Hírek, cikkek

Az őssejtterápia lehetőségei a bélidegrendszer fejlődési rendellenességének gyógyításában

A bélidegrendszer fejlődési rendellenességének őssejtterápiával való gyógyítása a távlati célja az Anatómiai, Szövet- és Fejlődéstani Intézetben Dr. Nagy Nándor vezetésével működő kutatólabornak.

Megjelenés: 2017. 10. 09.
Tovább

Az MRI módszerek továbbfejlesztésében értek el kiemelkedő eredményeket az MTA TTK kutatói

A Mágneses Rezonancia Képalkotás (MRI) napjaink legsokoldalúbb és legdinamikusabban fejlődő orvosi képalkotó eljárása. Az egyre elterjedtebb klinikai alkalmazásán túl, az MRI kiemelkedően fontos szerepet játszik az emberi agy szerkezetének és funkciójának nem-invazív kutatásában is.

Megjelenés: 2017. 10. 09.
Tovább

AIPM: az új árverseny miatt csökkenhet a választási szabadság

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) elhibázott döntésnek tartja, hogy a megjelent új közbeszerzési eljárásban lebonyolított árverseny nyomán egyes betegcsoportokban csak egyfajta gyógyszer lehet a kötelezően választandó terápia a jövőben.

Megjelenés: 2017. 10. 06.
Tovább

Hat éven belül 35 milliárd dollárra nő a szemészeti készítmények globális piaca

A szemészeti gyógyszerek piaca 2023-ra várhatóan 35 milliárd dollárra fog növekedni a 2016-os 22,2 milliárdról.

Megjelenés: 2017. 10. 04. | Frissítve: 2017. 10. 05.
Tovább

A 3D-nyomtatás orvosi felhasználásáról tanácskoznak Pécsen

A háromdimenziós nyomtatással előállított protézisek, a személyre szabott medicina, a szövetnyomtatás és a rehabilitációs robotika témaköreit is felöleli a Pécsi Tudományegyetem (PTE) Szentágothai János Kutatóközpontjában csütörtökön kezdődő interdiszciplinális konferencia.

Megjelenés: 2017. 10. 05.
Tovább

Jelentős hatással van a cirkadián óra a humán élettanra

Jó úton járunk, hogy elismerjük a cirkadián órának a meglehetősen erős hatását a humán élettanra - mondta Kozma-Bognár László, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmukatársa annak kapcsán, hogy a cirkadián ritmust, azaz a "napi biológiai órát" szabályozó molekuláris mechanizmus kutatásáért kapta három amerikai tudós az idei orvosi-élettani Nobel-díjat hétfőn.

Megjelenés: 2017. 10. 03. | Frissítve: 2017. 10. 04.
Tovább

Gátolja a tumorképződést egy parazitaellenes hatóanyag

Japán és amerikai kutatók igazolták, hogy a parazitaellenes ivermektin gátolja a tumorsejtek növekedését epiteliális petefészekrákban.

Megjelenés: 2017. 10. 04.
Tovább

Azonnali eredményt szolgáltató szívinfarktus-tesztet dolgoztak ki kutatók

Angol kutatók kifejlesztettek egy vérvizsgálatot, amelynek segítségével 20 perc alatt kizárható vagy igazolható a szívinfarktus diagnózisa.

Megjelenés: 2017. 10. 04.
Tovább

Három amerikai tudós kapja az orvosi Nobel-díjat a cirkadián ritmus kutatásáért

A cirkadián ritmust, azaz a "napi biológiai órát" szabályozó molekuláris mechanizmus kutatásáért három amerikai tudós kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat - jelentették be hétfőn a Karolinska Intézetben Stockholmban.

Megjelenés: 2017. 10. 02.
Tovább

Az EMA munkatársai Amszterdamot választanák új székhelynek

Amszterdamot választanák új székhelynek a jelenleg Londonban működő, de az Egyesült Királyság uniós kilépése miatt költözni kényszerülő Európai Gyógyszerügynökség (EMA) munkatársai - írta szerdai cikkében a Politico.

