Hírek, cikkek

COPD: a fojtogató népbetegség

Bár Magyarországon kiválóak a COPD terápiás lehetőségei, mégis csupán a félmillió COPD-beteg 40%-a részesül modern és államilag támogatott kezelésben – hívták fel a figyelmet pulmonológus szakemberek a COPD világnapja alkalmából.

Megjelenés: 2017. 11. 16.
Tovább

Nyolcmilliárd forintból alakít ki egynapos sebészeti ellátási részleget 18 intézmény

Európai uniós forrásból 8 milliárd forint keretösszeg felhasználásával alakíthatnak ki intézmények egynapos sebészeti ellátási részleget.

Megjelenés: 2017. 11. 15.
Tovább

Kutatók új hatásmechanizmusú tumorellenes molekulát fedeztek fel

A Scripps Research Institute kutatói felfedeztek egy olyan molekulát, amely laboratóriumi körülmények között irreverzibilisen gátolta bizonyos agresszív, terápiarezisztens tumorsejtek növekedését. Ha sikerül tovább fejleszteni az új molekulát, az akár a daganatellenes szerek új osztályának az alapját is jelentheti.

Megjelenés: 2017. 11. 15.
Tovább

A krónikus gyulladás által befolyásolt immunsejtek elősegítik a májdaganatok növekedését

A krónikus gyulladásról ismert, hogy meghatározó szerepet játszik számos daganat, de különösen a májrák kialakulásában. A kutatók eddig úgy gondolták, hogy ennek oka az, hogy a gyulladás közvetlen hatást gyakorol a tumorsejtekre az által, hogy fokozza a sejtosztódást és gátolja az apoptózist, de egy új vizsgálat eredményei ettől eltérő mechanizmusra utalnak.

Megjelenés: 2017. 11. 15.
Tovább

Pozitívak az új szklerózis multiplex elleni hatóanyag klinikai vizsgálati eredményei

Jó eredményekkel zárult az ozanimod hatásosságát és biztonságosságát értékelő fázis 3 vizsgálat. Az ozanimod egy új típusú orális, szelektív szfingozin-1-foszfát-1 és -5 receptor modulátor, amelyet a vizsgálatban az első vonalbeli kezelésként alkalmazott interferonnal hasonlítottak össze relapszáló szklerózis multiplexben szenvedő betegeknél.

Megjelenés: 2017. 11. 15.
Tovább

Összefoglaló a 2017-es Magyar Orvostudományi Napokról

November 8-9-én, immár ötödik alkalommal került megrendezésre a Magyar Orvostudományi Napok, amelynek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kodály terme adott helyet. A program jelentős részét három szimpóziumban a magyar orvosi diszciplínák helyzetének és jövőjének bemutatása képezte, ugyanakkor főszimpóziumként fontos szerepet kapott a prevenció és a felvilágosítás téma- és problémaköre is.

Megjelenés: 2017. 11. 14.
Tovább

Egy új kutatás feltárja a diabéteszes lábfekélyek valódi következményeit

Egy új kutatás szerint az elfertőződött diabéteszes lábfekélyben szenvedő betegek prognózisa rosszabb, mint ahogyan az eddig feltételezték. A kutatásban részt vevő betegek több mint felénél 1 év múlva sem gyógyult meg a fekély, és hét betegből egynél teljes vagy részleges amputációt kellett végezni.

Megjelenés: 2017. 11. 14.
Tovább

Új gyógyszerek forgalomba hozatalát javasolta az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága tíz új gyógyszer forgalomba hozatalával kapcsolatban adott ki pozitív véleményt, amelyek között van szklerózis multiplex, eozinofil asztma és hemofília elleni készítmény is.

Megjelenés: 2017. 11. 14.
Tovább

A Cseh Orvosi Kamara elhalasztaná az elektronikus vények bevezetését

Az elektronikus vények bevezetésének elhalasztását kérte a prágai kormánytól vasárnap zárult éves közgyűlésén a Cseh Orvosi Kamara (CLK).

