Hírek, cikkek

A diabétesz szövődményei és a kezelési lehetőségekkel kapcsolatos kutatási eredmények

2000-ben a diabétesz még csupán 151 millió embert (4,6 százalék) érintett, napjainkra számuk azonban több mint megkétszereződött, és 2030-ig várhatóan 552 millió cukorbeteggel lehet számolni, ami a világ népességének 9,9 százalékát teszi ki. Világviszonylatban az incidenciát szem előtt tartva ez éves szinten 10 millió új esetnek felel meg.

Megjelenés: 2017. 05. 28.
Tovább

Új figyelmeztetést adott ki az FDA a kanagliflozinnal kapcsolatban

2016 májusában az FDA két klinikai vizsgálat időközi eredményei alapján kiadott egy figyelmeztetést arra vonatkozóan, hogy a kanagliflozin alkalmazása növeli az amputáció kockázatát. Most a hatóság arra a következtetésre jutott, hogy a 2-es típusú diabétesz kezelésére szolgáló kanagliflozin szedése a láb és lábfej amputációjának fokozott kockázatával jár.

Megjelenés: 2017. 05. 24.
Tovább

Súlyos biztonságossági aggály merült fel bendamusztin készítmények off label alkalmazása során

A közelmúltban végzett klinikai vizsgálatokban fokozott mortalitást figyeltek meg azokban az esetekben, amikor a bendamusztint nem jóváhagyott kombinációban vagy indikációban alkalmazták. A halálos kimenetelű toxicitás főleg (opportunista) fertőzéseknek volt köszönhető, azonban néhány esetben halálos kimenetelű kardio-, neurológiai, és légzőrendszeri toxicitásról is beszámoltak.

Megjelenés: 2017. 05. 24.
Tovább

Egy új kutatás szerint az imatinib javítja a súlyos asztma tüneteit

A hízósejtek még agresszív kezelés ellenére is jelen vannak a súlyos asztmában szenvedő betegek légutaiban, és a jelenlétük összefügg a súlyos asztmás tünetekkel. A kutatók már régóta feltételezik, hogy a hízósejtek hozzájárulnak a betegség kialakulásához, és hogy befolyásolásuk által a súlyos asztma tünetei javíthatóak lehetnek.

Megjelenés: 2017. 05. 24.
Tovább

Tizenegy új gyógyszer engedélyezését javasolta az EMA CHMP bizottsága

Májusi ülésén az Európai Gyógyszerügynökség CHMP bizottsága tizenegy új gyógyszer jóváhagyását és új indikációkat javasolt engedélyezésre.

Megjelenés: 2017. 05. 23.
Tovább

A depresszió jelentősen növeli az artritisz kockázatát a pszoriázisos betegeknél

A pszoriázis egy élethosszig tartó betegség, amely súlyos bőrgyógyászati és általános panaszokkal jár, és számos betegség kockázatát növeli. A kanadai Calgary egyetemének egy multidiszciplináris kutatócsoportja azt találta, hogy azoknál a pszoriázisos betegeknél, akiknél depresszió lpépett fel, 37 százalékkal magasabb volt az arthritis psoriatica kialakulásának kockázata.

Megjelenés: 2017. 05. 22.
Tovább

Új szerek a daganatellenes terápiában

A világon az egyik vezető halálok a rák. Habár az elmúlt évtizedekben zajló kutatásoknak köszönhetően megkétszereződött egyes halálos rákbetegségek túlélési ideje, a kór ma is szedi áldozatait, korra, nemre vagy társadalmi hovatartozásra való tekintet nélkül.

Megjelenés: 2017. 05. 21.
Tovább

Berlin nemzetközi összefogást sürget a járványokkal és a rezisztens kórokozókkal szemben

A világméretű járványok és az antibiotikumoknak ellenálló kórokozók megfékezését szolgáló nemzetközi együttműködés erősítését sürgette Angela Merkel német kancellár és kormányának egészségügyi minisztere pénteken Berlinben a G20 csoport soros német elnökségének keretében rendezett egészségügyi miniszteri találkozón.