Megjelenés: 2017. 09. 28. | Frissítve: 2017. 09. 29.
Tovább

Több C-vitamin és kevesebb érbetegség – ezért dolgoznak a L’Oréal és az UNESCO díjazottjai

Munkájáért ma ismét két kutató vehette át a Magyar Tudományos Akadémián a „L’Oréal - UNESCO A nőkért és a tudományért” 4 000 0000 Ft összdíjazású elismerését, amely fiatal nőket ösztönöz tudományos munkájukban. A rangos díjat idén Dr. Tóth Szilvia Zita növénybiológusnak és Dr. Wohner Nikolett kutatóorvosnak ítélte az akadémikusokból álló zsűri.

Megjelenés: 2017. 09. 28. | Frissítve: 2017. 09. 29.
Tovább

Az idei év 10 legfontosabb új daganatellenes gyógyszere

1991 és 2014 között az Egyesült Államokban csökkent a daganatos halálozások száma. A legfrissebb adatok szerint a gyógyszeres terápiákkal 2,1 millió beteg életét sikerült megmenteni.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Kutatók új gyulladásgátló vegyületeket fedeztek fel

Sikerrel járt az a kutatási program, amit angliai kutatók indítottak el 10 évvel ezelőtt, hogy a gyulladásos betegségeket kiváltó egyik fő komponens elleni gátlószert fedezzenek fel.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Új biztonságossági figyelmeztetés a humán epoetinek által kiváltott súlyos bőrreakciókról

Súlyos bőrreakciókat (SCARs – Severe cutaneous adverse reactions) jelentettek az epoetinekkel kezelt betegeknél. Ezek magukban foglalták a Stevens-Johnson szindróma (SJS) és toxikus epidermális necrolysis (TEN) eseteit, amely esetek közül néhány halálos kimenetelű volt.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Az inhalációs szteroidok növelik a nehezen kezelhető fertőzések kockázatát

Az asztma vagy COPD kezelésére szteroid hatóanyagú inhalációs készítményeket alkalmazó időseknél nagyobb a valószínűsége bizonyos bakteriális infekciók kialakulásának.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Daganatellenes immunválaszt indukál a poliovírus-oltás

Módosított poliovírust alkalmazó kísérleti terápiával sikerült mozgósítani a szervezet tumorellenes mechanizmusait, amelyek a gyulladásos folyamatok aktiválásán keresztül gátolják a tumorsejtek immunreakciót kivédő képességét.

Megjelenés: 2017. 09. 27.
Tovább

Rekordot döntött a X. PANGEA akció: 123 országban 25 millió hamis tablettát foglaltak le

A 123 ország csaknem 200 hatóságának közreműködésével végrehajtott nemzetközi akció eredményeként 51 millió dollár (kb. 12,8 milliárd forint) értékben, összesen 25 millió hamis tablettát foglaltak le, ami a 2008-ban elkezdett PANGEA akciósorozat óta rekordmennyiségnek számít.

Megjelenés: 2017. 09. 27. | Frissítve: 2017. 09. 27.
Tovább

Új vérvizsgálat lehet az agyi metasztázisok kimutatásának kulcsa

Amerikai rákkutatók közelebb kerültek annak a vérvizsgálatnak a kifejlesztéséhez, amelynek segítségével azonosíthatóak lesznek azok az emlőrákos betegek, akiknél nagyobb az agyi metasztázisok kialakulásának kockázata, valamint a betegség progressziójának és a terápiás válasznak a monitorozását is lehetővé teszi.

Megjelenés: 2017. 09. 25.
Tovább

A HIV-törzsek 99 százalékát megtámadó ellenanyagot fejlesztettek ki

A főemlősöknél a HIV-vírustörzsek 99 százalékát megtámadó és a fertőzéssel szemben védelmet nyújtó ellenanyagot fejlesztettek ki az amerikai országos egészségügyi intézet (NIH) és a Sanofi gyógyszergyár szakemberei.

Megjelenés: 2017. 09. 22.
Tovább

Budapest történetének legnagyobb egészségügyi fejlesztése kezdődik meg

Budapest történetének legnagyobb egészségügyi fejlesztése kezdődik - hangoztatta Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára és Kocsis Máté, a Fidesz budapesti választmányának elnöke pénteki budapesti sajtótájékoztatón.

