Hírek, cikkek

Új hatóanyag a krónikus migrén preventív terápiájában

Kutatók a fremanezumab hatásosságát értékelték a migrén preventív kezelésében, és egy fázis 3 klinikai vizsgálatban két adagolási rendet hasonlítottak össze placebokezeléssel.

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Már halálos áldozata is van a kanyarónak Szerbiában

Szerbiában egyre jobban terjed a kanyaró, és szerdán már halálos áldozata is lett a járványnak, Belgrádban egy húszéves férfi halt bele a betegség okozta szövődményekbe - közölte értesülését a szerbiai közszolgálati televízió (RTS).

Megjelenés: 2017. 12. 27.
Tovább

Sclerosis multiplex kezelésében vizsgálják a szimvasztatint

Angliai kutatók elindítottak egy új vizsgálatot, hogy a szimvasztatin hatását értékeljék sclerosis multiplex kezelésében. A 6 millió font költségű fázis 3 MS-STAT2 vizsgálatot az angliai SM Szövetség, az NHS, az amerikai SM Szövetség és több angliai egyetem finanszírozza, és több mint 1000 beteg fog benne részt venni, akik másodlagos progresszív sclerosis multiplexben szenvednek.

Megjelenés: 2017. 12. 26.
Tovább

Áttörést hozhat egy új felfedezés az antibiotikum-rezisztencia legyőzésében

Az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia terjedése megállíthatatlannak látszik, és világszerte hatalmas kihívást jelent az egészségügyi ellátórendszerek számára. Az antibiotikumok, mint például a penicillinek, cefalosporinok és karbapenemek a leggyakrabban felírt szerek.

Megjelenés: 2017. 12. 24.
Tovább

Rövid távú szteroidkezelés után is gyakoriak a súlyos mellékhatások

Az Egyesült Államokban minden évben több millió alkalommal írnak fel orvosok a betegeiknek egy heti szteroidkezelést, többnyire hátfájás enyhítésére vagy egy makacs köhögés, esetleg allergiás tünetek mérséklésére. Egy új kutatás eredményei viszont azt igazolják, hogy nagyobb körültekintéssel kellene eljárniuk, mivel még a rövid távú kezelés is potenciálisan súlyos mellékhatásokkal járhat.

Megjelenés: 2017. 12. 23.
Tovább

Kutatók az öregedést visszafordító anyagokat fedeztek fel

A DGIST (Daegu Gyeongbuk Institute of Science and Technology) kutatócsoportja olyan anyagokat fedezett fel, amelyek képesek a reverzibilis öregedés visszafordítását elindítani, illetve azonosítottak olyan, öregedést visszafordító mechanizmusokat, amelyekben ezek az anyagok szerepet játszanak.

Megjelenés: 2017. 12. 22.
Tovább

Kásler Miklós: javultak a rákos megbetegedések gyógyulási mutatói

Az ezredforduló óta jelentősen nőtt Magyarországon az onkológiai betegségek előfordulása, ugyanakkor 11-12 százalékkal javultak a gyógyulási mutatók - mondta Kásler Miklós onkológus, egyetemi tanár szerdán az MTI-nek abból az alkalomból, hogy szerkesztésében megjelent Az onkológia alapjai című kötet ötödik, aktualizált és bővített kiadása.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Egyre több csonttumoros végtagot lehet ma már megmenteni

Az ortopédiai műtétek csaknem tíz százalékánál ma már csonttranszplantációt alkalmaznak. Ez éves szinten több száz ilyen típusú beavatkozást jelent a Semmelweis Egyetem Ortopédiai Klinikáján.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Ígéretes eredményeket értek el kutatók a diabétesz terápiájában egy új módszerrel

Amerikai kutatók felfedezése új kezelési lehetőséget nyithat meg az 1-es és 2-es típusú diabétesz kezelésében, ami a betegek számára lehetővé tenné az inzulin alkalmazásának abbahagyását.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Új elmélet a daganatok kialakulásával kapcsolatban

Az általánosan elfogadott elmélet szerint a daganatok kialakulásának forrását a gyorsan osztódó rendellenes sejtek jelentik, de egy új kutatás felvetette, hogy érett sejtek is kulcsfontosságú szerepet játszhatnak a tumorok kialakulásában.

