Hírek, cikkek

Egyesül a debreceni Kenézy Kórház és a Klinikák

A korábban már tervezett integrációval az ország legnagyobb betegellátó intézménye jön létre Debrecenben. Régóta dédelgetett álom Debrecenben a Klinikák és a Kenézy Gyula Kórház összevonása. A város már 1998 óta próbálkozik folyamatosan az integrációval, de különböző politikai és szervezeti okok miatt eddig nem kerülhetett sor erre.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Ritka betegségek és hatékony terápiák: hol tartunk most?

A ritka betegségek - ritkaságuk ellenére is - több millió embert érintenek világszerte, számos életet követelnek, emellett igen nagymérvű betegségterhet jelentenek fizikális, pszichológiai és szocioökonómiai vonatkozásban egyaránt. Az EU-ban mintegy 7000 ritka betegséget tartanak nyilván, (definíciószerűen 5:10 000 fő alatti gyakorisággal, a betegek kb. 80%-ában). (1, 2) A legtöbb ritka kórkép tekintetében nem rendelkezünk hatékony terápiás fegyverrel.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Súlyos a brit helyzet a májbetegségeket illetően

A Lancet infografikai sorozat segítségével mutatja be a nagy-britanniai helyzetet (1970 és 2010-es adatok alapján), hogy milyen mértékben változott kilenc főbb betegségcsoport előfordulása. Drámai, hogy kiemelkedően vezető helyet foglal el a májbetegségek csoportja. Az infografikák ennek hátterét elemzik.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Alisertib: aurora-kináz-A gátló vegyület alkalmazása ötféle tumoros betegségben (Fázis II vizsgálat)

A Fázis II, ötkarú klinikai vizsgálatban az alisertib hatását és biztonságosságát vizsgálták a következő daganatos betegségekben: emlőrák, kissejtes (SCLC) és nem kissejtes (NSCLC) tüdőrák, fej-nyaki laphámrák és gastroesophagealis adenocarcinoma.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A rezidensszövetség feltételekkel támogatja a szakorvosok bérrendezésére tett államtitkársági javaslatot

A Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) összességében megfontolandónak tartja az államtitkárság szakorvosi minimálbérre vonatkozó javaslatait, de csak feltételekkel tudja azokat elfogadni. Dénes Tamás elnök szerint a szakorvosok "röghöz kötése" elfogadhatatlan.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Három felújított műtőt adtak át az I. Sz. Sebészeti Klinikán

Kamerarendszerrel ellátott műtőlámpákkal és korszerű altatógépekkel is felszerelték azt a három műtőt, amit Dr. Szél Ágoston rektor adott át az SE I. Sz. Sebészeti Klinikán. A felújított műtők és az új posztoperatív szeptikus intenzív osztály amellett, hogy növeli a betegbiztonságot és az oktatás színvonalát, elérhetővé teszi azt is, hogy az eddiginél több laparoszkópos beavatkozást végezhessünk – mondta az átadást megelőző tájékoztatón Dr. Harsányi László igazgató a klinika könyvtárában.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Orvoskamarai állásfoglalás az egészségügyi dolgozók béréről

A kórházak adósságkonszolidációjára, az orvosok és szakdolgozók mozgóbérére, a bérfelzárkóztatásra és a hálapénzrendszer megszüntetésére vonatkozóan fogalmazott meg többpontos állásfoglalást a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Területi Szervezetének Tanácsa.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új gyógyszer a myeloma multiplex kezelésében

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) a napokban fogadta el a Farydak (panobinostat) forgalomba hozatali engedélykérelmét a myeloma multiplex kezelésére.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Bemutatták a mentőszolgálat korszerű távdiagnosztikai rendszerét

A gyakorlatban mutatták be az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) közelmúltban bevezetett távdiagnosztikai rendszerét, amelynek segítségével a sürgős kardiológiai ellátásra szoruló betegeken tudnak hatékonyabban, gyorsabban segíteni.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

FAKOOSZ: rendezni kell a körzettel nem rendelkező háziorvosok helyzetét

A készülő alapellátási törvényben mindenképpen rendezni kell a területi ellátási kötelezettséggel (körzettel) nem rendelkező háziorvosok helyzetét. Erről a FAKOOSZ Alapellátó Orvosok Országos Szövetségének elnöke beszélt az MTI-nek.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Zombor: kiterjesztik a népegészségügyi szűrőprogramokat, átalakulnak az egészségügy háttérintézmények

A kormány határozott célja, hogy kiterjeszti és fejleszti a különböző népegészségügyi szűrőprogramokat és az azokhoz való hozzáférést - erről az egészségügyért felelős államtitkár beszélt a kormányszóvivői tájékoztatón Budapesten.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

D-vitamin: újabb kutatási eredmények, válaszúthoz érkeztünk?

