Hírek, cikkek

Legfeljebb napi ötven beteg fogadását javasolja az alapellátó orvosok szövetsége

Az Alapellátó Orvosok Országos Szövetsége (FAKOOSZ) azt javasolja, hogy a háziorvosok lehetőség szerint naponta legfeljebb ötven beteget lássanak el. Fekete Imre, a FAKOOSZ alelnöke a szövetség balatonfüredi XXIII. országos gyűlésén tartott szombati sajtótájékoztatóján azt mondta: jelenleg akár napi 70-80 beteg is megfordul a háziorvosi rendelőkben. Ahhoz, hogy az orvosok több időt fordíthassanak egy-egy betegre, és így emelkedjen az ellátás színvonala, azt javasolják, hogy az előjegyzett, valamint előjegyzés nélkül érkező betegek száma összesen ne haladja meg a napi ötvenet.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Innovatív gyógyszergyártók: a kormánynak sikerült biztosítani a gyógyszerellátást

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerint az elmúlt négy év eredménye, hogy a kormánynak sikerült biztosítani a gyógyszerellátást részben a támogatási rendszerben megtalált tartalékok felhasználásával, részben a korábbi kormányzat által kivetett gyógyszeripari különadók emelésével.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Nemi különbségek és a stroke prevenciója

Éppen a Nemzetközi Nőnap körül került nyomdába a The Lancet Neurology legfrissebb száma, melyben a fenti közlemény is megjelent, jelentős hangsúlyt helyezve a nőkön előforduló stroke lehetséges megelőzésére. Az AHA (American Heart Association) és ASA (American Stroke Association) ajánlásai olyan kockázati tényezőkre hívják fel a figyelmet, amelyek kizárólag, illetve nagyobb gyakorisággal nőkön fordulnak elő, és evidenciákon alapuló javaslatokat tesznek a stroke prevencióra az élet során.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Nemcsak nálunk van orvoshiány: több orvos kell az USA-nak is?

2025-re jelentős mértékű orvoshiány bontakozhat ki Amerikában egy újabb tanulmány szerint. Az okok között vezető helyen áll az öregedő társadalom, és a többek számára elérhető biztosítási rendszer. A nagyobb orvosigény természetesen az államok, és az orvos szakágak között is változó – említi a közlemény szerzője Timothy Dall. "Össznemzeti szinten persze más a kép, mint az egyes államok területén". A szerző az IHS kutató és informatikai cég igazgatója (Washington, D.C.)

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Felhívás az új FoNo (FoNo VIII.) szerkesztésével kapcsolatban

Az elmúlt évek új ismeretanyaga és a változó szabályozások megjelenése indokolják a több mint 10 éwel ezelőtt összeállított receptgyűjtemény teljes revízióját.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Átértelmezi a depresszió okaival kapcsolatos tudást Dr. Bagdy György kutatócsoportjának új felismerése

Eddig nem sejtett génjeinknek is szerepe van a stressz depressziót kiváltó hatásában – erre az eredményre jutott a közelmúltban elindult Nemzeti Agykutatási Programban dolgozó MTA-SE Neuropszichofarmakológiai és Neurokémiai kutatócsoport, melynek vezetője Dr. Bagdy György, a Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézetének igazgatója.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

80. születésnapján köszöntötték Jákó János professzort

Tudományos üléssel köszöntötték 80. születésnapján Dr. Jákó János belgyógyász haematológust az I. Sz. Belgyógyászati Klinika Simonyi termében. Bár kollégái és tanítványai számos érdemét emelték ki az elmúlt évtizedekből, a professor emeritus szerint a kor nem dicsőség, csupán ajándék.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Terápiás beteg-együttműködést növelő technológiák

Kutatások igazolják, hogy napjainkban a betegségek a krónikus kórképek irányába tolódtak el. A hosszan tartó kezelések sikerének alapja, a megfelelő terápiás módszer kiválasztásán túlmenően, a beteg közreműködési készségének alakulása is. Hazánkban sajnálatos tapasztalat, hogy a krónikus betegségekben szenvedő betegeknek csak 40%-a tartozik abba a csoportba, akik megfelelő módon működnek együtt kezelőorvosaikkal a terápia során.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Hepatocellularis carcinoma: korai detektálás, kuratív kezelés, túlélési arányok cirrhosis esetén

