology) kutatócsoportja olyan anyagokat fedezett fel, amelyek képesek a reverzibilis öregedés visszafordítását elindítani, illetve azonosítottak olyan, öregedést visszafordító mechanizmusokat, amelyekben ezek az anyagok szerepet játszanak.

Megjelenés: 2017. 12. 22.
Tovább

Kásler Miklós: javultak a rákos megbetegedések gyógyulási mutatói

Az ezredforduló óta jelentősen nőtt Magyarországon az onkológiai betegségek előfordulása, ugyanakkor 11-12 százalékkal javultak a gyógyulási mutatók - mondta Kásler Miklós onkológus, egyetemi tanár szerdán az MTI-nek abból az alkalomból, hogy szerkesztésében megjelent Az onkológia alapjai című kötet ötödik, aktualizált és bővített kiadása.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Egyre több csonttumoros végtagot lehet ma már megmenteni

Az ortopédiai műtétek csaknem tíz százalékánál ma már csonttranszplantációt alkalmaznak. Ez éves szinten több száz ilyen típusú beavatkozást jelent a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Ígéretes eredményeket értek el kutatók a diabétesz terápiájában egy új módszerrel

Amerikai kutatók felfedezése új kezelési lehetőséget nyithat meg az 1-es és 2-es típusú diabétesz kezelésében, ami a betegek számára lehetővé tenné az inzulin alkalmazásának abbahagyását.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Új elmélet a daganatok kialakulásával kapcsolatban

Az általánosan elfogadott elmélet szerint a daganatok kialakulásának forrását a gyorsan osztódó rendellenes sejtek jelentik, de egy új kutatás felvetette, hogy érett sejtek is kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a tumorok kialakulásában.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Precíziós gén- és genomszerkesztés az élhetőbb világért – az MTA állásfoglalása

Az MTA egyik legfontosabb megállapítása – összhangban az európai akadémiákkal –, hogy a genomszerkesztés mint precíziós nemesítés alapvetően különbözhet a genetikailag módosított organizmusok (GMO) létrehozásától.

Megjelenés: 2017. 12. 19.
Tovább

Új diagnosztikai módszerek segíthetik a kardiológusokat és az onkológusokat

Kutatók új diagnosztikai eljárásokat fejlesztettek ki, amelyek jelentős előrelépést hozhatnak a szívinfarktus, az agyi metasztázisok, valamint a petefészekrák kimutatásában.

Megjelenés: 2017. 12. 18.
Tovább

Egészségügyi ösztöndíjprogramot indít a kormány

Az egészségügyi intézmények szakdolgozói állományának erősítése érdekében 4,4 milliárd forint felhasználásával ösztöndíjprogram indul azok számára, akik vállalják egészségügyi szakképesítés megszerzését - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.

Megjelenés: 2017. 12. 18.
Tovább

A Szent István és Szent László Kórház kapta idén a Kiváló Onkológiai Centrum díjat

Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centrumának munkáját ismerték el a „Kiváló Onkológiai Centrum 2017.” kitüntető díjjal.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Jó befektetés a gyógyszeripar Magyarország számára

A gyógyszeripar ígéretes befektetés Magyarország számára: ezt állapította meg a többi között a mai napon megrendezett Gyógyuló egészségügy című konferencián, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) és a Nézőpont Intézet által készített tanulmány.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Dán tudósok vizsgálják a magát 25 éve kígyóméreggel beoltó rockzenészt

A Koppenhágai Egyetem tudóscsoportja kétéves kutatással állított össze egy mesterséges "antitestkönyvtárat" a magát 25 éve hetente kígyóméreggel beoltó Steve Ludwin kaliforniai rockzenész immunrendszerében kifejlődött antitestekből.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Alacsony az influenza aktivitás, még érdemes beadatni a védőoltást

Magyarországon jelenleg alacsony az influenza aktivitása, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni - közölte csütörtökön az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-vel.

Megjelenés: 2017. 12. 14.
Tovább

Határidőre minden gyógyszertár csatlakozik az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez

A december 15-i határidőre várhatóan minden gyógyszertár csatlakozik az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez (eeszt) - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának e-health koordinációval kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztosa szerdán Budapesten újságíróknak.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

Az asztmás rohamok kezelésének új útvonalát fedezték fel

Az asztmás rohamok hátterében lévő mechanizmusok vizsgálata új potenciális kezelési lehetőséget tárt fel, ami akár a prevencióban is alkalmazható lehet.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

A 75 év feletti betegek alulreprezentáltak a hematológiai daganatok kezelését értékelő vizsgálatokban

A FDA kutatói szignifikáns hézagokat találtak a 75 év felettiek részvételét tekintve a hematológiai daganatos betegségek terápiáját értékelő klinikai vizsgálatokban a hasonló életkorú betegek között tapasztalt incidenciához viszonyítva.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

A COPD által okozott halálozás 12 százalékkal emelkedett 15 év alatt

Egy új tanulmány szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegség következtében életüket vesztő emberek száma közel 12 százalékkal nőtt az elmúlt 15 évben.

Megjelenés: 2017. 12. 12.
Tovább

Fokozza a bőrrák kockázatát az egyik széles körben alkalmazott vérnyomáscsökkentő

Egy nemrég publikált dániai kutatás szerint összefüggés van hidroklorotiazid alkalmazása és a bőrrák kockázatának emelkedése között. A kutatók korábban igazolták, hogy a HCT, ami világszerte az egyik leggyakrabban alkalmazott antihypertensivum, fokozhatja az ajakrák kockázatát.

Megjelenés: 2017. 12. 12.
Tovább

Népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetemen

Európai uniós támogatásból népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetemen.

Megjelenés: 2017. 12. 11.
Tovább

Magyarországon továbbra is 140/90 Hgmm a hypertonia határértéke

A közelmúltban kiadott amerikai ajánlások ellenére Európában és hazánkban jelenleg változatlan a magasvérnyomás-betegség határértéke. A 140/90 Hgmm-es es adatot legutóbb 2013-ban vizsgálta felül és erősítette meg az Európai Hipertónia és az Európai Kardiológus Társaság.

Megjelenés: 2017. 12. 10.
Tovább

Hetvenöt éves évfordulóját ünnepelte a Pulmonológiai Klinika

Egész napos továbbképzéssel ünnepelte fennállásának 75 éves évfordulóját a Pulmonológiai Klinika. Az ország első Tüdőgyógyászati Tanszékét a klinika jelenlegi épületében hozták létre 1942-ben, akkoriban még elsősorban a TBC elleni küzdelem jegyében.

Megjelenés: 2017. 12. 07.
Tovább