A csontrendszer egészsége szempontjából közismerten fontos D-vitaminnal kapcsolatosan az újabb kutatások felkeltették az érdeklődést számos egyéb terápiás irányban. Melyek ezek? Daganatos betegségek, kardiovaszkuláris kórképek, diabetes, szellemi hanyatlás. Az utóbbi években a célzott szűrés – de a D-vitamin forgalom is jelentősen emelkedett ezen okok miatt.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Kortikoszteroidok alkalmazása közösségben szerzett pneumonia súlyos eseteiben

Közösségben akvirált pneumonia súlyos eseteiben a terápia eredménytelensége nagy valószínűséggel a jelentős mértékű gyulladásos válaszreakcióval (és a rosszabb klinikai kimenetellel) függ össze. A kortikoszteroidok e betegekben modulálhatják a citokin-elválasztást, de az adjuváns szteroid-alkalmazás eredményei ellentmondásosak.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Kanadában legalizálják az orvos által asszisztált, aktív eutanáziát?

A napokban ülésező Kanadai Legfelső Bíróság egyöntetűen úgy határozott, hogy az ország eutanáziával kapcsolatos fennálló törvényén változtatni kell. A döntés hangsúlyozza, hogy a belgiumi, kolumbiai, luxemburgi, holland, svájci jog, valamint az USA három állama már elfogadta ezt a gyakorlatot.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Az orvosi kamara áttekintette a sürgősségi ellátás helyzetét

Hibás lépés volt a betegszállítás kiszervezése az Országos Mentőszolgálattól, mert ez kapacitásokat vont el a mentőktől, továbbá nélkülözhetetlen fenntartani az alapellátási ügyeleteket, illetve be kell vezetni az iskolákban az egészségtan-oktatást. Ezeket a megállapításokat tette a Magyar Orvosi Kamara (MOK).

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Megnyitásának 50. évfordulóját ünnepli a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

A 2015-ös nemzetközi Semmelweis-emlékévben ünnepli megnyitásának 50. évfordulóját a Semmelweis Orvostörténeti Múzeum (SOM), amely idén többek között saját történetét feldolgozó, rendhagyó kiállítással is készül. Semmelweis Ignác életművét – a SOM felterjesztése alapján – az UNESCO 2013 júniusában a Világemlékezet részévé nyilvánította, az idei esztendőt pedig Semmelweis-emlékévvé, így hívva fel a figyelmet a híres magyar orvos halálának 150. évfordulójára - idézte fel az MTI-nek a múzeum főigazgatója.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Modern medicina: hazai orvosegyetemek és a kutatási innováció

Bár az idei év még elsősorban a jogi adminisztrációs folyamaté, már elkezdődik annak előkészítése, hogy mely kutatási programok kaphatnak támogatást az EIT (Európai Innovációs és Technológiai Hivatal) pályázatnak köszönhetően létrejött konzorcium keretein belül – mondta Fürjes Balázs, a Semmelweis Egyetemet is képviselő, EIT-n belül működő InnoStars csoport elnöke, aki Dr. Molnár Mária Judit rektorhelyettes meghívására tartott tájékoztatót a februári Kutatói Szalon keretein belül. Fürjes Balázs hangsúlyozta: ténylegesen 2016-tól lehet pályázni, azonban a projektötletek összegyűjtése már most fontos, hiszen a jó ötleteteket megpróbálják beépíteni az üzleti tervbe.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A migrén kialakulását vizsgálja a Semmelweis Egyetem új kutatócsoportja

A migrén kialakulásához vezető genetikai tényezőket, valamint a migrén és a stressz összefüggéseit vizsgálja a Nemzeti Agykutatási Program keretében alakult új kutatócsoport a Semmelweis Egyetemen.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

„A betegségek hagyományos fogalma meg fog szűnni” – Miniszimpózium a génkutatás jelenéről és jövőjéről