Megjelenés: 2017. 12. 20.
Tovább

Precíziós gén- és genomszerkesztés az élhetőbb világért – az MTA állásfoglalása

Az MTA egyik legfontosabb megállapítása – összhangban az európai akadémiákkal –, hogy a genomszerkesztés mint precíziós nemesítés alapvetően különbözhet a genetikailag módosított organizmusok (GMO) létrehozásától.

Megjelenés: 2017. 12. 19.
Tovább

Új diagnosztikai módszerek segíthetik a kardiológusokat és az onkológusokat

Kutatók új diagnosztikai eljárásokat fejlesztettek ki, amelyek jelentős előrelépést hozhatnak a szívinfarktus, az agyi metasztázisok, valamint a petefészekrák kimutatásában.

Megjelenés: 2017. 12. 18.
Tovább

Egészségügyi ösztöndíjprogramot indít a kormány

Az egészségügyi intézmények szakdolgozói állományának erősítése érdekében 4,4 milliárd forint felhasználásával ösztöndíjprogram indul azok számára, akik vállalják egészségügyi szakképesítés megszerzését - jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára hétfőn sajtótájékoztatón, Budapesten.

Megjelenés: 2017. 12. 18.
Tovább

A Szent István és Szent László Kórház kapta idén a Kiváló Onkológiai Centrum díjat

Az Egyesített Szent István és Szent László Kórház Onkológiai Centrumának munkáját ismerték el a „Kiváló Onkológiai Centrum 2017.” kitüntető díjjal.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Jó befektetés a gyógyszeripar Magyarország számára

A gyógyszeripar ígéretes befektetés Magyarország számára: ezt állapította meg a többi között a mai napon megrendezett Gyógyuló egészségügy című konferencián, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) és a Nézőpont Intézet által készített tanulmány.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Dán tudósok vizsgálják a magát 25 éve kígyóméreggel beoltó rockzenészt

A Koppenhágai Egyetem tudóscsoportja kétéves kutatással állított össze egy mesterséges "antitestkönyvtárat" a magát 25 éve hetente kígyóméreggel beoltó Steve Ludwin kaliforniai rockzenész immunrendszerében kifejlődött antitestekből.

Megjelenés: 2017. 12. 15.
Tovább

Alacsony az influenza aktivitás, még érdemes beadatni a védőoltást

Magyarországon jelenleg alacsony az influenza aktivitása, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni - közölte csütörtökön az Emberi Erőforrások Minisztériuma az MTI-vel.

Megjelenés: 2017. 12. 14.
Tovább

Határidőre minden gyógyszertár csatlakozik az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez

A december 15-i határidőre várhatóan minden gyógyszertár csatlakozik az elektronikus egészségügyi szolgáltatási térhez (eeszt) - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának e-health koordinációval kapcsolatos feladatok ellátásáért felelős miniszteri biztosa szerdán Budapesten újságíróknak.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

Az asztmás rohamok kezelésének új útvonalát fedezték fel

Az asztmás rohamok hátterében lévő mechanizmusok vizsgálata új potenciális kezelési lehetőséget tárt fel, ami akár a prevencióban is alkalmazható lehet.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

A 75 év feletti betegek alulreprezentáltak a hematológiai daganatok kezelését értékelő vizsgálatokban

A FDA kutatói szignifikáns hézagokat találtak a 75 év felettiek részvételét tekintve a hematológiai daganatos betegségek terápiáját értékelő klinikai vizsgálatokban a hasonló életkorú betegek között tapasztalt incidenciához viszonyítva.