Megjelenés: 2017. 05. 21.
Tovább

A Richter által fejlesztett cariprazine hamarosan európai forgalomba kerülhet

A gyógyszergyártó bejelentette, hogy eredeti fejlesztésű antipszichotikuma várhatóan két hónap múlva megkapja az összes európai uniós tagállamra érvényes forgalomba hozatali engedélyt, miután az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) pozitív véleményt adott ki a skizofrén felnőtt betegek kezelését célzó cariprazine-ra.

Megjelenés: 2017. 05. 19.
Tovább

Csökkent a kórházi várólisták hossza és a várakozási idő is

Nemcsak a kórházi várólisták hossza, hanem a várakozási idő is csökkent az elmúlt években - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára szerdán Budapesten, sajtótájékoztatón.

Megjelenés: 2017. 05. 18.
Tovább

Daganatos betegségek diagnózisát segíthetik a felírt gyógyszerek adatai

Angliai kutatók azt vizsgálják, hogy segíthet-e a rákos betegségek korábbi diagnosztizálásában a betegeknek felírt gyógyszerek alapján azonosított jellemzők értékelése.

Megjelenés: 2017. 05. 17.
Tovább

Sok mellékhatásra csak a gyógyszerek engedélyezése után derül fény

Egy új elemzés szerint az amerikai hatóság által egy évtized során engedélyezett gyógyszerek közel egyharmadánál néhány évvel a jóváhagyás után váratlan, esetenként életveszélyes mellékhatásokról vagy szövődményekről számoltak be.

Megjelenés: 2017. 05. 17.
Tovább

A Teva 500 fős leépítést tervez gödöllői üzemében

A Teva Gyógyszergyár Zrt. (Teva) 500 fős létszámcsökkentést tervez gödöllői termelőüzemében a következő hónapokban azzal a szándékkal, hogy 2018 végéig értékesíti vagy bezárja az üzemet - közölte a társaság kedden.

Megjelenés: 2017. 05. 16.
Tovább

A finanszírozott kórházi ápolási napok számának csökkentését tervezik

Műszerfejlesztésre, épületrekonstrukcióra vagy a betegek ellátását kényelmi szempontból javító beruházásokra pályázhatnak közfinanszírozott járóbeteg-szakellátók ötmilliárd forint keretösszegig – jelentette be az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára sajtótájékoztatón.

Megjelenés: 2017. 05. 15.
Tovább

Kibertámadás ért angliai kórházakat

Kibertámadás érte pénteken több brit kórház informatikai és távközlési hálózatát. Theresa May brit miniszterelnök péntek esti nyilatkozata szerint nem a brit egészségügyi rendszer volt az egyetlen célpont, a támadás számos más országra is kiterjedt. A BBC értesülése szerint a kibertámadás jeleit péntek estig 74 országban észlelték.

Megjelenés: 2017. 05. 14.
Tovább

Az innovatív gyógyszergyártók üdvözlik a gyógyszerkassza bővülését

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete üdvözölte, hogy a jövő évi költségvetés tervezetében emelkedett a gyógyszertámogatásra fordított forrás, azonban megjegyezte, hogy ez még mindig elmarad a V4-ek átlagától.

Megjelenés: 2017. 05. 12.
Tovább

Szívgyógyszer csökkentheti a diabéteszes vakság előfordulását

A belfasti Queen’s University és University College London kutatói felfedezték, hogy egy eredetileg kardiovaszkuláris betegségek kezelésére kifejlesztett gyógyszer csökkentheti a diabéteszes vakság kialakulásának gyakoriságát.

Megjelenés: 2017. 05. 11.
Tovább

Egy új vérvizsgálattal hamarabb kimutatható a daganatok kiújulása

Egy új felfedezés segítségével angliai orvosok sikeresen mutatták ki vérből rákos betegség kiújulását, nagyjából egy évvel az előtt, hogy az más vizsgálatokkal, röntgennel vagy CT-vizsgálattal észlelhető lett volna.

Megjelenés: 2017. 05. 10.
Tovább

Új elmélet az aszpirin daganatellenes hatásának magyarázatára

Egyre több kutatási eredmény támasztja alá, hogy az aszpirin rendelkezik tumorellenes hatással. Bár az acetilszalicilsav még nem elfogadott eleme a daganatellenes terápiának, az amerikai Preventive Services Task Force már javasolja az alkalmazását egyes esetekben felnőttek számára kolorektális daganatok megelőzése céljából.