Miniszimpóziumon mutatták be, milyen lehetőségeket teremt az a Magyarországon egyedülálló, teljes emberi génkészlet gyors szekvenálására képes műszer, amit a Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetében adtak át.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Ebola - Magyarország egészségügyi önkénteseket küld Nyugat-Afrikába

Az ebolajárvány által sújtott nyugat-afrikai országokba küldendő egészségügyi önkéntesekről döntött a kormány - olvasható a Magyar Közlöny kedden megjelent számában.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A kormány elfogadta az "Egészséges Magyarország 2014–2020” egészségügyi ágazati stratégiát

A kormány elfogadta az "Egészséges Magyarország 2014–2020" egészségügyi ágazati stratégiát - olvasható a Magyar Közlöny kedden megjelent számában. Ezzel összefüggésben a kormány arra kéri az emberi erőforrások miniszterét és a megvalósításban érintett többi minisztert, hogy a stratégiában meghatározott célok elérését szolgáló eszközöket építsék be szakpolitikai tevékenységeikbe és tegyék meg az e célok eléréséhez szükséges intézkedéseket.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Változnak a gyógyszerismertetői tevékenység szabályai

A 3/2009. (II. 25.) EüM rendelet (a továbbiakban: Rendelet) 2015. február 1-jétől módosul, a módosítások az ismertetési tevékenység (és a mintaadás) egyes szabályait érintik, de ez nem okoz drasztikus változást a korábban megszokott gyakorlathoz képest.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új gyógyszer az előrehaladott emlőrák kezelésére

Az amerikai gyógyszerhatóság gyorsított eljárás keretében jóváhagyta az oralisan adható Ibrance (palbociclib) forgalomba hozatalának engedélykérelmét az előrehaladott, metasztatizáló emlőrák kezelésére.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A rektorok elkötelezettek az orvosképzés minőségének további javítása mellett

A pécsi, a debreceni, a szegedi és a budapesti Semmelweis Egyetem rektora elkötelezett minden olyan megoldás mellett, amellyel az orvosképzés a jelenleginél is jobb szintet érhet el, stratégiai terveiktől azonban jelentősen eltér az orvosképző karok „kimetszésének” gondolata, illetve egy „összeerőszakolt intézményi konstrukció” létrehozása.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Zombor: Visszamenőlegesen utalják a többletforrást a háziorvosoknak

Február 2-től, azaz hétfőtől utalja az alapellátásban dolgozóknak az Országos Egészségbiztosítási Pénztár azt a többlettámogatást, amely praxisonként 130 ezer forintot jelent havonta - mondta az egészségügyért felelős államtitkár Budapesten.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új gyógyszer a Cushing-szindróma kezelésére: Ketoconazole HRA

A Ketoconazole HRA a Cushing-szindróma kezelésére javasolt 12 éves kor feletti betegeken. A készítmény hatóanyaga a dermatológiából jól ismert ketoconazole. Mivel a Cushing-szindróma ritka betegségnek számít, a készítmény árva gyógyszer minősítéssel kerül forgalomba.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Semmelweis Egyetem, Korányi-projekt: befejező munkálatok

A Semmelweis Egyetem elmúlt száz évének legjelentősebb egészségügyi fejlesztése, a Korányi projekt az utolsó szakaszához érkezett. A tetőtéri helikopter-leszállóhellyel rendelkező új Központi Betegellátó Épület homlokzatai elkészültek, így egyes belső részein már a burkolási, festési munkálatokat végzik, illetve megkezdték az orvostechnikai eszközök telepítését is.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új orvostudományi online folyóirat: EBioMedicine

A biomedikális kutatás klinikai eredményekre fordítása globális prioritás. Ezért határozták el, hogy egy új, átfogó, kizárólag online elérhető szaklap induljon EBioMedicine néven.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Először adták át a Semmelweis Egyetem Innovációs Díjait

Az először megrendezett egyetemi innovációs napon adták át első alkalommal a Semmelweis Egyetem Innovációs Díjait, melyekkel az adott év leginnovatívabb, hasznosítási szempontból is kiemelkedő PhD, TDK, kutatói és klinikai kutatói munkáit ismeri el az intézmény. A leginnovatívabb TDK munkáért Kiss Fanni Júlia és Székely Anna Krisztina, a leginnovatívabb PhD munkáért Szalay Kristóf Zsolt, a leginnovatívabb kutató munkáért Dr. Sinkó Bálint, a leginnovatívabb klinikai kutatásért Dr. Domos Gyula vehetett át díjat.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Lázár: a következő évek feladata lesz az egészségügyi ellátás minőségének javítása