Megjelenés: 2017. 11. 13.
Tovább

Megújítaná a gyermekorvosi alapellátást a Házi Gyermekorvosok Egyesülete

Változtatásokra van szükség a gyermekorvosi alapellátás megerősödéséhez, ennek érdekében dolgozott ki szakmai javaslatokat a Házi Gyermekorvosok Egyesülete (HGYE).

Megjelenés: 2017. 11. 12.
Tovább

Visszatérhet a mellrák a sikeres kezelés befejezése után 15 évvel

Visszatérhet a mellrák a sikeres kezelés befejezése után 15 évvel - állapította meg egy hosszú távú, több tízezer esetet elemző tanulmány.

Megjelenés: 2017. 11. 12.
Tovább

A D-vitamin hatékonyan javíthatja az égési sérülések kezelését

Egy új kutatás szerint gyorsabban felépülnek azok a súlyos égési sérültek, akiknek magasabb a D-vitamin szintje, ami annak a lehetőségét is felveti, hogy a D-vitamin pótlás egy egyszerű és költséghatékony kiegészítő terápia lehet az égési sérülések kezelésében.

Megjelenés: 2017. 11. 08.
Tovább

Új ellenjavallattal bővült a fingolimod alkalmazási előírása

Gyógyszerbiztonsági tájékoztatást tett közzé az OGYÉI a fingolimod alkalmazásával kapcsolatban, a készítmény szívbetegségben szenvedő betegeknél történő alkalmazására vonatkozó figyelmeztetések szigorodtak.

Megjelenés: 2017. 11. 08.
Tovább

Közvetlen szerepe van a tumornekrózis faktornak a vérnyomás szabályozásában

A Ted Rogers Centre for Heart Research intézet kutatói a tumornekrózis faktor egy meglepő új tulajdonságát fedezték fel, nevezetesen azt, hogy jelentős szerepet játszik a kis erek működésének regulációjában és ez által a vérnyomás egyik fő meghatározója.

Megjelenés: 2017. 11. 07.
Tovább

Diabétesz világnap - Egyre több nőt érint a cukorbetegség

Magyarországon 772 ezren szenvednek cukorbetegségben, és az adatok szerint a betegek több mint a fele nő - mondta Kempler Péter, a Magyar Diabetes Társaság elnöke a diabétesz világnapja alkalmából tartott sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Megjelenés: 2017. 11. 07.
Tovább

A bélbaktériumok fokozzák a kemoterápia hatékonyságát

Francia és amerikai kutatások alátámasztják, hogy a bélrendszerben élő baktériumok befolyásolják a tumorok méretének csökkenését a daganatellenes terápia során.

Megjelenés: 2017. 11. 07.
Tovább

Újra kórházi adósságrendezés lesz

A kabinet 56 milliárd forintot hagyott jóvá a kórházak adósságrendezésére. A Magyar Államkincstár (MÁK) adatai szerint szeptember végén a tartozásállományból 39,4 milliárd forint az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel, beleértve a járó- és fekvőbeteg-szakellátás intézményeit, az egészségügyi ágazati háttérintézményeket, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket is.

Megjelenés: 2017. 11. 05.
Tovább

Új kezelési lehetőség a gyógyszerrezisztens baktériumok ellen

A PLOS One folyóiratban közzétett kutatás eredményei szerint olyan új vegyületcsoportot fedeztek fel kutatók, amelyek kiegészíthetik vagy akár helyettesíthetik is a hagyományos antibiotikumokat, amelyek a gyógyszerrezisztens baktériumtörzsek miatt elveszítették a hatékonyságukat.

Megjelenés: 2017. 11. 02.
Tovább

Új vérvizsgálatot fejlesztettek ki kutatók a petefészekrák kimutatására

Angol kutatók új módszert dolgoztak ki a petefészekrák kimutatására, amellyel korai stádiumban és nagy pontossággal kimutatható lesz a daganatos elváltozás.

Megjelenés: 2017. 11. 02.
Tovább

A tartós protonpumpa-inhibitor kezelés növeli a gyomorrák veszélyét

A reflux kezelésére szolgáló protonpumpa-inhibitorok hosszú távú alkalmazása egy új kutatás szerint összefügg a gyomorrák kockázatának megduplázódásával.