Megjelenés: 2017. 09. 22.
Tovább

Hazánkban is egyre gyakoribb az ismeretlen eredetű tüdőfibrózis

Évről évre nő az ismeretlen eredetű tüdőfibrózisos esetek száma Magyarországon, jelenleg hozzávetőleg 5-600 beteg van – közölte Dr. Müller Veronika, a Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikájának igazgatóhelyettese.

Megjelenés: 2017. 09. 22.
Tovább

Új gyógyszerek forgalomba hozatalát javasolta az EMA

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága szeptemberi ülésén tizenhárom gyógyszer forgalomba hozatali engedélyezésével kapcsolatban adott ki pozitív véleményt.

Megjelenés: 2017. 09. 20. | Frissítve: 2017. 09. 21.
Tovább

A homeopátia nem hatékony, és káros is lehet a vezető európai tudósok szerint

Nincs rá bizonyíték, hogy a homeopátia bármilyen betegség esetén hatékony lenne, sőt kártékony is lehet, mivel eltántorítja a betegeket a bizonyítékalapú orvoslás igénybe vételétől - fogalmazott a szerdán kiadott szakvéleményében az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC), amely javaslatokat is megfogalmazott, egyebek között a homeopátiás készítmények összetételének feltüntetésére.

Megjelenés: 2017. 09. 21.
Tovább

Az angiogenezis-gátló terápia elleni rezisztencia gátlásának új módját fedezték fel

Egy amerikai kutatócsoport azonosított egy olyan potenciális kezelési stratégiát, amellyel javítható lehet az angiogenezis-inhibitorok hatékonysága.

Megjelenés: 2017. 09. 20.
Tovább

Szignifikánsan mérsékli a migrénes fejfájást az új hatóanyag

Új eredményeket tett közzé a gyártó cég a lasmiditan klinikai vizsgálatának elsődleges és másodlagos végpontjaival kapcsolatban. A vizsgálati készítmény migrén akut kezelésére szolgáló orális hatóanyag, amely jelentős javulást eredményezett placebóval összehasonlítva a fázis 3 Spartan vizsgálatban.

Megjelenés: 2017. 09. 20.
Tovább

Egy kutatás szerint az erek lehetnek a diabétesz következő terápiás célpontjai

A vérerek tápanyag-szállításban betöltött szerepe gyakran nem kap elég figyelmet, de a Yale egyetem egy kutatócsoportja most feltárta egy protein szerepét a zsírsavak transzportjában, ami a 2-es típusú diabétesz jövőbeli terápiájára is kihatással lehet.

Megjelenés: 2017. 09. 20.
Tovább

Okos terápiával kicselezhető a daganat ellenállása

A daganatok gyakran ellenállóvá válnak az ellenük bevetett gyógyszerekkel szemben, és a kezelés ellenére tovább növekednek. Szakács Gergely Lendület-ösztöndíjas kutató a daganatok ellenállásának mechanizmusát, a rezisztencia megelőzésének és visszafordításának lehetőségeit vizsgálja.

Megjelenés: 2017. 09. 19.
Tovább

Programmal segíti az infarktus utáni felépülést a kardiológusok társasága

Programmal segít a betegeknek az infarktus utáni teljes felépülésben a Magyar Kardiológusok Társasága (MKT).

Megjelenés: 2017. 09. 19.
Tovább

Májgyulladás-járvány terjed Dél-Kaliforniában, többen meghaltak

Fertőző májgyulladás-járvány terjed Dél-Kaliforniában, az egészségügyi hatóságok szerint eddig hatan haltak meg a ragályos betegségben.

Megjelenés: 2017. 09. 18.
Tovább

MGYK: nem rengette meg a gyógyszertárakat a patikán kívüli gyógyszerforgalmazás

Az előzetes várakozásokkal szemben a forgalmazási engedélyt kérő üzletek száma és az azokben forgalmazott gyógyszerek mennyisége is alulmúlta az előzetes üzleti várakozásokat a patikán kívüli gyógyszerforgalmazás elmúlt tíz évében - közölte a Magyar Gyógyszerészi Kamara (MGYK) elnöke az MTI megkeresésére.