Az uniós támogatásból megvalósult fejlesztések után a következő évek fontos feladata lesz az egészségügyi ellátás minőségének javítása – jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtökön Hódmezővásárhelyen.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Az egyetemi közbeszerzéseket egyszerűsítő javaslatcsomagot készített Dr. Szász Károly kancellár

Javaslatcsomagot terjesztett be a Miniszterelnökségre Dr. Szász Károly az egyetemet érintő közbeszerzési szabályok egyszerűsítése, egyetemi sajátosságokhoz igazítása érdekében. A Semmelweis Egyetem kancellárja elmondta: az elmúlt hetekben munkatársai segítségével összegyűjtötte a sok esetben az oktató, kutató és gyógyító munkát is nehezítő, egyetemi közbeszerzésekkel összefüggő problémákat, anomáliákat, és ez alapján állította össze a négy pontos javaslatcsomagot

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Emmi: ismét lehet pályázni a rezidens ösztöndíjakra

Újra lehet rezidens ösztöndíjakra pályázni - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának Egészségügyért Felelős Államtitkársága az MTI-vel. A közlemény szerint az szakorvosjelöltek - mint a korábbi években - a Markusovszky ösztöndíjra pályázhatnak, míg a kórházi-klinikai területen dolgozó szakgyógyszerész-jelöltek számára a Than Károly ösztöndíj biztosít lehetőséget.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A kormány rövidesen felforgatja a kórházrendszert

A kormány rövidesen felforgatja a kórházrendszertÁprilis 1-től Budapesten hat, amúgy megyénként egy fő kórház marad, az ezzel járó összevonásokról és elbocsátásokról február végéig meg kell egyezniük a kórházigazgatóknak – írta az Index.hu.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Szuperszámítógépen végzik az adatelemzést a magyar agykutatók

Januártól szuperszámítógépek és új szoftverek segítik a magyar agykutatókat a különféle műszereken gyűjtött adatok elemzésében. Az új rendszer használatával növelhető az idegrendszeri betegségek diagnózisának pontossága és a betegek kezelésének hatékonysága.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Emmi: megalakulnak a megyei egészségügyi egyeztető bizottságok

Ezen a héten megkezdik munkájukat a megyei egészségügyi egyeztető bizottságok annak érdekében, hogy áttekintsék az adott megye/térség egészségügyi ellátásának struktúráját, a kapacitásokat és megtalálják a lehető legoptimálisabb működési kereteit - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkársága az MTI-vel.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új, rendkívül modern műtéti eljárás a pécsi idegklinikán

A Dunántúlon egyedüliként, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ Idegsebészeti Klinikáján nyílik lehetőség arra, hogy a létfontosságú agytörzsi központokban, vagy ezek közelében, valamint a gerincvelőben vagy környezetében elhelyezkedő daganatos és más elváltozások eltávolítása a korábbiaknál is hatékonyabban történjen egy új fajta műtéti eljárásnak köszönhetően.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Elhunyt Naszlady Attila kardiológus professzor

Életének nyolcvannegyedik évében elhunyt kedden Naszlady Attila kardiológusprofesszor, a Százak Tanácsának tagja - tájékoztatta a Százak Tanácsa az MTI-t.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A gyógyulási esély összefügg a D-vitamin-szinttel

A súlyos D-vitamin-hiány a halálozás kockázatát 50 százalékkal növeli a súlyos és krónikus betegeknél – állítja dr. Szabó András, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának igazgatója. Ezért lenne szerinte elengedhetetlen minden pl. rákos vagy kardiovaszkuláris betegségben szenvedő beteg D-vitamin szintjét normalizálni a kezelés mellett.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Átalakulnak az egészségügy háttérintézményei

Átláthatóbb lesz és egyszerűsödik az egészségügyi ágazat háttérintézményi rendszere a tervezett átalakítások nyomán - tájékoztatott egy összefoglalóban Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) egészségügyért felelős államtitkársága.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Vesetranszplantáció: élen a Semmelweis Egyetem!