Megjelenés: 2017. 11. 02.
Tovább

Indul az elektronikus egészségügy rendszere

Mától minden magyarországi közfinanszírozott egészségügyi szolgáltató köteles használni az úgynevezett elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) rendszert, amely számos - a betegeket is érintő - újdonsággal szolgál.

Megjelenés: 2017. 11. 01.
Tovább

Egy új hatóanyag segítségével radikálisan csökkenthető a szteroidok adagja súlyos asztmában

A McMaster University kutatói által végzett vizsgálat ígéretes eredményekkel zárult a súlyos asztmában szenvedő betegek kezelésére szolgáló új gyógyszerrel kapcsolatban.

Megjelenés: 2017. 10. 31.
Tovább

Miniszteri biztos: az EESZT indulásából a betegek egyelőre keveset érzékelnek

Az elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér (EESZT) november 1-jei indulása inkább az ágazat számára lesz "izgalmas", a betegeknek kevésbé lesz észrevehető - mondta az e-health koordinációjával megbízott miniszteri biztos egy hétfői háttérbeszélgetésen.

Megjelenés: 2017. 10. 31.
Tovább

A stroke rizikófaktoraira hívja fel a figyelmet a Magyar Stroke Társaság

Világszerte évente 15 millió ember esik a stroke áldozatául, ugyanakkor minden hatodik percben meghal egy ember szélütés következtében. A rák és a szívbetegségek után a gutaütés a harmadik leggyakrabban halált okozó betegség.

 

Megjelenés: 2017. 10. 31.
Tovább

Konferencia kezdődött Nők a tudományban címmel az Akadémián

Nemzetközi konferencia kezdődött Nők a tudományban címmel a Magyar Tudományos Akadémián (MTA) pénteken. A rendezvényen előadó szakértők a nők szerepének fontosságát vizsgálják a tudomány és az innováció területén, egyebek mellett arra keresik a választ, hogyan lehetséges az egyenlő hozzáférés a természettudományi egyetemek képzéseihez, a kutatások pénzügyi támogatásaihoz, vezetői posztjaihoz.

Megjelenés: 2017. 10. 29.
Tovább

Mennyi az optimális D-vitamin szint?

Ausztrália területén gyakori jelenség a populáció D-vitamin hiánya, az azonban nem ismeretes, milyen mennyiségű D-vitamin szupplementációt rendelnek az orvosok. A szerzők célja e kérdés elemzése volt: milyen klinikai döntéshozatal előzi meg mérhető vitaminhiány esetén a betegek számára történő D-vitamin rendelést.

Megjelenés: 2017. 10. 26. | Frissítve: 2017. 10. 28.
Tovább

Új gyógyszerek forgalomba hozatalát engedélyezte az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség kiadta három olyan új gyógyszer forgalomba hozatali engedélyét, amelyek a CHMP bizottság júliusi ülésén kaptak pozitív véleményt.

Megjelenés: 2017. 10. 25.
Tovább

Egy nemrég felfedezett vírusmarker segíthet az influenzafertőzés súlyosságának előrejelzésében

A PLOS Pathogens folyóiratban megjelent új kutatás eredményei szerint az influenzavírusok olyan defektív genetikai anyagot tartalmaznak, amely aktiválhatja az immunrendszert, és ezeknek a molekuláknak az alacsonyabb koncentrációja súlyosbíthatja az influenza lefolyását.

Megjelenés: 2017. 10. 25.
Tovább

Elhunyt Magyar Kálmán Széchenyi-díjas orvos, farmakológus

Életének 84. évében október 21-én elhunyt Magyar Kálmán Széchenyi-díjas orvos, farmakológus, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja és a Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézet professor emeritusa, aki egyebek mellett a központi idegrendszerre ható gyógyszerek hatásmódjának biokémiai vizsgálata terén ért el nemzetközi figyelmet is kiváltó eredményeket - közölte az MTA kedden az MTI-vel.

Megjelenés: 2017. 10. 24.
Tovább

Megérkezett az influenza elleni oltás a háziorvosokhoz

Megérkezett az influenza elleni ingyenes védőoltás a háziorvosokhoz, összesen 1,3 millió adag érhető el térítésmentesen - mondta az egészségügyért felelős államtitkár keddi budapesti sajtótájékoztatóján, egy VIII. kerületi háziorvosi rendelőnél.

