A prosztatarák a magyar férfiak körében a leggyakoribb daganattípus, mégis sokan kerülik a szűrővizsgálatokat, noha az a korai felismerés legbiztosabb eszköze.
Új felfedezés hozhat előrelépést a hasnyálmirigyrák elleni küzdelemben.
Az Akeso ivonescimab nevű készítménye jobb eredményeket mutatott, mint az amerikai Merck vállalat Keytruda nevű csúcsgyógyszere.
A Dél-pesti Centrumkórház közlése szerint az első hazai innovatív beavatkozást egy kislánynál és egy kisfiúnál alkalmazták először.
A nemzetközi OECD-adatokban szereplő évi 66 ezer új daganatos megbetegedéssel szemben 57 ezer esetről van szó a részletes magyar adatok szerint, ám ez még mindig nagyon sok, derült ki az AIPM konferenciáján, amelyen a szakma képviselői a mostani helyzet ismertetése mellett a fejlődési irányokat is meghatározták.
A Corcept Therapeutics elindította a BELLA fázis 2 klinikai vizsgálatot, amely a relakorilantot, nab-paklitaxelt és bevacizumabot kombinációban alkalmazza platina-rezisztens petefészekrákban szenvedő betegek kezelésére.
A kezelés óta eltelt két évtizedben egészen rendkívüli eredményeket értek el a CAR T-sejtekkel a hematológiai daganatok terápiájában.
Német kutatók jelentős előrelépést értek el a rák elleni küzdelemben egy természetes hatóanyag módosításával, amely új lehetőségeket nyithat a daganatos megbetegedések kezelésében.
A tanulmány átfogóan elemezte az elmúlt évtizedben diagnosztizált daganatos betegek előfordulásának trendjeit és túlélési esélyeit.
A vizsgálat nemcsak a bélbetegségek diagnosztikáját, hanem terápiás beavatkozások elvégzését és a daganatok kialakulásának megelőzését is lehetővé teszi.
A győri onkológia régiós feladatokat lát el, a hat szakember kiesése sok ezer beteget érint.
A Lazcluze filmtabletta hatóanyaga a lazertinib.
Vágás nélküli technológia ad reményt a pajzsmirigyrákos betegeknek, az új módszer magán és állami ellátásban is elérhető a magyar betegeknek.
Fontos tudományetikai szempontra hívja fel a figyelmet Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöke a rákstatisztikákról szóló egyik kutatással kapcsolatban.
Az antitest-gyógyszer konjugátumok (ADC-k) célzottan támadják a daganatsejteket, miközben csökkentik a mellékhatásokat, új lehetőséget kínálva a platina-rezisztens petefészekrák és a méhnyakrák kezelésében.
Egy nagyszabású nemzetközi klinikai vizsgálat megkérdőjelezi az aszpirin hatékonyságát a magas kockázatú colorectalis carcinoma kiújulásának megelőzésében.
A tervezett megoldás új lehetőségeket nyit az emlőtumor orvosi diagnosztikája területén.
Az ELTE kutatása egyesíti a szövettani és a fehérje adatokat, pontosabban meghatározható, ki hogyan reagál a kemoterápiára.
A Szegedi Tudományegyetemen elvégezték hazánkban az első radioizotópos prosztataspecifikus daganatterápiát.
Az Egyesült Királyságban áttörést jelentő orvosi beavatkozás keretében egy 32 éves manchesteri nőn, Bianca Pereán, először hajtottak végre májátültetést előrehaladott vastagbélrák miatt.
Minél fiatalabb az érintett beteg, a daganat általában annál agresszívebb.
Egyre nagyobb számban alkalmazza az egyetem az innovatív onkointervenciós beavatkozásokat, különösképpen az elektrokemoterápiát.
Az AUGTYRO hatóanyaga a repotrektinib.
A CMRI kutatócsoportja olyan áttörést ért el, amely alapjaiban változtathatja meg a daganatellenes terápiákat.
Az onkointervenciós részleg a Semmelweis Egyetem tudásközpontja: minden, Európában elérhető minimálinvazív eljárást alkalmaznak.
A légszennyezés megmagyarázza az adenokarcióma növekvő arányát, ami a tüdőrákos megbetegedések 53-70 százalékáért felelős a nem dohányzók körében.
Pintér Sándor az Országos Onkológiai Intézet főigazgatói munkakörének ellátásával dr. Dank Magdolna Vilma professzort bízta meg.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) kezdeményezésére megalakult a magyarországi méhnyakrák eliminációs bizottság.