Megjelenés: 2017. 09. 18.
Tovább

Terjed a chikungunya-vírus Olaszországban

Negyvenhétre emelkedett Olaszországban szombatra a chikungunya-láz betegeinek száma, közülük a legtöbbet a közép-olaszországi Lazio tartományban regisztrálták, de a vírus már Itália más részein is megjelent.

Megjelenés: 2017. 09. 16. | Frissítve: 2017. 09. 16.
Tovább

Folytatódhat a Nemzeti Agykutatási Program

További négy évig folytatódhat a Nemzeti Agykutatási Program (NAP), amely működésének első négy évében számos kiemelkedő eredményt hozott - mondta a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) elnöke pénteken Pécsen, a program záró konferenciáján.

Megjelenés: 2017. 09. 01. | Frissítve: 2017. 09. 15.
Tovább

Egyetemi tananyag lett az USA-ban a magyar kutató elmélete az elmosódott szerkezetű fehérjékről

Az elmosódott szerkezetű fehérjekomplexek felfedezése után Fuxreiter Mónika, az MTA-DE Fehérjedinamikai Kutatócsoport vezetője az elmosódott szerkezetű fehérjék elméletének kidolgozásával egy új általános fehérjemodellt vázolt fel.

Megjelenés: 2017. 09. 15.
Tovább

Egy régi daganatellenes szer új hatását fedezték fel

A tumorsejtek szaporodását gátló hatás elérése céljából kifejlesztett gyógyszernek van egy másodlagos hatásmódja: a szervezet saját daganatellenes mechanizmusát mérséklő immunsejteket átalakítja olyan típussá, ami fokozza a daganatellenes immunválaszt. A kutatás eredményeit a New York-i Langone Medical Center munkatársai tették közzé a Cancer Immunology Research című folyóiratban.

Megjelenés: 2017. 09. 13.
Tovább

Új alternatívák a krónikus fájdalom kezelésében

Bár az opioidok továbbra is dominálják a krónikus fájdalom kezelésére szolgáló szerek piacát, a nemkívánatos mellékhatások és abúzuspotenciál miatt nagy szükség van új típusú gyógyszerekre, és ezek kifejlesztésén számos vállalat dolgozik biztató eredményekkel.

Megjelenés: 2017. 09. 13.
Tovább

Új szklerózis multiplex elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Jóváhagyta az Európai Gyógyszerügynökség a kladribin hatóanyagú tabletta forgalomba hozatalát. A Mavenclad a szklerózis multiplex relapszáló formáiban szenvedő felnőttek kezelésére szolgáló gyógyszer.

Megjelenés: 2017. 09. 13.
Tovább

Új kezelési lehetőség az 1-es típusú diabétesz terápiájában

Egy új ausztrál kutatás eredménye hamarosan megoldást nyújthat az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegek számára.

Megjelenés: 2017. 09. 13.
Tovább

Trópusi vírusok miatt Olaszország több térségében leállították a véradást

Hét személy fertőzödött meg a szúnyogcsípés útján terjedő chikungunya-vírus által, ezért a a közép-olaszországi Lazio tartománybeli Anzio városában leállították a véradást, és ugyanezt tervezik Rómában is. Másuttl a nyugat nílusi vírus miatt tiltották be a véradást - közölték az olasz egészségügyi hatóságok kedden.

Megjelenés: 2017. 09. 12.
Tovább

Nanorészecskék által szállított gyógyszerkombináció segítheti a melanoma kezelését

A Penn State College of Medicine kutatói szerint egy új gyógyszercsoport első képviselője meggátolhatja a melanoma rezisztensé válását az által, hogy hatóanyagok meghatározott kombinációját nanorészecskék segítségével lejuttatja a daganathoz.

Megjelenés: 2017. 09. 11.
Tovább

WHO-igazgató: jobb, méltányosabb és fenntartható egészségügyre kell törekedni

Az európai emberek egészségi állapota folyamatosan javul, azonban arra kell összpontosítani, hogy jobb, méltányosabb és fenntartható egészséget és jólétet biztosítsunk mindenki számára - mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai regionális igazgatója csütörtökön Budapesten, sajtótájékoztatón annak kapcsán, hogy szeptember 11-14-én a magyar fővárosban tartják a WHO európai regionális bizottságának 67. ülését.