Megjelenés: 2017. 10. 24.
Tovább

Új kutatási eredmények és hatósági jelentések gyógyszer-mellékhatásokkal kapcsolatban

Számos új kutatás tárt fel eddig nem ismert vagy nem igazolt mellékhatásokat széles körben alkalmazott hatóanyag-csoportoknál, illetve hatósági figyelmeztetés is megjelent fontos biztonságossági kockázatokkal kapcsolatban.

Megjelenés: 2017. 10. 22. | Frissítve: 2017. 10. 23.
Tovább

Újabb halálos áldozata van a kanyarójárványnak Romániában

A héten 35-re emelkedett a kanyarójárvány halálos áldozatainak száma Romániában, ahol újabb 44 megbetegedést regisztráltak a megyei közegészségügyi intézetek - derült ki az országos tisztiorvosi szolgálat (INSP) honlapján pénteken közölt friss összesítésből.

Megjelenés: 2017. 10. 22.
Tovább

Akár Alzheimer-kórra is figyelmeztethet a szaglás romlása

Neurológiai betegségekre, például Alzheimer- vagy Parkinson-kórra is utalhat a szagláscsökkenés, amely akár tumorok vagy különféle endokrinológiai elváltozások első jeleként is megjelenhet – hívta fel a figyelmet Dr. Krasznai Magda.

Megjelenés: 2017. 10. 21.
Tovább

Egymilliárddal növelték a praxisvásárlási támogatások keretét

Egymilliárd forinttal emelték a háziorvosi praxisvásárlásra és letelepedésre fordítható támogatás keretét, 160 pályázat érkezett - mondta Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár pénteken az M1 aktuális csatornán.

Megjelenés: 2017. 10. 20.
Tovább

Kik jogosultak térítésmentes influenza elleni védőoltásra a 2017/18-as szezonban?

Hazánkban – az elmúlt évekhez hasonlóan – 1,3 millió térítésmentes vakcina áll rendelkezésre a rizikócsoportokba tartozók influenza elleni védőoltásához.

Megjelenés: 2017. 10. 19.
Tovább

Új eredmények a nemi hormonok és a veserák közötti összefüggéssel kapcsolatban

Egy új kutatás lehet az első, amely leírja az androgének szerepét a veserák kialakulásában, és az eredmények alátámasztják, hogy indokolt lehet a terápia új, az androgén receptort befolyásoló megközelítésének vizsgálata.

Megjelenés: 2017. 10. 18.
Tovább

Új generikumot és új indikációkat hagyott jóvá az EMA CHMP bizottsága

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága egy generikus gyógyszer engedélyezését és új javallatok jóváhagyását javasolta az októberi ülésén.

Megjelenés: 2017. 10. 18.
Tovább

Kutatók gyógyszeres kezeléssel állították helyre a légzést gerincsérülést követően

Kutatók szerint egy új gyógyszeres terápiával gerincsérülés miatt nyaktól lefelé bénult kísérleti állatokban helyreállítható a légzés.

Megjelenés: 2017. 10. 18.
Tovább

A koleszterin egyik metabolitja elősegíti az emlőrák terjedését

A magas koleszterinszint és az emlőrák metasztázisképzése között már korábban feltárták az összefüggést, de a pontos mechanizmus nem volt ismert. Amerikai kutatók most igazolták, hogy az összefüggésért a koleszterin egyik metabolitja a felelős, ami bizonyos immunsejteken keresztül fejti ki a hatását, és ennek következtében ezek az immunsejtek nem gátolják a tumorsejtek terjedését, hanem fokozzák azt.

Megjelenés: 2017. 10. 18.
Tovább

Új kutatási eredmények a daganatos betegségek terápiájában

Polio- és Zika-vírus, parazitaellenes szer kerülhet a daganatos betegségek elleni harc fegyvertárába, de folynak kutatások hagyományos és új hatóanyagok kombinációival is, valamint az angiogenezis-gátló terápia elleni rezisztencia gátlásának terén is történt előrelépés.