Megjelenés: 2017. 12. 13.
Tovább

A COPD által okozott halálozás 12 százalékkal emelkedett 15 év alatt

Egy új tanulmány szerint a krónikus obstruktív tüdőbetegség következtében életüket vesztő emberek száma közel 12 százalékkal nőtt az elmúlt 15 évben.

Megjelenés: 2017. 12. 12.
Tovább

Fokozza a bőrrák kockázatát az egyik széles körben alkalmazott vérnyomáscsökkentő

Egy nemrég publikált dániai kutatás szerint összefüggés van hidroklorotiazid alkalmazása és a bőrrák kockázatának emelkedése között. A kutatók korábban igazolták, hogy a HCT, ami világszerte az egyik leggyakrabban alkalmazott antihypertensivum, fokozhatja az ajakrák kockázatát.

Megjelenés: 2017. 12. 12.
Tovább

Népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetemen

Európai uniós támogatásból népegészségügyi kutatás kezdődik a Debreceni Egyetemen.

Megjelenés: 2017. 12. 11.
Tovább

Magyarországon továbbra is 140/90 Hgmm a hypertonia határértéke

A közelmúltban kiadott amerikai ajánlások ellenére Európában és hazánkban jelenleg változatlan a magasvérnyomás-betegség határértéke. A 140/90 Hgmm-es es adatot legutóbb 2013-ban vizsgálta felül és erősítette meg az Európai Hipertónia és az Európai Kardiológus Társaság.

Megjelenés: 2017. 12. 10.
Tovább

Hetvenöt éves évfordulóját ünnepelte a Pulmonológiai Klinika

Egész napos továbbképzéssel ünnepelte fennállásának 75 éves évfordulóját a Pulmonológiai Klinika. Az ország első Tüdőgyógyászati Tanszékét a klinika jelenlegi épületében hozták létre 1942-ben, akkoriban még elsősorban a TBC elleni küzdelem jegyében.

Megjelenés: 2017. 12. 07.
Tovább

Egymilliárd forint plusztámogatást kapnak még az idén a betegszállító szervezetek

Kormánydöntés értelében kéthavi pluszfinanszírozást kapnak még az idén a betegszállítással foglalkozó szervezetek, ez körülbelül egymilliárd forintnak felel meg - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár szerdán sajtótájékoztatón, Budapesten.

Megjelenés: 2017. 12. 06.
Tovább

Az aszpirin fokozza egyes daganatellenes szerek hatásosságát

Egy új kutatás eredményei szerint az aszpirinnel való kombinálás javítja egyes daganatellenes gyógyszerek hatásosságát olyan tumorok kezelésében, amelyek rezisztensek a terápiára.

Megjelenés: 2017. 12. 06.
Tovább

Az inhalációs heparin lehet a COPD új gyógymódja

A véralvadásgátlásra régóta alkalmazott heparin szignifikánsan javíthatja a krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők légzésfunkcióját inhalációs terápiában alkalmazva.

Megjelenés: 2017. 12. 06.
Tovább

140 évre is kitolható lehet az emberélet hossza izraeli tudósok szerint

Az izraeli Bar Ilan Egyetem tudósai szerint 140 évre is kitolható az emberélet hossza, ha sikerül lassítani az öregedés folyamatát - jelentette a Háárec című újság.

Megjelenés: 2017. 12. 04.
Tovább

Az EMA Farmakovigilancia bizottsága több vizsgálatot indított mellékhatások miatt

A PRAC bizottság novemberi ülésén két biztonságossági vizsgálatot kezdeményezett és lezárt egy ismételt vizsgálatot, amelynek eredményeként bizonyos paracetamol hatóanyagú gyógyszerek forgalomba hozatalának felfüggesztését rendelte el.

