Hírek, cikkek

A reumatológia határterületeivel foglalkozó fórumra került sor

A korszerű 3D-s ortopédiai módszerek, a sejtterápia, az olimpikonok speciális ellátásának szempontjai, valamint az idősgyógyászat aktualitásai is szóba kerültek a 7. DROP konferencián, a Debreceni Egyetem interdiszciplináris fórumán.

Megjelenés: 2018. 03. 28.
Tovább

Időseknél gyakori a sok mellékhatást okozó gyógyszerek felírása

A magas antikolinerg kockázattal rendelkező gyógyszerek szedése súlyos mellékhatásokat okozhat, például kognitív zavarok, elesés, demencia és halálozás formájában, mégis kevés információ áll rendelkezésre a magas kockázatú antikolinerg szerek felírásával kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 03. 28.
Tovább

Hat új gyógyszer engedélyezését hagyta jóvá az EMA márciusban

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága hat gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalát javasolta márciusi ülésén.

Megjelenés: 2018. 03. 28.
Tovább

Továbbra is emelkedik a globális antibiotikum-fogyasztás

Annak ellenére, hogy az antibiotikum-rezisztencia globális egészségügyi válság kialakulásával fenyeget, az antibiotikumok alkalmazása világszerte 39 százalékkal emelkedett 2000 és 2015 között, aminek a fő oka az alacsony és közepes jövedelmű országok antibiotikum-fogyasztásának drámai növekedése volt.

Megjelenés: 2018. 03. 28.
Tovább

Eddig csak állatoknál ismert betegségben halhatott meg három ember Németországban

Eddig csak állatoknál ismert vírusos megbetegedésben halhatott meg három ember Németországban - írták német hírportálok kedden kutatóintézetek vizsgálati eredményei alapján.

Megjelenés: 2018. 03. 27.
Tovább

A bőrgyógyászat újdonságairól volt szó a Debreceni Egyetemen

A krónikus csalánkiütés és a súlyos ekcéma új diagnosztikai, valamint kezelési lehetőségeiről is szó volt a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Klinikáján tartott szakmai találkozón, március 24-én.

Megjelenés: 2018. 03. 27.
Tovább

Béremelésért demonstrált a Független Egészségügyi Szakszervezet

Minden közfinanszírozott egészségügyi intézményben dolgozó munkavállaló számára azonnali béremelést követelt a Független Egészségügyi Szakszervezet (FESZ) az érdekképviselet szombati budapesti demonstrációján.

Megjelenés: 2018. 03. 25.
Tovább

Haracska Lajos kapta az idei Szent-Györgyi Talentum Díjat

Haracska Lajos molekuláris biológus, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának (MTA SZBK) professzora kapta a karcinogenezis témakörében végzett kutatásaiért az idei Szent-Györgyi Talentum Díjat.

Megjelenés: 2018. 03. 23.
Tovább

Megkezdődött a nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszer felállítása

Mintegy félmilliárd forintból megkezdte a nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszer felállítását a HUMVO Magyarországi Gyógyszer-azonosítási Nonprofit Zrt. A rendszer műszaki kiépítését, és az ehhez kapcsolódó technikai feladatokat a német tulajdonú Arvato Systems GmbH informatikai cég végzi - közölte a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) az MTI-vel.

Megjelenés: 2018. 03. 22.
Tovább

Magyarországon a tbc ritka betegségnek számít

Évről évre csökken Magyarországon a tuberkulózisos (tbc-s) betegek száma - mondta az Országos Korányi Tbc és Pulmonológiai Intézet főigazgatója a tbc elleni küzdelem világnapja alkalmából tartott csütörtöki sajtótájékoztatón, Budapesten.

Megjelenés: 2018. 03. 22.
Tovább

Védjegyet alapítottak a magánegészségügyi szolgáltatók

Minősített magánegészségügyi szolgáltató elnevezéssel védjegyet alapított a transzparens, jogkövető és etikus magánegészségügyi szolgáltatók számára az iparág érdekvédelmi ernyőszervezete, a PRIMUS Egyesület.

Megjelenés: 2018. 03. 22.
Tovább

Sikeresek a férfi fogamzásgátlóval végzett kutatások

A kutatások szerint biztonságos és hatékony a férfiak számára kifejlesztett, dimetandrolon-undekanoát hatóanyagú fogamzásgátló tabletta egy hónapon keresztül minden nap alkalmazva.

Megjelenés: 2018. 03. 21.
Tovább

Csaknem 200 ezer nőt érint hazánkban az endometriózis

Az endometriózis 95 százalékban a fogamzóképes korú nők betegsége, idehaza mintegy 200 ezer 15 és 39 év közötti nőt érint – ismertette Dr. Szabó István.