Megjelenés: 2017. 09. 08.
Tovább

Az érszűkület és a cukorbetegség együtt megsokszorozza az amputáció veszélyét

Magyarországon évente mintegy négyezer lábamputációra kerül sor a felnőtt lakosság körében az alsó végtag érszűkülete miatt, pedig a műtétek egy nagy része megelőzhető lenne.

Megjelenés: 2017. 09. 07.
Tovább

Új kezelési lehetőség lehet az agyi tumorőssejteket elpusztító Zika-vírus

Annak ellenére, hogy a Zika-vírus katasztrofális károsodást okoz a fejlődő magzatok agyában, a jövőben hatékony terápia lehet a glioblasztoma ellen. A Washington University School of Medicine által végzett új kutatás szerint a vírus elpusztítja az agyi tumorőssejteket, amelyekre jellemző a nagyfokú terápiarezisztencia.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

Újabb fájdalomcsillapító esetében igazolódott a halláskárosító hatás

Amerikai kutatók igazolták, hogy a nem szteroid gyulladásgátló diflunisal gátolja a hallás folyamatában kulcsfontosságú szerepet játszó presztin működését.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

Elindult az első résztvevő kezelése az Alzheimer elleni szert értékelő klinikai vizsgálatban

Az angliai Heptares Therapeutics közölte, hogy az első egészséges önkéntes megkapta az új Alzheimer-elleni szer első adagját a fázis 1 klinikai vizsgálatban, amelyben az új fejlesztésű muszkarin-agonista hatóanyagot értékelik.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

Enyhítheti a Parkinson-kór tüneteit a metformin

A tübingeni egyetem kutatói azonosítottak egy olyan proteint, amely fontos szerepet játszik a sejtek energiaegyensúlyában. Ennek a proteinnek a hiányában az energiaegyensúly felborul, ami sejthalálhoz és a Parkinson-kór kialakulásához vezet.

Megjelenés: 2017. 09. 06.
Tovább

MikroRNS-ek segíthetnek a hyperglycaemia kezelésében

A Tokohu Egyetem kutatói a mikroRNS-ek két új típusát azonosították, amelyek állatkísérletekben javították a diabéteszes hyperglycaemiát az által, hogy az inzulintermelő pancreassejtek proliferációját fokozták. Ez a kulcsfontosságú felfedezés új diabétesz elleni terápiás stratégiák kifejlesztését teheti lehetővé.

Megjelenés: 2017. 09. 05.
Tovább

Nyomtatott tapasszal lesz gyógyítható a szívkárosodás

A minnesotai egyetem biomérnökei kidolgoztak egy forradalmi eljárást, amelynek segítségével 3D nyomtatással olyan tapaszt állítottak elő, ami segíti a szívizomszövet gyógyulását szívinfarktus után. A felfedezés egy jelentős lépés a miokardiális infarktus következtében fellépő szövetkárosodás kezelésében.

Megjelenés: 2017. 09. 04.
Tovább

Javítani kell a lakosság egészségügyi állapotán

Javítani kell a lakosság egészségügyi állapotán, ezzel csökkenthető az ellátórendszer szolgáltatásai iránti igény - jelentette ki az országos tisztifőorvosi feladatokért felelős helyettes államtitkár szerdán Szegeden.

Megjelenés: 2017. 08. 31.
Tovább

Történelmi jelentőségű immunterápiát engedélyeztek az Egyesült Államokban

Történelmi jelentőségűnek nevezett immunterápiát engedélyezett a leukémia egyik fajtájának gyógyítására az amerikai élelmiszer- és gyógyszerfelügyelet (FDA).

Megjelenés: 2017. 08. 31.
Tovább

Új antibiotikum-kombinációval legyőzhető lehet a szuperbaktérium

Kutatók igazolták, hogy az aztreonám, amikacin és polimixin-B kombinációja képes volt 24 órán belül elpusztítani az mcr-1 és mcr-5 géneket hordozó E. coli baktériumot, valamint megakadályozta a baktériumok újbóli szaporodását is. A hagyományos antibiotikum-kombinációk hatástalanok voltak az E. colival szemben, és a rezisztencia is gyorsan kialakult.

Megjelenés: 2017. 08. 30.
Tovább