Megjelenés: 2017. 05. 09.
Tovább

Szoros együttműködés az európai endokrinológiai betegellátásban

A hormonrendszer betegségeinek túlnyomó többsége az ún. ritka betegségek  közé tartozik, felismerésük és kezelésük különleges szaktudást, speciális diagnosztikai és terápiás eszközöket kíván. A betegellátás minőségének a további javítását is szolgálja a közelmúltban létrejött európai szintű endokrinológiai együttműködés, melynek Magyarországról egyedül a Semmelweis Egyetem a tagja.

Megjelenés: 2017. 05. 08.
Tovább

Csak patikában lesz kapható majd néhány megfázás elleni készítmény

Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) felülvizsgálva korábbi gyakorlatát a betegek biztonsága érdekében a jövőben kizárólag a gyógyszertárakban tesz elérhetővé néhány paracetamol hatóanyag tartalmú készítményt.

Megjelenés: 2017. 05. 08.
Tovább

A diplomás ápolók mesterfokú képzésével javulhat a betegellátás

A diplomás ápolók mesterfokú képzésével javulhat a betegellátás - mondta a népegészségügyi és egészségügy rendszer hatékonyságának növelése érdekében kiterjesztett hatáskörű szakdolgozói ellátási modell fejlesztésének koordinációjáért felelős miniszteri biztos az MTI-nek.

Megjelenés: 2017. 05. 07.
Tovább

12-13 százalékkal javult a rákos betegek gyógyításának eredményessége

Az Országos Onkológiai Intézet felmérése szerint 2006 és 2013 között 12-13 százalékkal javult a rákos betegek gyógyításának eredményessége Magyarországon: a legjelentősebb előrelépés a hererák, a szájüregi rákok és az emlőrák esetében történt.

Megjelenés: 2017. 05. 05.
Tovább

A perifériás idegrendszeri megbetegedések új diagnosztikus lehetőségeit dolgozták ki a Neurológiai Klinikán

A betegellátásban azonnal hasznosuló vizsgálatokat végez a Neurológiai Klinika Nemzeti Agykutatási Program (NAP) B alprogramja keretében működő kétfős kutatócsoportja.

Megjelenés: 2017. 05. 04.
Tovább

Új csontritkulás elleni gyógyszert engedélyezett az FDA

Az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyeleti Hatóság engedélyezte a Radius Health által kifejlesztett oszteoporózis kezelésére szolgáló készítmény, a Tymlos forgalomba hozatalát. Az új gyógyszer hatóanyaga az abaloparatid, és posztmenopauzális nők kezelésére javallott, akiknél magas a csonttörés kockázata vagy nem reagálnak más terápiára.

Megjelenés: 2017. 05. 03.
Tovább

A budaörsi raktártűz nem okoz fennakadást a gyógyszerellátásban

Közel egytucatnyi gyógyszernagykereskedelmi engedéllyel rendelkező cég tárolta készítményeit azon a budaörsi telephelyen, ahol április 25-én tűz ütött ki. A Pharma Park tizenötezer négyzetméternyi területéből ötezer kiégett, kétezerötszáz négyzetméternyi területet pedig füstszennyezés ért.

Megjelenés: 2017. 05. 02.
Tovább

Zajlik az e-egészségügyi szolgáltatási rendszer tesztelése

A novemberi éles indulást megelőzően folyik az e-egészségügyi szolgáltatási rendszer tesztelése. A csatlakoztatandó kórházi informatikai rendszerek szállítói már sok tapasztalattal rendelkeznek, ám az érintett felhasználók, az orvosok mintha még kevés információt kaptak volna.

Megjelenés: 2017. 05. 02.
Tovább

Forradalmi eredmények egy új daganatellenes hatóanyaggal történő kezelés során

A krónikus limfocitás leukémia eddig gyógyíthatatlan formáját kezelték sikerrel angliai kutatók egy új kutatás során.

Megjelenés: 2017. 05. 02.
Tovább

Népbetegségnek számít a fogágybetegség Magyarországon

Tízből nyolc felnőtt szenved valamilyen szintű fogágybetegségben Magyarországon. Ez az ínyt és a fogak körüli csontot pusztító baktérium okozta betegség áll a fogvesztések túlnyomó többsége mögött.