Megjelenés: 2018. 03. 21.
Tovább

Megújul az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet

Az Egészséges Budapest Program (EBP) keretében teljesen megújul az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet (ORFI) - jelentette be a nemzetgazdasági miniszter kedden sajtótájékoztatón, a helyszínen.

Megjelenés: 2018. 03. 20.
Tovább

Magyar kutatók részvételével értek el fontos áttörést a felnőttkori leukémia terápiás lehetőségeiben

Egy nemzetközi együttműködésnek sikerült áttörést elérni az egyik leggyakrabban előforduló felnőttkori leukémia, az akut mieloid leukémia terápiás lehetőségeinek kialakításában.

Megjelenés: 2018. 03. 20.
Tovább

Élelmiszerbiztonsági riasztást adtak ki egy étrendkiegészítőre

A megengedettnél magasabb cianid tartalom miatt riasztást adott ki a holland hatóság egy keserű sárgabarackmag étrendkiegészítőre, a termékből 12 uniós tagállamba, köztük Magyarországra is szállítottak - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) honlapján.

Megjelenés: 2018. 03. 20.
Tovább

Őssejtterápia javíthatja a szklerózis multiplexben szenvedő páciensek állapotát

Egy nemzetközi vizsgálat szerint őssejtterápiával javítani lehet szklerózis multiplexben szenvedő betegek állapotát. Az orvosok azonban hangsúlyozták, hogy az eljárás nem alkalmas minden ilyen beteg kezelésére - számolt be róla a BBC News.

Megjelenés: 2018. 03. 19.
Tovább

Pár éven belül megépülhet a fővárosi centrumkórház

Projektcég alakul a dél-budai új centrumkórház beruházásának lebonyolítására, az erről szóló előterjesztés hamarosan a kormány elé kerül – jelentette be Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár hétfőn.

Megjelenés: 2018. 03. 16.
Tovább

Széchenyi-díjat kapott Dr. Kásler Miklós és Dr. Hunyady László

Kásler Miklós onkológust, a Magyar Tudományos Akadémia doktorát, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosát, aki az Európai Tudományos és Művészeti Akadémia rendes tagja, Széchenyi-díjjal tüntettek ki a nemzeti ünnepen a Parlamentben.

Megjelenés: 2018. 03. 15.
Tovább

Bizonyos fertőzések nagyobb kockázatot jelenthetnek az elhízásnál a szívinfarktus és stroke szempontjából

Egy átfogó kutatás alátámasztotta, hogy a hospitalizációt igénylő fertőzések egyes típusai szignifikánsan növelhetik a szívinfarktus, a stroke és hosszú távon a halálozás veszélyét.

Megjelenés: 2018. 03. 13. | Frissítve: 2018. 03. 14.
Tovább

Új gyógyszereket engedélyezett az Európai Gyógyszerügynökség

2018 februárjában és március első felében az EMA több új gyógyszerkészítmény forgalomba hozatalát engedélyezte.

Megjelenés: 2018. 03. 14.
Tovább

Kétmilliárd forint uniós forrás jut a betegbiztonság erősítésére

A beteg- és élelmiszerbiztonság, a táplálkozás-egészségügy és az egészségtudatos magatartás segítése a célja annak a programnak, amelyet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) indít kétmilliárd forintos uniós keretösszeggel.

Megjelenés: 2018. 03. 14.
Tovább

Összefoglaló a XXIII. Gyógyszertár-működtetés konferenciáról

A hajdúszoboszlói Béke Hotel adott otthont a 2018. március 2–4. között megrendezett XXIII. Gyógyszertár-működtetés Konferenciának. A résztvevők festői havas környezetben tekintették át a gyógyszerészet legfontosabb kérdéseit. A “párbeszéd rendezvénye” programjait élénk szakmai érdeklődés kísérte.

Megjelenés: 2018. 03. 13.
Tovább

A szívinfarktus kockázati tényezőivel és kezelési lehetőségeivel kapcsolatos új kutatási eredmények

A közelmúltban számos új kutatási eredmény született a szívinfarktus okainak, kialakulásának feltárásával és kezelési lehetőségeivel kapcsolatban.

Megjelenés: 2018. 03. 10.
Tovább

Az antihisztaminok és a férfiak meddősége összefügghet

Meddőséget okozhatnak az allergia kezelésére szedett antihisztaminok a férfiaknál - állapították meg argentin tudósok állatkísérletek alapján.

Megjelenés: 2018. 03. 09.
Tovább

Már kilenc halálos áldozata van a kanyarónak Szerbiában

Továbbra is terjed Szerbiában a kanyaró, a szerdai beszámolók szerint október óta már kilencen haltak bele a betegség okozta szövődményekbe.