A hepatocellularis carcinoma (HCC) nyomon követése hepatitis-B betegek körében I. szintű evidenciával bír, de cirrhosisos betegek között csak II. szintű evidenciáink vannak. A randomizált adatok hiánya számos kérdést vet fel a HCC surveillance hasznosságát illetően e betegpopuláción. A tanulmány célja a címben megjelöltek vizsgálata volt, a nyomon követés hatása cirrhosisos betegeken a korai tumordetektálás, a kuratív kezelés és a teljes túlélés eredményességére.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A Magyar Kórházszövetség üzenetei

2014. április 2. A magyar társadalom stabilizálódása és a gazdaság fellendülése elképzelhetetlen biztos alapokon álló egészségügy és a jelenleginél egészségesebb lakosság nélkül – e célok eléréséhez ajánl együttműködést a Magyar Kórházszövetség, amely a következő 10 üzenetet küldi a magyar társadalom, a tagkórházak, az egészségügyben dolgozó munkatársak és a döntéshozó testületek tagjai felé.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A tüdő mikrobiológiájának és a pneumonia patogenezisének új modellje

A pneumonia vezető helye a morbiditások és mortalitási okok között nem szűnt meg, hiszen az antibiotikumok bevezetése óta az ellene folytatott küzdelemben nincsen új terápiás fegyverünk. A tenyésztési kultúra-független identifikáció technikájával láthatóvá vált, hogy a fertőzés hiányában korábban sterilnek tekintett tüdő változatos mikroba-közösségeknek ad helyet. A tanulmány szerzői úgy vélik, e megfigyelések arra is rávilágítanak, hogy a tüdő mikrobiológiájának hagyományos koncepciója, és a tüdőgyulladás tradicionális modellje hátráltatja a kutatást – és a klinikai gyakorlatot is.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Átadták az Év praxisa a Kárpát-medencében díjat

Átadták az Év praxisa a Kárpát-medencében című pályázat díjait szerdán Budapesten, az elismerést tíz határon túli és tíz magyarországi háziorvos vehette át.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A Magyar Rákellenes Liga felhívása a betegek és hozzátartozóik számára

Mit tehetünk a rák ellen? Egészséges életmóddal a leggyakoribb daganatok előfordulását csökkenteni lehet. Egyes daganatokat (emlő, here) önvizsgálattal illetve a tünetek korai észrevételével (bőr és végbél tumorok) időben fel lehet fedezni, és így eredményesen kezelni. Minden elváltozással érdemes orvoshoz fordulni. Ha diagnosztizálják a betegséget, eredményesebben gyógyul, aki aktívan részt vesz a gyógyulásban.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

SKILL-laborok - az egészségügyi szakképzés minőségi fejlesztése

"Mesterfogást a mestertől." A szakmai képzés gyakorlati készségeinek, kompetenciáinak elsajátítása érdekében, a gyakorlati oktatást olyan közel kell vinni a leendő munkahelyhez, amennyire csak lehet. dr. Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár és Hende Csaba honvédelmi miniszter adta át a GYEMSZI és a Magyar Honvédség Egészségügyi Központ Honvédkórháza által közösen kialakított első skill laboratóriumot.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Átláthatóbban, biztonságosabban, hatékonyabban

Egységes külső felülvizsgálati rendszer kialakítása a járó- és fekvőbeteg szakellátásban, valamint a gyógyszertári ellátásban. Az egészségügyi szolgáltatók számára világszerte egyre inkább az érthető és egyértelműen rögzített elvárásokon - standardokon - alapuló egységes, külső értékelési rendszer az a bevált módszer, amelynek segítségével a betegellátás biztonsága leginkább fejleszthető, csökkenthetők az indokolatlan költségek, és amely az általuk nyújtott ellátás minőségét összemérhetővé teszi a többi intézményével.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Kiterjesztett indikáció a krónikus lymphoid leukaemia kezelésében

Az FDA kiterjesztette az ibrutinib (Imbruvica) indikációját a CLL kezelésében azon betegekre is, akik legalább egy korábbi kezelésben már részesültek. Az ibrutinib hatásának lényege: preklinikai vizsgálatokban, CLL-sejtvonalakon serkenti az apoptosist, gátolja a proliferatiót, és egyben gátolja a mikrokörnyezetből származó, túlélésre irányuló stimulusokat. Gátolja a tirozin-foszforillációt, valamint az ERK1/2-, PI3K-, és NF-?B-kináz anyagcsereutakat, gátolja ezen túl a CLL sejtek in vitro proliferatióját.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Balog: áprilisban emelkedik az alapellátásban dolgozók finanszírozása

Budapest, 2014. február 24., hétfő (MTI) - Emelkedik a háziorvosok, a házi gyermekorvosok, a védőnők és az alapellátásban dolgozó fogorvosok finanszírozása és bére; a költségvetésben szereplő összesen tízmilliárd forint többletforrást áprilistól kapják meg a szolgáltatók - jelentette be Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter hétfőn Budapesten. Az emelés több tízezer forinttal növeli egy átlagos praxis bevételét, valamint a védőnők bérezését.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Többmilliárdos egészségügyi fejlesztés Észak-Magyarországon

Miskolc, 2014. február 24., hétfő (MTI) - Tizenegy észak-magyarországi kórházban fejlesztik a rehabilitációs ellátórendszert, a Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves és Nógrád megyei egészségügyi intézmények alkotta konzorcium erre a célra több mint 4,6 milliárd forintot nyert el. A kivitelezések megkezdődtek, Miskolcon, a megyei kórházban hétfőn helyezték el egy gyermekrehabilitációs részleg alapkövét.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Infliximab alkalmazása Kawasaki-betegség primer kezelésének intenzifikálására (Fázis III vizsgálat)

A Kawasaki-betegség fejlődő országokban a szerzett szívbetegség leggyakoribb oka, kóros immunológiai válaszra utaló gyermekkori vasculitis, amelynek terápiája a magas dózisú IVIG-kezelés. A kezeléssel szembeni rezisztencia növeli a coronaria aneurysma kockázatát. Szerzők azt vizsgálták, hogy akut Kawasaki-betegség esetén, a standard kezeléshez (IVIG + aspirin) adjuvánsként adott infliximab csökkenti-e a kezeléssel szembeni rezisztenciát.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Korai palliatív kezelés előrehaladott daganatos betegségben

Előrehaladott daganatos betegségben az életminőség az élet végéig fokozatosan csökken. Szerzők célkitűzése volt annak felmérése, hogy kontrollált vizsgálatban a korai palliatív kezelés mennyiben képes javítani a betegek életminőségén.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Több tízezer forinttal nő a praxispénz

Döntött a kormány az alapellátásnak félretett tízmilliárd forint elosztásáról.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság és a Gyógyulj Velünk Egyesület meghívója

A Magyar Klinikai Onkológiai Társaság és a Gyógyulj Velünk Egyesület 2014. február 27. csütörtök 14.30-kor kezdődő budapesti (Mirage Fashion Hotel, VI. ker. Dózsa Gy. út 88.) sajtótájékoztatóján:a daganatellenes kezelések eredményeinek és dilemmáinak áttekintését nyújtó, Klinikai Onkológia című új tudományos folyóiratot mutatnak be.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Kiegészítő gyulladásgátló terápia skizofréniában: tűzoltás, vagy annál több?

Köztudott, hogy a gyógyszeres terápia sok esetben kombinációkat alkalmaz, teljesen nyilvánvaló, hogy pl. hypertonia, diabetes vagy HIV-fertőzés esetén gyakran nem monoterápián alapul a beteg kezelése. Számos krónikus betegség esetén a polipragmázia inkább szabály, mint kivétel. Célszerű módon úgy kerül megválasztásra, hogy egymástól eltérő hatásmechanizmusú szerek legyenek a kombinációs kezelés összetevői. Másik fontos szempont ilyenkor a beteg individuális sajátságai, azaz pl. a komorbiditások ismerete, figyelembe vétele. Tegyük fel, hogy a beteg egyidejűleg szenved essentialis hypertoniában, szívelégtelenségben és diabetes mellitusban. Számára a terápia béta-blokkoló + ACE-gátló + ARB-készítmény kombinációja.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Az egészségügyi ágazat dolgozóinak javaslatairól tárgyaltak az Emmiben (videoval)

Budapest, 2014. február 20., csütörtök (MTI) - Megkezdődtek az egyeztetések az egészségügyi ágazatban dolgozók javaslatairól, a területet érintő eddigi kormányzati intézkedésekről és a tervekről a Magyarországi Munkavállalók Szociális és Egészségügyi Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (MMSZ EDDSZ) vezetője és a kormány képviselője között. A tárgyalásokról csütörtökön számoltak be Budapesten.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