Megjelenés: 2017. 05. 02.
Tovább

Génterápiás eljárás segíthet a metasztázisok megelőzésében

A tumorsejtek terjedése a szervezetben emlőrákos betegeknél a mortalitás fő oka. Most az MIT kutatói által kifejlesztett új génterápiás eljárás segítségével ezek a metasztázisok megelőzhetőek lehetnek.

Megjelenés: 2017. 04. 30.
Tovább

Betegbiztonság növelését célzó pályázatok indulnak az egészségügyben

Mintegy húszmilliárd forint lesz elérhető egészségügyi intézmények számára olyan fejlesztések és szakmai képzések megvalósítására, amelyek a betegek biztonságot növelik - jelentette be csütörtökön Székesfehérváron az egészségügyért, illetve az európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár.

Megjelenés: 2017. 04. 27.
Tovább

Kampány indult a lágyrészdaganatok korai felismeréséért

Golflabda-kampány indult a lágyrészdaganatok korai felismeréséért, ugyanis ortopéd szakorvosok szerint a betegek többsége csak akkor kerül szakorvoshoz, amikor már a megfelelő, kombinált onkológiai és sebészi ellátás után sem gyógyítható hatékonyan a daganat.

Megjelenés: 2017. 04. 27.
Tovább

Együttműködési megállapodást kötött a NÉBIH és az OGYÉI

Az élelmiszer-biztonsággal és az egészséges táplálkozással kapcsolatos hatékony társadalmi szemléletformálás elősegítése érdekében együttműködési megállapodást kötött április 26-án a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) és az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI).

Megjelenés: 2017. 04. 27.
Tovább

Új esélyt adhat egy gyógyszer a neuroendokrin daganatok elleni harcban

Az Európai Neuroendokrin Tumor Szövetség (ENETS) 13. éves gyűlésén egy jelentős előrelépésről számoltak be az inoperábilis neuroendokrin daganatok kezelésében.

Megjelenés: 2017. 04. 26.
Tovább

Megszületett az első fotoaktív fájdalomcsillapító szer

A barcelonai egyetem neurológiai intézete vett részt abban a kutatásban, amelynek eredményeként megszületett az első fény által aktivált gyógyszer, a JF-NP-26, ami fájdalomcsillapító hatású szer. Az állatkísérletek eredményét az eLife folyóiratban tették közzé.

Megjelenés: 2017. 04. 26.
Tovább

Új, szájon át alkalmazható metotrexát készítményt engedélyezett az EMA

Engedélyezte az Európai Gyógyszerügynökség a Jylamvo belsőleges oldat forgalomba hozatalát. A Jylamvo milliliterenként 2 mg metotrexátot tartalmaz, javallott aktív rheumatoid arthritis felnőtt betegeknél, súlyos, juvenilis idiopathiás arthritisben, súlyos psoriasisban és akut lymphoblastos leukaemia fenntartó kezelésében.

Megjelenés: 2017. 04. 26.
Tovább

A CHMP bizottság tizenegy új gyógyszert hagyott jóvá

Tizenegy új gyógyszer kapott pozitív véleményt az EMA CHMP bizottságának áprilisi ülésén, amelyek közül kettő ritka, gyermekkori neurodegeneratív betegségek kezelésére szolgál.

Megjelenés: 2017. 04. 26.
Tovább

Anyagi problémák esetén egy gén fokozza a depresszió kockázatát a 30 feletti férfiakban

Meglepő felfedezést tettek az MTA és a Semmelweis Egyetem kutatói, miközben a depressziót kiváltó génvariánsokat keresték az emberi genomban. Kiderült, hogy egy konkrét génváltozat csak pénzügyi-gazdasági nehézségek esetén fokozza a depresszió kockázatát, ráadásul csak férfiakban, és ott is főleg 30 év felett.

Megjelenés: 2017. 04. 25.
Tovább

Kilátások és új kutatási irányok az Alzheimer-kór terápiájában

A lakosság elöregedésével párhuzamosan egyre nagyobb súllyal nehezedik az Alzheimer-kór a világgazdaságra a következő években - figyelmeztettek szakértők egy amerikai kongresszusi meghallgatáson.

Megjelenés: 2017. 04. 24.
Tovább

A jövő egészségügyének új szempontjait tárja fel az Akadémia

A Magyar Tudományos Akadémia Orvosi Tudományok Osztályának kezdeményezésére 2017. április 18-án megalakult a 21. századi egészségügy helyzetét vizsgáló, a hazai kihívásokra is választ kereső és megoldási javaslatokat kidolgozó Elnöki Bizottság az Egészségért.