Rövid összefoglalónkban mankókat szeretnénk kínálni, melyek a myelomás betegség minél koraibb felismeréséhez és a hatékony, célzott terápia megkezdéséhez vezethetnek. (X)
A Youtube-ra felkerült első kampányvideók témája: „Miért vagyunk listavezetők a rákos halálozásban?” és „Mi az oka annak, hogy korán halnak a magyarok?”
Egy 14 éves, májdaganattal küzdő lány az első gyermek Magyarországon, akit Da Vinci robottechnikával operáltak.
Elengedhetetlen olyan stratégiák kidolgozása, amelyek csökkentik a kemoterápiával kapcsolatos toxicitást, miközben maximalizálják a meglévő kemoterápiás gyógyszerek hatékonyságát. Az omega-3 zsírsavakat emlőrákban ígéretes adjuváns terápiaként vizsgálják kutatók.
Magyarországon évente közel 400 nő veszti életét méhnyakrák miatt, pedig a betegség nagyrészt megelőzhető lenne rendszeres szűrővizsgálatokkal és HPV elleni védőoltással.
Betegségek miatt sérült fehérjehálózatok kijavítására találtak új megoldást a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerinnovációs Központjának és a HUN-REN-SZTE Biomimetikus Rendszerek Kutatócsoportjának kutatói. Az egyik legrangosabb kémiai folyóirat, az Angewandte Chemie a címlapján közölte a magyar kutatók eredményeit.
Nem a koffein, hanem a kávéban és a teában is szép számmal megtalálható más bioaktív vegyületek felelősek a kimutatott preventív hatásért.
Friss kutatások szerint a fiatal felnőttek – különösen a magas jövedelmű országokban – egyre nagyobb arányban szembesülnek ezzel a súlyos diagnózissal, míg az idősebbek esetében a tendencia stabilizálódik vagy csökken.
A 2024-es év jelentős előrelépéseket hozott az orvostudomány és a gyógyszeripar terén: új terápiák kaptak engedélyt ritka genetikai betegségek, súlyos krónikus állapotok és onkológiai kihívások kezelésére.
Az elmúlt évtizedekben jelentős előrelépés történt a nem kissejtes tüdőrák (NSCLC) kezelésében, különösen a perioperatív időszakban alkalmazott immunterápiás és célzott terápiás megközelítések terén. Az új protokollok javítják a betegségmentes és az általános túlélési esélyeket, miközben minimalizálják a mikrometasztatikus betegség kockázatát.
A mesterséges intelligencia alkalmazása a szűrővizsgálatok során növeli a mellrák felismerésének esélyét.
Szegeden végzik a legtöbb CRC szűrést, évente nagyjából 400-at, mondta el a Délmagyarnak Szepes Zoltán, az endoszkópos labor vezetője.
A myeloma multiplex előfordulása az életkor előrehaladtával növekszik. A klinikailag aktív betegségformát sok esetben megelőző stádiumok jellemzik.
A különböző onkológiai kórképek diagnosztikus és kezelési lehetőségei mellett a prevencióval, szűrési programokkal és az egészséges életmóddal is foglalkoznak.
A hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető itt, s a központnak jelentős szerepe lesz az oktatásban és a kutatásban is.
100 ezer 75 év alatti lakosra 452 megelőzhető haláleset jut Magyarországon.
Az Ioncsatornákat célba vevő módosított peptidek című projekt nemzetközi kollaborációban zajlik majd.
A frukintinib hatóanyagú kapszula monoterápiában javallott metastaticus colorectalis carcinomában (mCRC) szenvedő felnőtt betegek kezelésére.
A Kaposi Mór Oktatókórházban kifejlesztettek egy megoldást az elkallódott daganatos betegek számának csökkentésére.
Áttörést jelentő terápiás innovációk és gyakorlati kihívások jellemzik a myeloma multiplexszel élő betegek ellátását, állapítja meg két friss nemzetközi, illetve hazai szakmai jelentés, hangsúlyozva, hogy régiós szinten szükséges javítani a hozzáférést a korszerű kezelésekhez.
Az Egyesült Királyságban a szokásos infúzió helyett már bőr alá bejuttatott injekcióban is be lehet adni, így jóval rövidebb a kezelési idő.
Útjára indult a Mellrák Koalíció, amely civil szervezetek, érdekvédelmi csoportok és akadémiai intézmények összefogásával jött létre a mellrák elleni küzdelem erősítésére.