A közszféra átlagához hasonló bérezést szeretnének az egészségügyi szakdolgozók

Budapest, 2014. február 19., szerda (MTI) - Életpályamodellt és a közszféra átlagához igazodó bérezést szeretnének az egészségügyi szakdolgozók, és az utánpótlás kérdése is égető probléma. Minderről Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke és Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke beszélt szerdán Budapesten.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

EMMI: egységes rendszer indult a betegbiztonságért

950 millió forintos uniós támogatásból induló projektet mutatott be Szócska Miklós, egészségügyért felelős államtitkár, Dr. Belicza Éva, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet szakértője és Dr. Nagy Anikó, a Heim Pál Gyermekkórház vezetője. Tíz egészségügyi intézményben indult annak az európai uniós projektnek a tesztidőszaka, amely a betegellátás biztonságának erősítését szolgálja a mindennapi működés javításával, a kórházak, szakrendelők és gyógyszertárak napi feladatainak elvégzéséhez nyújtott segítséggel - mondta Belicza Éva kedden Budapesten.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Életbe lépett a transzzsírsav rendelet

Budapest, 2014. február 18., kedd (MTI) - Keddtől hatályos az a rendelkezés, amely az élelmiszerekben található transzzsírsav mennyiségére vonatkozik. A rendelet értelmében február 18. után tilos olyan élelmiszert forgalomba hozni, amely összes zsírtartalmának 100 grammjában a transzzsírsavak mennyisége meghaladja a 2 grammot.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

EMA-hír: a Kogenate Bayer/Helixate NexGen* alkalmazásának előnyei meghaladják a kockázatokat

Az Európai Gyógyszerügynökség CHMP (Humán Alkalmazásra Szánt Gyógyszerek) bizottsága közzétette javaslatait a Kogenate Bayer (és a Helixate NexGen*, továbbiakban ezt nem említjük már) mint II. generációs faktor-VIII készítmények alkalmazását illetően. A korábban nem kezelt, haemophilia-A-ban szenvedő betegek esetén e szerek alkalmazása előnyös, és a terápiás előny meghaladja a várható kockázatot. A készítmények alkalmazási előírását azonban ki kell egészíteni.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Gyermekkori neurológiai fejlődési zavarok – és a környezeti ártalmak

A neurológiai fejlődés zavaraival kapcsolatos betegségek, pl. autizmus, ADHD, dyslexia, és egyéb kognitív károsodások világszerte gyermekek millióit érintik, egyes diagnózisok száma az utóbbi időben szaporodik. A gyermekkori agyi fejlődés zavarai esetén az ipari vegyszerkibocsátásból származó ártalmak e gyarapodás ismert okának számítanak. 2006-ban a közlemény szerzői szisztémás áttekintést végeztek. Ötféle ipari vegyszer bizonyult neurotoxikus hatásúnak: az ólom, metil-higany, poliklórozott bifenilek, arzén, toluol. 2006 óta hat további kemikália került erre a listára: a mangán, fluorid, chlorpyrifos, dikloro-difenil-triklóretán (DDT), tetraklóretilén, polibrómozott difeniléterek. Nyilván számos neurotoxikus hatású vegyszer létezik még ezek mellett is.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

Genom-alapú terápiák és kapcsolódó diagnosztikumok - a jelen helyzet

Jelenleg több, mint 100 (főként onkológiai) gyógyszer esetén rendelkezünk diagnosztikus biomarkerekkel. A CoDx (companion diagnostic) stratégia azon alapul, hogy gyakorlatilag a gyógyszerfejlesztéssel párhuzamosan halad a diagnosztikus tesztek fejlesztése (majd gyógyszerhatósági elfogadtatása). A közelmúltban e területen sikeres volt a vemurafenib esetén metastatizáló melanomában a BRAF V600-mutáció, valamint crizotinib esetén NSCLC-ben az EML4-ALK mutáció targetálása. A CoDx diagnosztikus tesztekkel meghatározható azon betegek csoportja, akik egy adott gyógyszeres terápiára a várható legeredményesebben fognak reagálni, vagy éppen azért ne részesüljenek adott kezelésben, mert az számukra bizonyosan hatástalan, illetve bejósolhatóak a mellékhatások. Ez a megközelítés a perszonalizált medicina alapja, amely ilyen értelemben már nemcsak a jövő terápiás modalitása, és jelentős mértékben növelheti a gyógyszeres kezelések hatékonyságát.

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább

EURADOS kongresszus Budapesten

Megjelenés: 2015. 10. 20.
Tovább