Megjelenés: 2017. 04. 20.
Tovább

Németországban is ugrásszerűen megnőtt a kanyarós megbetegedések száma

Az Európai Unió több másik tagállama mellett Németországban is terjed a kanyaró, szerdán megjelent adatok szerint az idén eddig már több megbetegedést regisztráltak, mint tavaly egész évben.

Megjelenés: 2017. 04. 19.
Tovább

Új tüdőrák elleni gyógyszert engedélyezett az EMA

Az Alecensa korábban krizotinib-kezelésben részesült, anaplasticus lymphoma-kináz (ALK)-pozitív, előrehaladott, nem kissejtes tüdőrákban (NSCLC) szenvedő felnőtt betegek kezelésére javallott monoterápiában.

Megjelenés: 2017. 04. 19.
Tovább

Egységesítésre kerülnek az enoxaparin tartalmú gyógyszerek kísérőiratai

Az EMA CHMP Bizottsága elfogadta az enoxaparin készítmények kísérőirataiban a hatásosságra és biztonságosságra vonatkozó információk egységes jelölését.

Megjelenés: 2017. 04. 19.
Tovább

Daganatellenes kezelés – diabétesz és hypertonia elleni szerekkel

A baseli egyetem kutatói szerint egy diabétesz elleni és egy antihipertenzív gyógyszer kombinációja eredményesen alkalmazható lehet a daganatok elleni küzdelemben.

Megjelenés: 2017. 04. 17.
Tovább

Május a vérnyomásmérés hónapja

Prof. dr. Kiss István, a Magyar Hypertonia Társaság elnöke a Vándorgyűlés szombati programjában elhangzott előadásában a 2017. májusában lebonyolítandó nemzetközi szervezésű programban való részvételre hívta a gyógyszerészeket, amelynek célja, hogy a magas vérnyomás veszélyeire hívja fel a figyelmet.

Megjelenés: 2017. 04. 13.
Tovább

Ónodi-Szűcs: ki kell terjeszteni az alapellátás svájci modellprogramját

Az egészségügyi államtitkár bízik abban, hogy elterjed az országban az alapellátás praxisközösségeken alapuló svájci modellje.

Megjelenés: 2017. 04. 12.
Tovább

Az Amerikai Gasztroenterológiai Szövetség új ajánlást adott ki a PPI-k hosszú távú alkalmazására vonatkozóan

A helyesen felírt protonpumpa inhibitorok alkalmazásának előnyei a legtöbb esetben nagy valószínűséggel meghaladják az alkalmazás kockázatait, derült ki az Amerikai Gasztroenterológiai Szövetség által a Gastroenterology folyóiratban közzétett ajánlásból.

Megjelenés: 2017. 04. 12.
Tovább

Újabb két halálos áldozata van a kanyarónak Romániában

Kettővel nőtt a kanyarójárvány halálos áldozatainak száma Romániában, miután egy 17 éves kiskorú és egy másfél éves gyerek is életét vesztette - jelentették be kedden a román hatóságok.

Megjelenés: 2017. 04. 11.
Tovább

Bioinformatikai kérdések az áprilisi Semmelweis Kutatói Szalonban

A bioinformatikai módszerekben rejlő lehetőségekről, valamint azok korlátairól beszéltek az áprilisi Kutatói Szalon előadói. Dr. Bagdy György tudományos rektorhelyettes a témát felvezetve elmondta, hogy a bioinformatika az elmúlt években óriási változáson ment keresztül, kialakultak az ún. omika tudományok (pl. genomika, proteomika, transzkriptomika), amelyekben sokszor milliárdos adatbázisok jönnek létre akár egy-egy laboratóriumon belül is.

Megjelenés: 2017. 04. 11.
Tovább

Fagyasztásos eljárással műtik a szívritmuszavart Zalaegerszegen

Katéteren keresztül, fagyasztásos eljárással műtenek szívritmuszavarban szenvedő betegeket a Zala Megyei Szent Rafael Kórházban, ahol a Dunántúlon másodikként alkalmazzák a krioablációnak nevezett eljárást.

Megjelenés: 2017. 04. 11.
Tovább