Európában a Semmelweis Egyetem Transzplantációs és Sebészeti Klinikáján végezték 2014-ben a legtöbb veseátültetést az Eurotransplant adatai szerint. A nyolc európai tagország transzplantációs centrumait összehasonlítva a Semmelweis Egyetem klinikája az élvonalban végzett a hasi szervek területén: 236 veseátültetéssel az első, a 75 májtranszplantációval az ötödik lett a magyar klinika.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Elhunyt Pásztor Emil Széchenyi-díjas idegsebész

Életének 89. évében elhunyt Pásztor Emil Széchenyi-díjas idegsebész, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) rendes tagja. A Semmelweis Egyetem Idegsebészeti Tanszékének professor emeritusa az idegsebészet nemzetközi hírű, kiemelkedő alakja volt, aki elsősorban az agy keringési zavarainak és a koponyaűri elváltozások vizsgálatában ért el kimagasló eredményeket.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új sürgősségi osztály épül az SE I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán

Új sürgősségi osztályt alakítanak ki egy 140 millió forintos beruházás keretében az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikán. A részleg a tervek szerint még az év első felében elkészül, ezt követően a rendszeres gondozásra vagy szakambulanciára jelentkezőkön kívül valamennyi klinikára érkező beteget itt vizsgálnak meg először és felmérik, hogy ambuláns ellátást vagy azonnali beavatkozást igényel, esetleg osztályon kell elhelyezni. A sürgősségi osztály kialakításával egyúttal a klinika közösségi tere is megújul, így hamarosan modern egykapus, sorszámos beléptetési rendszert vehetnek igénybe az ide érkezők.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

3D-laparoszkópos technikával végeztek húgyhólyagműtétet Debrecenben

Az országban először a Debreceni Egyetem (DE) egészségügyi központjának urológiai klinikáján végeztek húgyhólyag-eltávolító és helyreállító műtétet teljes egészében laparoszkópos technikával - tájékoztatta a DE sajtóirodája az MTI-t.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Átadták a pécsi 400 ágyas klinika felújított épületrészeit

Átadták a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ 400 ágyas klinikai tömbjének új szárnyait, valamint a Sürgősségi Betegellátó Osztályt.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Orvosi-egészségügyi hiányszakmák - 2015

Az emberi erőforrások minisztere december hónapban kihirdette az orvosi ágazatok, egészségügyi hiányszakmák listáját.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Klinikai esetleírás: ritka ok miatt bekövetkező depresszió

1999-ban a NEJM (The New England Journal of Medicine) egy 65 éves Parkinson-beteg nő esetét tette közzé. Nevezzük őt Ms. P-nek. A betegnek nem volt pszichiátriai anamnézise, depresszió kórelőzménye. Jól felismerhetőek voltak a major depresszió jelei: a bánat, szomorúság, hangulatzavar, emocionális distressz, visszahúzódás, zárkózottság, az élet dolgai iránti érdeklődés beszűkülése, általános kimerültségérzés, reménytelenség... Ms P-nél azért nem lehetett felállítani a major depresszió DSM szerinti diagnózisát, mert a tünetek 10 percnél rövidebb időtartamokra korlátozódtak (!).

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

FDA gyógyszerbiztonsági közlemény: fájdalomcsillapítók alkalmazása terhességben

Az amerikai gyógyszerhatóság (FDA) elemzést folytatott a beérkezett gyógyszerbiztonsági jelzések és aggályok miatt a vényköteles és vénymentesen kapható fájdalomcsillapítók terhességi alkalmazását illetően.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Új gyógyszer az Európai Unióban az ovarium carcinoma kezelésére

Az új gyógyszer a Lynparza (olaparib), amely felnőttkori, súlyos stádiumban lévő epithelialis ovarium carcinoma kezelésére alkalmazható, beleértve a méhkürt daganatos betegségét is, valamint a peritoneum daganatát.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

EMA 2014: rekordmennyiségű új gyógyszer - a ritka betegségek ellen is

Az Európai Gyógyszerügynökségnél a tavalyi évben 82 új gyógyszer jelent meg, ezek között 17 alkalmazható ritka betegségek kezelésére, ahol lényegében eddig nem rendelkeztünk terápiás lehetőséggel.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább