Szerte a nyugati világban felfigyeltek már az utóbbi évtizedekben egyre erősödő trendre, miszerint az orvostudomány fejlődésének dacára a 45 év alatti korcsoportban egyre gyakoribbá válnak a daganatos megbetegedések.
Az izgalmasnak ígérkező válaszokat ősszel megkaphatjuk Gyulán, egy multi- és interdiszciplináris jellegű konferencián.
A mitokondriális útvonalak, beleértve az oxidatív foszforilációt és a mitokondriális transzlációt, a melanoma progressziójának és a terápiára való rezisztencia kritikus mozgatórugóiként jelentek meg.
A rák elleni küzdelem új korszakát hozzák el a friss tudományos áttörések, innovatív kezelési megoldások nyernek teret.
Meglepő mechanizmust fedeztek fel a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont (HUN-REN TTK) és az Országos Onkológiai Intézet (OOI) kutatói. A kezelés során az emlőráksejtek „zombi” állapotba kerülve túlélik a kemoterápiát, elkerülve ezzel az immunrendszer támadását, később újra aktiválódnak, és újjáépítik a daganatot.
A Semmelweis Egyetem új sebészeti navigációs rendszere a daganatos részek hatékonyabb és precízebb eltávolítását segíti.
Brazil kutatói felfedezték, hogy az alacsony dózisú D-vitamin drámai módon javíthatja a kemoterápia sikerességét.
A Melanoma Institute Australia által vezetett klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a nivolumab és ipilimumab kombinált immunterápia jelentős előnyt nyújt előrehaladott melanoma kezelésében, különösen az agyi áttétekkel rendelkező betegeknél. Ez az eredmény új reményt ad más daganattípusok kezelésében is.
Kínai kutatók új kombinációs terápia hatásosságát értékelték.
Egy új növényi hatóanyag új terápiás lehetőséget nyithat meg a súlyos daganatos fájdalom csillapításában.
A kutatás az onkológia, tehát a daganatterápia területén tart a legelőrehaladottabb állapotban.
A tumorsejtek pusztulásakor DNS-töredékek (ctDNS) kerülnek a vérkeringésbe, amelyek nyomon követése megjósolhatja, kinél áll fenn a bőrrák kiújulásának kockázata.
A tanulmány átfogóan elemezte az elmúlt évtizedben diagnosztizált daganatos betegek előfordulásának trendjeit és túlélési esélyeit.
Az új hatóanyag egy G4 immunglobulin (IgG4) monoklonális antitest, amely a programozott sejthalál receptor-1-hez (PD-1) kötődik.
Az új daganatellenes készítmény hatóanyaga egy antitest–gyógyszer konjugátum.
A fájdalomcsillapítást segítő részletes útmutató jelent meg, a kiadvány ingyenesen elérhető és az internetről is szabadon letölthető.
Húsz fa és háromszáz évelő virág ültetésével újították meg a Dél-pesti Centrumkórház Onkológiai Rehabilitációs Osztályának kertjét, a kórház, a Porsche Hungaria és a B+N Referencia Zrt. összefogásában.
Német kutatók jelentős előrelépést értek el a rák elleni küzdelemben egy természetes hatóanyag módosításával, amely új lehetőségeket nyithat a daganatos megbetegedések kezelésében.
A vizsgálat nemcsak a bélbetegségek diagnosztikáját, hanem terápiás beavatkozások elvégzését és a daganatok kialakulásának megelőzését is lehetővé teszi.
Második országos rendezvényét szervezi a Magyar Onko-Diabetológiai Egyesület (MODE).
Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet.
A Regeneron Pharmaceuticals bejelentette, hogy az Európai Bizottság feltételesen jóváhagyta a linvoszeltamab hatóanyagú gyógyszerét relapszusos és refrakter myeloma multiplexben szenvedő felnőttek számára.
Egy tanulmány bonyolult részleteket tár fel a fehérjék molekuláris szintű működéséről. A felfedezés megváltoztathatja a betegségek diagnosztizálását és kezelését.
A tématerülettel kapcsolatos legújabb tudományos eredményeket Houstonban, az ISBI nemzetközi konferencián ismerhették meg.