Megjelenés: 2017. 10. 17.
Tovább

Az MKOT sem ért egyet a daganatellenes terápiák tervezett egységesítésével

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság (MKOT) elnöke szerint orvosszakmai érvekkel nem védhető az onkológiai terápiák tervezett egységesítése, az onkológiákon ma még elérhető daganatellenes gyógyszerek alkalmazásának novembertől tervezett korlátozása.

Megjelenés: 2017. 10. 16.
Tovább

Életmentő mobilappot tett közzé a mentőszolgálat

Szív City elnevezéssel az életmentést segítő mobilapplikációt mutatott be az Országos Mentőszolgálat (OMSZ).

Megjelenés: 2017. 10. 16.
Tovább

2025-re készülhet el az új dél-pesti szuperkórház

Az Egészséges Budapest Program részeként 188 milliárd forintból újul meg és alakul át a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórház és Rendelőintézet  – hangzott el Ónodi-Szűcs Zoltán államtitkár és Németh Szilárd képviselő sajtótájékoztatóján. 

Megjelenés: 2017. 10. 16.
Tovább

Újabb orvosok csatlakoznak a lengyel rezidensek tiltakozásához

Újabb orvosok csatlakoznak a lengyel rezidensek két hete zajló tiltakozásához - közölte hétfőn este a lengyel egészségügyi dolgozókat tömörítő egyik szervezet. Konstanty Radziwill egészségügyi miniszter szerint a sztrájkolók követelményei hasonlóak az általa kezdett reformban foglaltakkal.

Megjelenés: 2017. 10. 16.
Tovább

Éhségsztrájkot folytatnak a lengyel rezidens orvosok

Az egészségügyre fordított kiadások és saját fizetésük emelését is követelő lengyel rezidens orvosok bejelentették: folytatják a múlt héten meghirdetett, szerda reggel felfüggesztett éhségsztrájkjukat, miután eredménytelennek találták a Beata Szydlo kormányfővel folytatott megbeszélést.

Megjelenés: 2017. 10. 12.
Tovább

Egy új kutatás megkérdőjelezi a daganatellenes gyógyszerek engedélyezési eljárását

Egy új elemzés szerint az EMA által az utóbbi években engedélyezett daganatellenes gyógyszereknek csak alig fele javította a betegek túlélését vagy életminőségét.

Megjelenés: 2017. 10. 10. | Frissítve: 2017. 10. 11.
Tovább

Hatásos lehet a diszulfirám a kemoterápiával szembeni rezisztencia ellen

Pozitív eredménnyel zárult az alkoholfüggőség kezelésére szolgáló diszulfirám laboratóriumi vizsgálata, amelyben kutatók tüdőrákos betegeknél vizsgálták a hatóanyagnak a kemoterápiával szembeni rezisztencia elleni hatását.

Megjelenés: 2017. 10. 10. | Frissítve: 2017. 10. 11.
Tovább

Kedvezőek az új kísérleti antibiotikummal elért eredmények

Pozitívak az omadaciklinnel végzett klinikai vizsgálatok eredményei az új antibiotikumot fejlesztő cég szerint. A fázis 3 vizsgálatban az omadaciklin és a moxifloxacin napi egyszeri orális és intravénás alkalmazását hasonlították össze.

Megjelenés: 2017. 10. 10.
Tovább

Egyre gyakoribb a hámsejtekből kiinduló bőrrák

Nemcsak pigmentfoltok vagy megváltozott anyajegyek esetén kell bőrrákra gyanakodni, vannak ugyanis bőrszínű kinövések formájában jelentkező, hámsejtekből kiinduló daganatok is, ráadásul egyre gyakoribb az előfordulásuk – hívta fel a figyelmet Dr. Wikonkál Norbert.

Megjelenés: 2017. 10. 10.
Tovább

Centrumkórház lesz az Egyesített Szent István és Szent László Kórház

A fővárosi egészségügyi ellátórendszer fejlesztésén belül centrumkórházi szerepet szánnak az Egyesített Szent István és Szent László Kórház (ESZSZK) és Rendelőintézetnek - jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár az intézményben tartott sajtótájékoztatón kedden.

Megjelenés: 2017. 10. 10.
Tovább