Megjelenés: 2017. 12. 04.
Tovább

Tudományos ülés a Nemzeti Szívprogram eddigi eredményeiről

A Nemzeti Szívprogram első évének zárásaként tartottak szimpóziumot a Magyar Tudományos Akadémián. A rendezvényen a Semmelweis Egyetem projektben résztvevő intézetei és vállalatok mutatták be eddigi eredményeiket.

Megjelenés: 2017. 12. 03.
Tovább

Aneszteziológiai kiállítás nyílt a Honvédkórházban

Hatvanéves a budapesti Honvédkórház központi aneszteziológiai és intenzív terápiás osztálya, az évforduló alakalmából aneszteziológiai eszközökből nyílt állandó kiállítás az osztályon csütörtökön.

Megjelenés: 2017. 11. 30.
Tovább

Praxisonként hárommillió forintot kapnak az alapellátó fogorvosok

Még az idén 7,6 milliárd forint támogatást kapnak az alapellátásban dolgozó fogorvosok, ez praxisonként hárommillió forint - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.

Megjelenés: 2017. 11. 30.
Tovább

Balog: vakcinabeszerzésben is együttműködnek a V4-ek

A visegrádi országok (V4) együttműködésével a védőoltás-ellátás is nagyobb biztonságban lesz Közép-Európában - hangoztatta az emberi erőforrások minisztere csütörtök délután Budapesten, egy fórumon.

Megjelenés: 2017. 11. 30.
Tovább

Maláriaellenes szerek javíthatják a daganatellenes kezelések hatásosságát

Egy új klinikai vizsgálat szerint a maláriaellenes chloroquine és hydroxychloroquine hatékony lehet bizonyos daganatok kezelésében.

Megjelenés: 2017. 11. 29.
Tovább

Új daganatellenes gyógyszert engedélyezett az Európai Gyógyszerügynökség

Jóváhagyta az EMA a niraparib hatóanyagú új készítmény forgalomba hozatalát, amely ovarium, petevezeték vagy primer peritonealis carcinoma fenntartó kezelésére javallott.

Megjelenés: 2017. 11. 29.
Tovább

Hatékony lehet a glatiramer-acetát a multirezisztens baktériumok ellen

Egy új kutatás eredménye szerint a szklerózis multiplex kezelésére alkalmazott glatiramer-acetát hatásos a gyógyszerrezisztens baktériumok ellen.

Megjelenés: 2017. 11. 29.
Tovább

Kenézy Gyula szülész-nőgyógyászra emlékeztek Debrecenben

A hajdúszoboszlói születésű, Debrecenben gyógyító, tanító Kenézy Gyula szülész-nőgyógyász életét, szakmai munkásságát, szellemi hagyatékát bemutató emléknapot rendezett kedden a Debreceni Egyetem (DE) és a Dr. Kenézy Gyula Baráti Kör Egyesület.

Megjelenés: 2017. 11. 28.
Tovább

December 15. után csak e-recept tartalmát lehet elszámolni

December 15. után csak e-recept számolható el a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőnél (NEAK) - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) működésével kapcsolatos keddi budapesti sajtótájékoztatón.

Megjelenés: 2017. 11. 28.
Tovább

Az Európai Bizottság az Unió egészségügyi helyzetét vizsgálja

Csak az egészségügyi rendszerek újragondolásával biztosítható azok működőképessége és az ellátás betegközpontúsága – ez a következtetés szűrhető le a Bizottság által ma közzétett 28 országspecifikus egészségügyi elemzésből és az azokat kísérő jelentésből.

Megjelenés: 2017. 11. 28.
Tovább

Gyomorsav-csökkentő hatóanyag lehet az új tbc-ellenes szer

Egy új kutatás szerint a gyomorégés, gasztritisz és gyomorfekély kezelésére széles körben alkalmazott gyógyszer hatásos lehet a tuberkulózist okozó baktérium ellen.