A prosztatarák a magyar férfiak körében a leggyakoribb daganattípus, mégis sokan kerülik a szűrővizsgálatokat, noha az a korai felismerés legbiztosabb eszköze.
Új felfedezés hozhat előrelépést a hasnyálmirigyrák elleni küzdelemben.
Az Akeso ivonescimab nevű készítménye jobb eredményeket mutatott, mint az amerikai Merck vállalat Keytruda nevű csúcsgyógyszere.
A Dél-pesti Centrumkórház közlése szerint az első hazai innovatív beavatkozást egy kislánynál és egy kisfiúnál alkalmazták először.
A nemzetközi OECD-adatokban szereplő évi 66 ezer új daganatos megbetegedéssel szemben 57 ezer esetről van szó a részletes magyar adatok szerint, ám ez még mindig nagyon sok, derült ki az AIPM konferenciáján, amelyen a szakma képviselői a mostani helyzet ismertetése mellett a fejlődési irányokat is meghatározták.
A Corcept Therapeutics elindította a BELLA fázis 2 klinikai vizsgálatot, amely a relakorilantot, nab-paklitaxelt és bevacizumabot kombinációban alkalmazza platina-rezisztens petefészekrákban szenvedő betegek kezelésére.
A kezelés óta eltelt két évtizedben egészen rendkívüli eredményeket értek el a CAR T-sejtekkel a hematológiai daganatok terápiájában.
A győri onkológia régiós feladatokat lát el, a hat szakember kiesése sok ezer beteget érint.
A Lazcluze filmtabletta hatóanyaga a lazertinib.
Vágás nélküli technológia ad reményt a pajzsmirigyrákos betegeknek, az új módszer magán és állami ellátásban is elérhető a magyar betegeknek.
Fontos tudományetikai szempontra hívja fel a figyelmet Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a rákstatisztikákról szóló egyik kutatással kapcsolatban.
Az antitest-gyógyszer konjugátumok (ADC-k) célzottan támadják a daganatsejteket, miközben csökkentik a mellékhatásokat, új lehetőséget kínálva a platina-rezisztens petefészekrák és a méhnyakrák kezelésében.
Egy nagyszabású nemzetközi klinikai vizsgálat megkérdőjelezi az aszpirin hatékonyságát a magas kockázatú colorectalis carcinoma kiújulásának megelőzésében.
A tervezett megoldás új lehetőségeket nyit az emlőtumor orvosi diagnosztikája területén.
Az ELTE kutatása egyesíti a szövettani és a fehérje adatokat, pontosabban meghatározható, ki hogyan reagál a kemoterápiára.
A Szegedi Tudományegyetemen elvégezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát.
Az Egyesült Királyságban áttörést jelentő orvosi beavatkozás keretében egy 32 éves manchesteri nőn, Bianca Pereán, először hajtottak végre májátültetést előrehaladott vastagbélrák miatt.
Minél fiatalabb az érintett beteg, a daganat általában annál agresszívebb.
Egyre nagyobb számban alkalmazza az egyetem az innovatív onkointervenciós beavatkozásokat, különösképpen az elektrokemoterápiát.
Az AUGTYRO hatóanyaga a repotrektinib.
A CMRI kutatócsoportja olyan áttörést ért el, amely alapjaiban változtathatja meg a daganatellenes terápiákat.
Az onkointervenciós részleg a Semmelweis Egyetem tudásközpontja: minden, Európában elérhető minimálinvazív eljárást alkalmaznak.
A légszennyezés megmagyarázza az adenokarcióma növekvő arányát, ami a tüdőrákos megbetegedések 53-70 százalékáért felelős a nem dohányzók körében.
Pintér Sándor az Országos Onkológiai Intézet főigazgatói munkakörének ellátásával dr. Dank Magdolna Vilma professzort bízta meg.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kezdeményezésére megalakult a magyarországi méhnyakrák eliminációs bizottság.
Rövid összefoglalónkban mankókat szeretnénk kínálni, melyek a myelomás betegség minél koraibb felismeréséhez és a hatékony, célzott terápia megkezdéséhez vezethetnek. (X)