Megjelenés: 2018. 03. 07.
Tovább

Alzheimer-kutatásért kapta az idei Agy-díjat négy tudós

Az Alzheimer-kór kutatásáért ítélték oda négy tudósnak idén az idegtudomány legjelentősebb elismerését, az egymillió euróval (312 millió forint) járó Agy-díjat - számolt be róla a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 03. 07.
Tovább

Az idei vese világnapon a női egészség áll a központban

A krónikus vesebetegség világméretű közegészségügyi probléma, amelynek veseelégtelenség és a korai halál lehet a következménye. A krónikus vesebetegség világszerte körülbelül 195 millió nőt érint, és jelenleg a nyolcadik vezető halálok a nőknél, évente közel 600 000 halálesettel.

Megjelenés: 2018. 03. 07.
Tovább

A védőoltás nem terheli, hanem működteti az immunrendszert

A magas átoltottság miatt nem jelentenek veszélyt Magyarországon az elmúlt években Európa-szerte megjelent olyan, korábban elfeledett betegségek, mint a gyermekbénulás és a torokgyík, sőt a kontinensen több helyütt járványos méreteket öltött, védőoltással egyszerűen megelőzhető kanyaró sem.

Megjelenés: 2018. 03. 04.
Tovább

Egy új kutatás szerint a diabétesz "öt különböző betegség"

Svéd kutatók csütörtökön tanulmányt jelentettek meg a világ egyik legelismertebb orvosi szaklapjában, a Lancetben, melyben öt új csoportra osztották a cukorbetegség fajtáit.

Megjelenés: 2018. 03. 02.
Tovább

Romániában 40-re emelkedett a kanyaró halálos áldozatainak száma

Újabb két gyermek halt meg kanyaróban Romániában, így ezzel negyvenre emelkedett az országban a ragályos betegség halálos áldozatainak száma - derült ki az országos tisztiorvosi szolgálat (INSP) honlapján pénteken közölt friss összesítésből.

Megjelenés: 2018. 03. 02.
Tovább

Debreceni kardiológiai napok: csökkent az infarktusok száma

Az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent a szívinfarktusos megbetegedések és halálozások száma Magyarországon - hangzott el a debreceni kardiológiai napok keretében tartott sajtótájékoztatón csütörtökön a cívisvárosban.

Megjelenés: 2018. 03. 01.
Tovább

Laboratóriumban növesztett csontot ültettek emberbe Izraelben

A páciens zsírsejtjeiből növesztett csontszövetet ültettek be egy beteg lábába Izraelben, a világon elsőként - számol be a Jediót Ahronót napilap szerdai száma.

Megjelenés: 2018. 02. 28.
Tovább

Miniatűr tumorok segíthetnek a daganatellenes terápiában

A kutatók új módszert fejlesztettek ki annak előrejelzésére, hogy a daganatos betegek hogyan reagálnak a terápiára: a betegek saját tumorszövetéből laboratóriumi körülmények között miniatűr daganatot növesztettek, ami áttörést hozhat a daganatellenes terápiában.

Megjelenés: 2018. 02. 28.
Tovább

Rohamosan emelkednek az egészségügyi kiadások

Évente átlagosan 4,1 százalékkal nőnek majd az egészségügyi kiadások 2017 és 2021 között világszerte. A magasabb költés ugyanakkor nem feltétlenül jelent jobb egészségügyi eredményeket, az egészségügyi szolgáltatóknak valószínűleg továbbra is csökkenő nyereséggel és növekvő költségekkel kell számolniuk.

Megjelenés: 2018. 02. 27.
Tovább

Az innováció a gyógyszeripar alapja

A gyógyszeripar a magyar gazdaság zászlóshajója, mondta Greskovits Dávid, a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke. Ugyanakkor beszélt a 2019-től bevezetésre kerülő uniós jogszabályról is, ami termelékenységrontó lehet.

Megjelenés: 2018. 02. 27.
Tovább

Több mint 70 ember halt meg eddig Csehországban az idei influenzajárványban

Több mint hetven ember halt már meg eddig Csehországban az idei influenzajárvány következtében. Az áldozatok mintegy nyolcvan százaléka 60 évnél idősebb személy - közölte hétfőn a cseh egészségügyi minisztérium.

Megjelenés: 2018. 02. 26.
Tovább

A napi e-cigarettázás majdnem duplájára növeli a szívroham kockázatát

Az e-cigaretta napi használata majdnem duplájára növeli a szívroham kockázatát egy új, nagy létszámú amerikai kutatás szerint.