Megjelenés: 2017. 11. 28.
Tovább

WHO: növekedni fog az elhízás mértéke a következő években

Az európai országokban az elkövetkezendő időszakban növekedni fog az elhízás mértéke és ez alól csak kevés ország kivétel - mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodájának vezetője hétfőn, sajtótájékoztatón Budapesten.

Megjelenés: 2017. 11. 27.
Tovább

Egészségügyi vezetők az alapellátás megerősítését szorgalmazzák

Az alapellátás megerősítésének fontosságát, a háziorvosok kompetenciájának bővítését, praxisközösségek kialakítását szorgalmazta több korábbi egészségügyi miniszter, illetve a területért jelenleg felelős államtitkár a Medicina Konferencián rendezett kerekasztal beszélgetésen, pénteken Budapesten.

Megjelenés: 2017. 11. 25.
Tovább

Jelentős az eltérés a várható élettartamban a különböző társadalmi csoportok között

Az utóbbi 15 évben tapasztalható javulás ellenére továbbra is jelentősen elmarad a születéskor várható élettartam Magyarországon az Európai Unió legtöbb tagállamához képest. A magyar egészségügyi rendszer alulfinanszírozott, az egy főre eső egészségügyi kiadások mindössze az uniós átlag felét teszik ki - derült ki az Európai Bizottság (EB) csütörtökön közzétett jelentéséből.

Megjelenés: 2017. 11. 23.
Tovább

Elvégezték az ötszázadik szívtranszplantációt Magyarországon

Végstádiumú szívelégtelenségben szenvedő 24 éves férfi életét mentette meg az ötszázadik hazai szívtranszplantáció a Semmelweis Egyetemen. Jövő héten, december 3-án lesz 50 éve, hogy ezt az eljárást alkalmazzák a világ kardiológiai centrumaiban.

Megjelenés: 2017. 11. 22.
Tovább

Megváltozott a magas vérnyomás definíciója az amerikai irányelvekben

Az Amerikai Szív Szövetség 2003 óta először módosította a hipertónia definícióját, a korábbi 140/90-es értékről levitték a határértéket 130/80 Hgmm-re, mivel a szakértők egybehangzó véleménye az, hogy a magas vérnyomás kezelését hamarabb el kell kezdeni.

Megjelenés: 2017. 11. 22.
Tovább

Daganatellenes szerek lehetnek a magas vérnyomás új gyógyszerei

Amerikai kutatók szerint a tumorellenes szerek egy csoportja hatékony lehet a hipertónia kezelésében, és az új hatásmechanizmusú szerek jelentős előrelépést jelenthetnek a magas vérnyomás terápiájában.

Megjelenés: 2017. 11. 22.
Tovább

A pszoriázis súlyossága összefügg a diabétesz-kockázattal

A pszoriázisban szenvedő betegeknél magasabb a 2-es típusú diabétesz kockázata, és a cukorbetegség kialakulásának kockázata jelentős mértékben emelkedik a pszoriázis súlyosságával arányosan.

Megjelenés: 2017. 11. 21.
Tovább

Ismét lakossági kampányt indított az OGYÉI a gyógyszer-mellékhatások bejelentéséről

November 20–24-e között zajlik több uniós tagállammal egyszerre az OGYÉI lakossági médiakampánya, amelynek célja, hogy minél többen jelentsék a feltételezett gyógyszer-mellékhatásokat.

Megjelenés: 2017. 11. 20.
Tovább

Új gént azonosítottak egy ritka betegség kialakulásának hátterében

Több mint kétévnyi kutatómunkával sikerült azonosítani azt a gént, amely felelős lehet egy igen szerteágazó idegrendszeri tüneteket eredményező, eddig tisztázatlan genetikai hátterű ritka neurológiai betegség kialakulásában – mondja a Nemzeti Agykutatási Program során elért, az EMBO Molecular Medicine szaklapban publikált eredményüket ismertetve Dr. Molnár Mária Judit.

Megjelenés: 2017. 11. 19.
Tovább