Megjelenés: 2018. 02. 26.
Tovább

Aggasztó a magyar lakosság egészségi állapota

Magyarország Átfogó Egészségvédelmi Szűrőprogramjának adatainak tükrében kijelenthető, hogy a vizsgálatokon részt vevők közel fele a kiemelt kockázatú csoportba tartozik, és ha nem kezeltetik magukat, akkor néhány év múlva szívinfarktus netán  stroke fenyegetheti őket, nem beszélve a daganatos megbetegedésekről.

Megjelenés: 2018. 02. 23.
Tovább

Az antidepresszánsok hatásosságát bizonyította egy nagyszabású kutatás

Az orvostudomány egyik nagy kérdésére adott választ egy nagyszabású kutatás, amely bizonyította, hogy a depresszió elleni gyógyszerek hatásosan enyhítik a tüneteket - írta a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 02. 22.
Tovább

Az ivóvízben lévő nitrát növeli a kolorektális rák kockázatát

Az ivóvízben lévő nitrát növeli a kolorektális daganatok kockázatát - állapították meg a dániai Aarhusi Egyetem kutatói a témában végzett eddigi legnagyobb és legrészletesebb tanulmány keretében, kimutatva, hogy az ivóvízben jelenleg elfogadott nitrát mennyiségnél jóval alacsonyabb érték esetén is fennáll a kockázat.

Megjelenés: 2018. 02. 22.
Tovább

Megtriplázódott Európában a kanyaró gyakorisága

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ új elemzése szerint 2017-ben harminc európai ország összesen 14 451 kanyaróesetet jelentett be, mai több mint háromszorosa a 2016-ban bejelentett esetszámnak. 2016-ban összesen 4643 esetről számoltak be a helyi hatóságok.

Megjelenés: 2018. 02. 21.
Tovább

Új kezeléssel sikerült megelőzni a mogyoróallergiás reakciókat

Sikerült megelőzni a mogyoróallergiás reakciókat egy nagy létszámú kutatás során, amelyben a beteg gyerekek napi egy mogyoróliszt-kapszulát szedtek fél éven át, hogy kialakuljon bennük a tolerancia.

Megjelenés: 2018. 02. 21.
Tovább

Az autizmust vérvizsgálattal kimutató tesztet fejlesztettek ki

Az autizmust vér- vagy vizeletvizsgálattal kimutató tesztet fejlesztettek ki brit kutatók - adta hírül a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 02. 19.
Tovább

Harminc százalékkal csökkent a csecsemőhalandóság Magyarországon

Harminc százalékkal csökkent a csecsemőhalandóság Magyarországon 2013 óta - közölték egy koraszülött-ellátással kapcsolatos, pénteken kezdődött nemzetközi konferencia szervezői az MTI-vel.

Megjelenés: 2018. 02. 16.
Tovább

A GDPR az egészségügy mindennapjaiban is jelen lesz

Az Európai Parlament és Tanács Általános Adatvédelmi Rendelete (General Data Protection Regulation, GDPR) kiemelt kezelés alá vonja a személyes egészségügyi adatokat, a cégeknek pedig komoly bírságot szabhat ki, ha nem teljesítik a megfelelő adatkezelésre vonatkozó előírásokat.

Megjelenés: 2018. 02. 16.
Tovább

Hetvenkét kórházban van látogatási tilalom az influenzajárvány miatt

Az országos influenzajárvány miatt hetvenkét kórházban van teljes vagy részleges látogatási tilalom - derül ki az Emberi Erőforrások Minisztériuma kórházhigiénés és járványügyi felügyeleti főosztályának legfrissebb összegzéséből.

Megjelenés: 2018. 02. 15.
Tovább

Új infektológiai központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen

Új negyvenágyas, felnőtt és gyermek pácienseket egyaránt fogadó infektológiai központot alakítanak ki a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE), a beruházás előkészítésére 76,2 millió forint támogatást kapott az intézmény - tájékoztatta az SZTE közkapocslati igazgatósága szerdán az MTI-t.

Megjelenés: 2018. 02. 14.
Tovább

Talajmintákban fedeztek fel új antibiotikumot

Talajmintákban fedeztek fel amerikai tudósok új antibiotikumcsaládot, melynek a nehezen kezelhető fertőzések elleni küzdelemben lehet haszna - írta a BBC hírportálja.

Megjelenés: 2018. 02. 13.
Tovább

OGYÉI: beszerezhető a rotavírus-fertőzés megelőzésére a védőoltás

Beszerezhető a rotavírus-fertőzés megelőzésére szolgáló mindkét védőoltás - közölte az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) kedden az MTI-vel.

Megjelenés: 2018. 02. 13.
Tovább